Home Fitness Jazda na rowerze

Jazda na rowerze

by Agata Kubiak
Jazda na rowerze

Coraz więcej ludzi ma problem z cellulitem. Najczęściej w początkowej fazie, objawia się na udach jako zgrubienie na skórze z powodu źle rozmieszczającej się tkanki tłuszczowej pod powierzchnią skóry.

rowerze stacjonarnymJest to mało estetyczne, a w powiększeniu przypomina „pomarańczową skórkę”.

Jednym ze sposobów na walkę z cellulitem jest odpowiednia dieta i duża ilość ruchu jak np. jazda na rowerze.

W tym artykule przedstawimy Wam, jakie są zalety jazdy na rowerze oraz jak pozbyć się cellulitu.

Jazda na rowerze — co daje?

jazda roweremJazda na rowerze pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego.

Jego zła praca, skutkuje odkładaniem się nadmiernej tkanki tłuszczowej pod skórą, co doprowadza do powstawania cellulitu. Jazda na rowerze nie tylko pomaga utrzymać prawidłowy poziom wyglądu skóry, ale również przyczynia się do poprawy funkcjonowania innych narządów w organizmie.

Dodatkowym i ważnym atutem jest poprawa kondycji psychicznej, poprzez bezpośredni kontakt z otaczającą nas przyrodą. Świeże powietrze i natura wpływa pozytywnie na nasze dobre samopoczucie, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne.

Zalety jazdy na rowerze

spokojna jazdaJedną z zalet jazdy na rowerze jest poprawa naszej kondycji, co pomaga nam w codziennym życiu.

Mniej męczymy się przy dłuższych spacerach, czy przy zwykłym wchodzeniu po schodach.

Rower sprzyja w prawidłowym utrzymaniu masy ciała, co też ma duży wpływ na walkę z cellulitem. Średnia ilość spalanych kalorii to około 500 kcal na godzinę jazdy.

Właśnie tyle, ile znajduje się w 100 gramowej tabliczce czekolady. Świetnym pomysłem w dużych miastach jest zastąpienie samochodu rowerem. Pomaga nam w szybszym przemieszczaniu się niż samochód, bez utraty czasu stojąc w dużych korkach, ale i również możemy wybrać inne drogi na skróty.

rower stacjonarnyWciąż rosnąca cena paliwa nie sprzyja naszemu portfelowi, więc zamiana tych pieniędzy na zakup roweru jest doskonałym pomysłem na dużą oszczędność.

Zamiana samochodu na rower wpływa nie tylko na naszą oszczędność czasu i pieniędzy, ale w dużym stopniu na środowisko.

Rower nie hałasuje oraz nie produkuje zanieczyszczeń takich jak dwutlenek węgla, pyły i tlenki azotu, co zagraża zabytkom i terenom zielonym.

Nie tylko środowisko cierpi na tych zanieczyszczeniach, ale i my sami. Wpływa ono negatywnie na organizm człowieka, przez co jesteśmy narażeni na różne choroby ciała, jak i umysłu, np. na depresje.

Cellulit — jak się pozbyć?

Najlepszym sposobem na pozbycie się cellulitu jest aktywność fizyczna. Dodając do tego odpowiedni krem ujędrniający i wspomagający spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej, można uzyskać niesamowite efekty.

trening interwałowyBody wrapping to tani zabieg, który możemy wykonać samemu.

Wcieramy odpowiednią ilość kremu wyszczuplającego i ujędrniającego na miejsca narażone na cellulit np. uda i owijamy się zwykłą folią spożywczą. Na to zakładamy ubranie sportowe i idziemy na trening w postaci jazdy na rowerze.

Musimy utrzymać regularność aktywności fizycznej, a efekty pokażą się w niedługim czasie. Pamiętać musimy również o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Woda ma właściwości wypłukujące toksyny z organizmu, co sprzyja pozbywaniu się nadmiernej ilości produktów przemiany materii, która odkłada się w tkankach tłuszczowych. Wbrew pozorom picie dużej ilości nie wpływa na zatrzymywanie się wody w organizmie, a sprzyja jej wydalaniu.

Utrzymując aktywność fizyczną jak np. jazda na rowerze, spalamy wodę z organizmu, którą musimy uzupełnić. Zalecana ilość przyjmowania płynów w ciągu doby dla kobiet jest to ponad 2,5 litra, a dla mężczyzn ponad 3 litry. Dodając do tego wysiłek fizyczny, musimy tej wody spożyć więcej.

Jazda na rowerze — trening nie tylko dla nóg.

