Home Fitness Trener personalny – kim jest i jak wygląda jego praca?

Trener personalny – kim jest i jak wygląda jego praca?

by Agata Kubiak
Trener personalny

Trener personalny kim jest ? W obecnych czasach dbanie o figurę oraz kondycję jest czymś powszechnym, a korzystanie z siłowni i usług trenera personalnego nikogo już nie dziwi. Wiele osób chcąc poprawić wygląd swojej sylwetki, regularnie uczęszcza na siłownię, gdzie może spalić kalorie lub zbudować masę mięśniową, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Paweł Głuchowski trener personalny

Paweł Głuchowski trener personalny

Na początku przygody z klubem fitness lub siłownią, niektórzy decydują się na współpracę z trenerem personalnym, którego zadaniem jest pomoc w ułożeniu planu treningowego i doglądanie techniki wykonywanych ćwiczeń. Czy ćwiczenia z trenerem są koniecznością i przynoszą lepsze efekty od samodzielnego ćwiczenia na maszynach? 

 

dobry trener personalny

dobry trener personalny

 

Jak wybrać trenera personalnego?

Współpraca z trenerem personalnym szczególnie polecana jest osobom, które dopiero zaczynają uczęszczać na siłownię. Oczywiście, z usług trenera korzystają także doświadczeni sportowcy i kulturyści, których zakres treningów z biegiem czasu musi być modyfikowany.

zawód trenera personalnego

zawód trenera personalnego

Przed rozpoczęciem ciężkiej pracy nad własną sylwetką pod okiem trenera, musimy najpierw go dla siebie wybrać. W dzisiejszych czasach w każdym klubie fitness i siłowni znajduje się grono wykwalifikowanych trenerów, więc wybór należy do nas. Na portalach społecznościowych możemy zapoznać się z opiniami innych klientów, co pozwoli sprawdzić kompetencje trenera.

trenerem personalnymWażne jest również to, jakie zrobi on na nas wrażenie podczas konsultacji. Jeżeli nie spodoba nam się sposób przedstawienia oferty i styl bycia trenera, jest to prawie pewne, że praca zakończy się fiaskiem.

Dobrym sposobem jest umówienie się z trenerem na jeden trening próbny, by ocenić, czy odpowiada nam podejście trenera do treningu i czy atmosfera podczas ćwiczeń jest dla nas satysfakcjonująca.

Jak rozpoznać dobrego trenera personalnego?

trener osobisty

trener osobisty

Dobry trener personalny ma obszerną wiedzę, potwierdzoną licznymi certyfikatami z odbytych szkoleń i kursów. Oprócz wiedzy z zakresu odpowiedniej techniki ćwiczeń trener powinien mieć cechy dobrego nauczyciela, a czasami nawet psychologa, by wysłuchać klienta i dodać mu motywacji do działania.

Proces zrzucania wagi lub budowania mięśni czasami jest procesem żmudnym i długim, więc trener powinien wspierać swojego podopiecznego w dążeniu do celu.

Wykwalifikowany trener powinien również mieć obszerną wiedzę z zakresu dietetyki, która pozwoli osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.

Kto to jest trener personalny?

pracy trenera personalnegoTrenerem personalnym nazywamy osobę, która ma nabytą wiedzę z zakresu wykonywania ćwiczeń fizycznych, potwierdzoną licznymi certyfikatami i dyplomami.

Trener personalny powinien cechować się dużą empatią, wiedzą dotyczącą dietetyki, ale także podstaw fizjoterapii. Trenerem może zostać osoba, która interesuje się dziedziną sportu, racjonalnego żywienia i ćwiczeniami, posiadająca udokumentowane kwalifikacje.

Moda na fitness?

Dynamiczny, a tym samym nieregularny styl życia może prowadzić do otyłości, która jest uznawana za chorobępracy trenera personalnego cywilizacyjną. Na szczęście, wiele osób borykających się z nadwagą decyduje się z nią walczyć, nie bagatelizując problemu. Jedną z najskuteczniejszych metod jest włączenie ruchu do swojej dziennej rutyny.

Wpływa pozytywnie na cały organizm, łącznie z kośćmi i pozwala poprawić jakość życia. Zanim zdecydujemy się na pierwsze treningi z trenerem, warto wziąć udział w zajęciach fitness organizowanych na siłowniach lub w klubach sportowych. Umożliwiają one spalanie kalorii i połączone są z dobrą zabawą, a dodatkową motywacją są inne osoby biorące udział w treningu.

Jak współpraca z trenerem personalnym wpływa na efekty?

trenerzy personalni profesja

trenerzy personalni profesja

Wykonywanie treningu pod okiem trenera i trzymanie się przygotowanego przez niego planu niezwykle pozytywnie wpływa na efekty ćwiczeń. Przede wszystkim mamy gwarancję, że ćwiczenia wykonywane są w odpowiedni sposób, który angażuje w ćwiczeniach poszczególne partie mięśni.

Niweluje się ryzyko wystąpienia kontuzji, które zazwyczaj są rezultatem niepoprawnie używanych maszyn do treningu. Najczęstszym błędem jest przecenianie swoich możliwości bądź przeciwnie, trening ze zbyt niskim obciążeniem. Dobry trener po kilku tygodniach modyfikuje plan treningowy, stopniowo zwiększając intensywność ćwiczeń, co powoduje osiąganie coraz to lepszych rezultatów.

