Home Moda Czym zajmuje się psychodietetyk i jakie są jego zadania w procesie odchudzania?

Czym zajmuje się psychodietetyk i jakie są jego zadania w procesie odchudzania?

by Agata Kubiak
psychodietetyk

Psychodietetyk z wiedzą psychologiczną – pomoc dla osób z zaburzeniami odżywiania

Otyłość, nadwaga – gdzie tkwi źródło problemu? Żyjąc w epidemii otyłości, doskonale jest nam znana sytuacja, w której pomimo starań i wyrzeczeń nasza waga stoi w miejscu. Kolejna dieta nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, doprowadzając nas do irytacji. Co się okazuje – problem w zgubieniu kilku kilogramów nie leży po stronie diety lecz jest wywoływany przez czynniki psychologiczne, które są odpowiedzialne w wielu przypadkach za otyłość i nadwagę. Tego typu zaburzenia leczy psychodietetyka. Lecz na czym tak dokładnie polega? Czym zajmuje się psychodietetyk i jakie są jego zadania w procesie odchudzania? Przekonajmy się!

 

Jak pokazują najnowsze badania, stanowcza większość osób wykazuje problemy związane z ograniczeniem ilości przyjmowanych konkretnych pokarmów, jeśli danej grupie nawet uda się schudnąć to i tak po pewnym czasie następuje powrót do masy ciała sprzed okresu odchudzania a czasem nawet i wyższej. Jak widać racjonalne odżywianie jest bardzo skomplikowanym procesem, który w dużej mierze zależy od czynników psychologicznych.

Wiele sytuacji potwierdza fakt, że dobre nastawienie i rozległa wiedza z zakresu odżywiania wielu przypadkach nie są w stanie zmienić stylu życia. Najprościej rzecz ujmując – to co zjadamy jest uzależnione od naszej kondycji psychicznej, stresu, intensywności przeżywanych emocji i środowiska, w którym się znajdujemy. Kiedy jesteśmy zmęczeni lub przeżywamy silne emocje wówczas ochota na coś słodkiego wygrywa ze zdrowym rozsądkiem, tracimy kontrolę i ulegamy pokusie. W takich sytuacjach pomoc dietetyka jest nieoceniona.

Zaburzenia odżywiania – kto profesjonalnie zajmuje się zmianą nawyków żywieniowych?

Zawód psychodietetyka to stosunkowo nowa profesja, która jak na razie nie ma z góry określonych norm pracy z klientem. Psychodietetykiem może zostać pielęgniarka, psycholog, dietetyk, lekarz, fizjoterapeuta, który ukończył podyplomowe studia na kierunku psychodietetyka. Ze względu na brak regulacji, każdy specjalista może pracować według własnych, narzuconych sobie metod i zasad. W zależności od podejścia, nacisk może być kładziony na kwestie psychologiczne lub żywieniowe połączone z terapią.

Dobry psychodietetyk praktykując holistyczne podejście pomaga osobom z wieloma problemami w kwestii odżywiania, patrząc zarówno na ich nawyki żywieniowe jaki i problem otyłości całościowo. Pracując z pacjentem specjalista łączy terapię psychologiczną ze eliminowaniem przyczyn niewłaściwego odżywiania na poziomie objawów. Terapię z psychodietetykiem charakteryzuje indywidualne podejście, inny rodzaj pomocy w zależności od stwierdzonego przypadku. Jedna grupa pacjentów będzie potrzebować samej edukacji żywieniowej przybierającej formę terapii krótkoterminowej, druga będzie wymagać zmiany nawyków żywieniowych.

W sytuacji, w której pacjent zgłasza się po pomoc z problemem o podłożu psychologicznym, wówczas analizie podlegają sfery, które mogłyby być ich przyczyną. Przepracowaniu podlegają obszary samooceny, asertywności, emocji i radzenia sobie w stresujących sytuacjach. W zależności od złożoności problemu różny będzie czas trwania terapii i ilości spotkań. Po każdej wizycie pacjent otrzymuje szereg ćwiczeń i zadań domowych, wspomagających nie tylko proces redukcji masy ciała ale też wprowadzających równowagę do wielu sfer życia pacjenta. W ramach terapii pacjenci pracują nad motywacją i wzmacnianiem poczucia własnej wartości. Współpraca z psychodietetykiem pomoże odzyskać kontrolę nad ilością przekąsek zjadanych w ciągu dnia.

Kiedy sama dieta nie wystarczy. Jak zmienić swój sposób odżywiania? Pomoc psychodietetyka.

Warto podkreślić to, że psycholog dietetyczny leczy wiele zaburzeń o podłożu psychologicznym zarówno dzieci jak i dorosłych. Tego typu specjalista posiada także wiedzę z zakresu psychopatologii pozwalającej zdiagnozować inne problemy związane z zaburzeniami odżywiania takie jak anoreksja, napadowe objadanie się, bulimia a także stany związane z zaburzeniami osobowości, depresją i manią.

 

Celem wizyty u psychodietetyka jest eliminacja uzależnień od konkretnych typów żywności. Specjalista poprzez zadawanie pytań dokładnie analizuje uzyskane odpowiedzi. Podczas rozmowy należy poinformować terapeutę o stosowanych (lub nie) dietach i ich skutkach. Bardzo ważne jest nakreślenie, w jakich sytuacjach najczęściej pojawiają się problemy z odżywianiem a co za tym idzie problem z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała. Na podstawie tego typu informacji psychodietetyk opracowuje indywidualny program żywieniowy dostosowany do potrzeb pacjenta. Współpraca z psychodietetykiem pozwoli także zapanować nad nawykami, które są uwarunkowane emocjonalnie. Lecząc zaburzenia odżywiania i jego przyczyny, specjalista także udziela konkretnych wskazówek dla osiągnięcia równowagi psychologicznej i emocjonalnej, motywuje pacjenta, wpływając na umocnienie jego silnej woli, pomaga przy wdrażaniu zaleconych zmian.

 

 

Praca tego typu specjalisty nazywana psychologią odchudzania łączy elementy psychologii i dietetyki. Specjalista z tym tyłem ukończywszy studia podyplomowe ze specjalizacją psychodietetyka łączy pomoc psychologa z zaleceniami dietetyki.

 

W gabinecie psychodietetyka pomocy mogą szukać osoby, które:

  • zajadają problemy pod wpływem emocji
  • cierpią na zaburzenia odżywiania związane z niską samooceną
  • mają trudności z uzyskaniem odpowiedniej wagi
  • cierpią z powodu nadwagi ale też i niedowagi
  • pragną zmienić sposób odżywiania, jednak brak im motywacji
  • cierpią na bulimię i anoreksję

 

Jeśli Ciebie również dotyka ten problem odwiedź  internetową pomoc psychologiczną na  https://sensly.com/.  Nastepnie znajdź specjalistę na https://sensly.com/specjalisci/psychodietetyk-online  psychodietetyk online, wyspecjalizowany w psychologii odchudzania.

 

 

Powiązane artykuły