Home Fitness Ćwiczenia na prosty kręgosłup. Co trzeba o nich wiedzieć?

Ćwiczenia na prosty kręgosłup. Co trzeba o nich wiedzieć?

by Agata Kubiak
kręgosłup

Wady postawy to jeden z najpoważniejszych problemów natury zdrowotnej, z którymi zmagają się mieszkańcy krajów rozwiniętych. Mają one różne podłoże, jednak zazwyczaj odpowiada za nie długotrwałe przebywanie w jednej, siedzącej pozycji – zwłaszcza, jeśli nieodpowiednio dobierzemy wysokość fotela, biurka i monitora. Krzywy odcinek lędźwiowy kręgosłupa na wiele sposobów może pogorszyć jakość naszego życia. Warto więc dowiedzieć się, jakie ćwiczenia pomogą rozwiązać takie problemy oraz odzyskać atrakcyjną i zdrową wyprostowaną sylwetkę.  

 

Ćwiczenia na prosty kręgosłup. Dlaczego silne mięśnie brzucha i proste plecy są tak ważne? Czemu powinieneś skorygować nieprawidłową postawę?

Proste plecy mają ogromne znaczenie w naszym życiu. Za tym, by zadbać o wyprostowaną sylwetkę, przemawia wiele argumentów. Najważniejsze z nich to z całą pewnością:

 

  • zredukowanie bólów pleców i poprawa jakości życia: ćwiczenia na wyprostowanie kręgosłupa to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, by zniwelować dręczące nas bóle pleców. Wynika to zarówno z samego poprawienia sylwetki, jak i faktu, że przełamujemy bezczynność i zaczynamy się ruszać – a to ma zbawienny wpływ na stan kręgosłupa (więcej na ten temat opowiemy za moment);
  • większa pewność siebie: wyprostowane plecy wyglądają zdecydowanie lepiej i przyczyniają się do optycznego wyszczuplenia sylwetki. Ten efekt widoczny jest dla nas już po kilku tygodniach i na pewno pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie oraz, co za tym idzie, pewność siebie w kontaktach z innymi osobami;
  • lepsze postrzeganie w oczach innych: pewność siebie oraz atrakcyjniejszy wygląd sprawiają, że osoby, z którymi się kontaktujemy, lepiej nas postrzegają, co sprzyja zawieraniu nowych znajomości i osiąganiu sukcesów na różnych polach.

 

Masz krzywy kręgosłup? Być może odpowiadają za to mięśnie brzucha. Wyprostuj plecy, wzmacniając brzuch i odbudowując równowagę mięśniową

Ćwiczenia, które poprawią waszą sylwetkę i zniwelują bóle pleców, powinny być bardzo zróżnicowane i nie mogą koncentrować się jedynie na plecach. Bardzo często za wady postawy odpowiadają bowiem niewystarczająco silne mięśnie brzucha. Chcąc poprawić swoją postawę, należy więc pamiętać również o nich. Jednym z najskuteczniejszych i najważniejszych ćwiczeń stosowanych w celu wzmocnienia mięśni brzucha i tym samym wyprostowania kręgosłupa jest ćwiczenie izometryczne. Polega ono na napięciu mięśni bez ich rozciągania, dzięki czemu aktywizuje przede wszystkim te ich partie, które są odpowiedzialne za stabilizację sylwetki.

 

By je wykonać, należy położyć się na plecach i ugiąć nogi w kolanach, a następnie położyć jedną piętę na przeciwległym kolanie. Potem powinniśmy unieść głowę i ręce, sięgając prawą dłonią do prawego kolana i na odwrót oraz wytrzymując w takiej pozycji minimum 6 sekund. Ćwiczenie najlepiej jest powtarzać w 5-krotnych partiach.

 

Zestaw ćwiczeń na proste plecy. Powtarzaj je regularnie, a twój kręgosłup znów będzie prosty. Jaki trening wybrać, by odzyskać wyprostowaną sylwetkę?

Jeśli chodzi o same ćwiczenia na proste plecy, są one bardzo zróżnicowaną grupę, a najlepsze efekty dobór właściwych elementów treningu oraz ich regularne powtarzanie. Najbardziej odpowiednie ćwiczenia dla osób chcących poprawić swoją sylwetkę to przede wszystkim:

 

  • ściąganie łopatek w pozycji siedzącej (na krześle);
  • podnoszenie hantli w opadzie (optymalna masa to 2 kilogramy);
  • ćwiczenie McKenziego (wykonywane stabilnej powierzchni, polegające na unoszeniu tułowia i prostowaniu rąk przy podnoszeniu się z pozycji leżącej).

 

By ćwiczenia na proste plecy przyniosły oczekiwane rezultaty i nie okazały się przyczyną kontuzji, należy poprzedzić je nieobciążającą rozgrzewką (np. krążenie biodrami, pajacyki, powolny bieg – nawet w miejscu). Po skończeniu treningu koniecznie wykonajmy natomiast kilka ćwiczeń rozciągających – zwłaszcza te partie mięśni, które zlokalizowane są na plecach. Jeśli problemy są poważne lub nie mamy odpowiednich umiejętności do poprawnego przeprowadzenia treningu, skorzystajmy z usług, które świadczy dobry trener personalny Łódź.

 

Proste plecy i silne mięśnie grzbietu. By zyskać zdrowy kręgosłup i zlikwidować wady postawy musisz się ruszać. Siedzący tryb życia jest zabójczy dla kręgosłupa

Nie zapominajmy, że właściwie wszystkie ćwiczenia na prosty kręgosłup działają zbawiennie na nasz kręgosłup. Całe ciało człowieka jest stworzone do ruchu – w tym plecy. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji oraz siedzący tryb życia są jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia. Warto więc regularnie decydować się na aktywność fizyczną – poza wspomnianymi ćwiczeniami, chodzi między innymi o spacery (w tym marsze z kijkami do nordic walking), jazdę rowerem lub pływanie.

 

Regularnie wykonywane ćwiczenia prostujące plecy to nie wszystko. Wyrób właściwe nawyki, by do minimum ograniczyć problemy i wyprostować krzywy kręgosłup

Nie tylko ćwiczenia są ważne w walce o prostą sylwetkę. By nie dopuścić do rozwoju wad postawy lub je wyeliminować, należy także przestrzegać kilku zasad. Najważniejsza to na pewno właściwa pozycja podczas pracy przed komputerem. Dobrym pomysłem będzie między innymi zakup biurka z regulacją wysokości, pozwalającego również na pracę w pozycji stojącej.

Powiązane artykuły