Oprócz planu treningowego trener personalny powinien…

No właśnie, czego możemy oczekiwać jeszcze od swojego trenera? Dobry, zaangażowany w proces zmieniania sylwetki

kurs trenera personalnego

kurs trenera personalnego

podopiecznego trener, służy również pomocą z zakresu dietetyki, co jest również niezwykle ważne w osiąganiu rezultatów sylwetkowych.

Przed rozpoczęciem współpracy, trener koniecznie powinien zlecić podopiecznemu wykonanie podstawowych badań, które pomogą określić, czy z jego zdrowiem nie dzieje się nic złego.

Trener również powinien odpowiadać na nurtujące pytania i rozwiewać ewentualne wątpliwości dotyczące diety czy treningu.

Pochodzenie nazwy i zawodu

zostać trenerem personalnymTrener personalny to osoba odpowiedzialna za indywidualne przygotowanie planu treningowego i żywieniowego swojego podopiecznego, co idzie również w parze z regularnym monitorowaniem osiąganych przez niego efektów.

Zadaniem trenera jest motywowanie do wysiłku fizycznego, pokazanie prawidłowej techniki wykonywanych ćwiczeń i zachęta do zmiany trybu życia.

Trener personalny a instruktor na siłowni lub prowadzący zajęcia fitness

Trener personalny to nie to samo co instruktor fitness. Instruktor zazwyczaj prowadzi zajęcia grupowe i służy pomocą osobom ćwiczącym samodzielnie na siłowni. Różnica polega także na tym, że instruktor fitness nie monitoruje każdego

treningi personalne

treningi personalne

naszego ruchu, co może wpłynąć na gorsze wyniki treningu.

Instruktor pilnuje, czy sprzęty są użytkowane w należyty sposób i czy nikt podczas wykonywania treningu nie robi sobie krzywdy. Trener personalny podczas trenowania stale obserwuje poczynania klienta, co pozwala szybko wyłapać nieprawidłowości.

Czy warto płacić trenerowi personalnemu?

Trener personalny to zawód jak każdy inny, mający na celu zarobienie pieniędzy i samorealizację. Wiedza nabyta przez trenera podczas kursów, która zazwyczaj jest na bieżąco aktualizowana, wymaga nakładu pieniędzy i wielu godzin nauki.

praca trenera personalnego

praca trenera personalnego

Poza tym trener poświęca swój czas, by przekazać wiedzę w jak najlepszy i klarowny sposób, która w połączeniu z naszą praktyką pozwala osiągać wymarzone rezultaty.

Z tego względu, treningi indywidualne nie należą do najtańszych, natomiast jeżeli nasze finanse pozwalają na korzystanie z usług trenera, nie warto na nich oszczędzać. Szczególnie gdy dopiero zaczynamy ćwiczyć i nie wiemy, jak odpowiednio to robić, by wizyty na siłowni nie wpływały negatywnie na zdrowie.

Zakres treningu personalnego

Trening personalny układany jest indywidualnie, biorąc pod uwagę możliwości i doświadczenie klienta. Zazwyczaj trenerzostać trenerem personalnym układa plany kierowane na odpowiednie partie mięśniowe, które odbywają się na przykład trzy razy w tygodniu. Dla początkujących rekomendowany jest trening obwodowy angażujący wszystkie mięśnie, pozwalający określić stopień zaawansowania podopiecznego. Trening indywidualny trwa zazwyczaj od 60 do 120 minut.

Doświadczenie trenera

Czym bardziej doświadczony i wykwalifikowany trener, tym cena jego usług może być wyższa i różnić się od konkurencji. Zazwyczaj trenerzy na swoich stronach internetowych posiadają certyfikaty udowadniające odbycie szkoleń i kursów.

strategii prowadzenia treningów

strategii prowadzenia treningów

Należy jednak pamiętać, że renoma trenera czasami nie idzie w parze z jego zaangażowaniem i kompetencjami, więc zanim zdecydujemy się na współpracę, warto zasięgnąć opinii o danym trenerze w Internecie, lub zdecydować się na współpracę z osobą polecaną przez znajomego, którego efekty robią na nas wrażenie.

Jak obniżyć cenę treningu personalnego?

Czy istnieje sposób, by cena treningu była niższa? Aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, dobrym sposobem jest zdecydowanie się na kilkumiesięczną współpracę z trenerem. Takie pakiety zazwyczaj posiadają lepsze ceny niż jednorazowe treningi lub pakiety miesięczne. Z biegiem czasu, gdy nasze doświadczenie będzie większe i sami będziemy umieć komponować plan treningowy, możemy ograniczyć się do konsultacji z trenerem np. raz w miesiącu w celu omówienia efektów ćwiczeń.

Trener personalny Paweł Głuchowski

Naucz się trenować mądrze, wykorzystując najnowszą dostępną wiedzę i praktykę budowaną przez lata.
Zbuduj wymarzoną sylwetkę.

Paweł Głuchowski trener personalny

Powiązane artykuły