Jazda na rowerze sprzyja nie tylko naszym mięśniom, ale i również innym układom w naszym organizmie. Poprawia nasze krążenie, dzięki czemu silniejsze i wydajniejsze staje się serce, nie tylko podczas ćwiczeń, ale i również podczas odpoczynku.

świeżym powietrzuSilniejsze serce wpływa zatem na zmniejszenie ryzyka zawału serca, poprzez niższe ciśnienie krwi i tętna.

Jazda na rowerze zwiększa pojemność płuc, a co za tym idzie poprawia jakość oddechu osób zdrowych jak i chorych np. na astmę.

Dobre dotlenienie wpływa na sprawniejsze transportowanie tlenu przez krew do mięśni oraz usuwanie dwutlenku węgla z organizmu. Trening obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, dzięki czemu lepiej zasypiamy.

Lepsze zasypianie wpływa bardzo dobrze na jakość snu i regeneracje organizmu.

Jazda na rowerze — mięśnie

W trakcie wykonywania ćwiczeń, takich jak jazda na rowerze, nasze mięśnie cały czas pracują. Mięśnie zużywają od 15 do 20 razy więcej energii niż podczas siedzenia.

regularnej jazdyDzięki czemu nasza przemiana materii, czyli nasz metabolizm, zwiększa się. Zwiększony metabolizm, spala więcej kalorii podczas wysiłku, co sprzyja odchudzaniu i wymodelowaniu sylwetki.

Spalamy węglowodany i nadmiar zgromadzonego tłuszczu. Trening wytrzymałościowy, jakim jest jazda na rowerze, wspomaga nasz organizm w przystosowaniu się do długotrwałego wysiłku.

Jakie mięśnie pracują przy jeździe na rowerze?

W trakcie jazdy na rowerze pracuje wiele mięśni w naszym ciele takie jak:

  • łydki
  • dwugłowy i czworogłowy uda
  • pośladki
  • brzuch
  • grzbiet
  • ramiona

Regularna jazda na rowerze wpływa pozytywnie na spalanie tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, ujędrnia doskonale nasze ciało. Pod słowem regularność możemy rozumieć minimum 3 treningi w ciągu tygodnia.

trening aerobowyNajintensywniej pracują mięśnie nóg, czyli łydki, dwugłowy i czworogłowy ud.

Nie możemy też zapomnieć o innych partiach ciała, które jazda na rowerze zmusza do pracy, czyli pośladki, brzuch, grzbiet i ramiona.

Dzięki takiemu treningowi redukujemy wagę i wyszczuplamy sylwetkę.

Musimy pamiętać o właściwym ustawieniu roweru i zmienianiu przerzutek w trakcie jazdy.

Odpowiednie dopasowanie przerzutek do danego terenu sprzyja również intensywności treningu. Im większy poziom przerzutki, tym do cięższej pracy zmuszamy nasze mięśnie.

Wybór terenu, po którym będziemy się poruszać, ma znaczenie, ponieważ im większy kąt nachylenia i różnorodność terenu, tym większa intensywność pracy naszego organizmu. Jednak to nie wszystko. Musimy pamiętać również o naszej poprawnej pozycji ciała w trakcie jazdy.

Na poprawność jazdy ma znaczenie wysokość siodełka, wysokość kierownicy, kąt między ramionami a plecami oraz odległość od kierownicy.

Negatywnymi skutkami źle dopasowanej pozycji w trakcie jazdy są m.in. bóle szyi, kolan, ramion i pleców, Więc pamiętajmy o tym, aby jazda była przyjemnością, a nie katorgą.

Jazda na rowerze a pośladki

Kobiety w dzisiejszych czasach przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu, który sprzyja im emocjonalnie, czyli wpływa na ich dobre samopoczucie.

Płaski brzuch, brak cellulitu oraz podniesione i ujędrnione pośladki mają dla nich duże znaczenie. W trakcie jazdy głównie pracują mięśnie ud, łydki, zginacze i pośladki, ale te ostatnie niestety w mniejszym stopniu.

Mięśnie biodrowe, lędźwiowe oraz trzy mięśnie pośladkowe mają głównie charakter dodatkowy. Najważniejszy jest nacisk na pedał, ponieważ on wpływa na pracę wybranych mięśni.

W trakcie ruchu pchającego, najmocniej pracują mięśnie czworogłowe uda i pośladów. Łydki pracują, gdy stopa znajduje się w dolnej części pedałów, natomiast tylne i przednie mięśnie nóg, gdy pedałujemy do góry.

 

 

Powiązane artykuły