Home Zdrowie Stres czym jest

Stres czym jest

by Agata Kubiak
stres

Chociaż stres może być czasami motywujący, uczucie przytłoczenia i przeciążenia z powodu stresu to poważny problem. Nadmiar stresu nikomu nie służy. 

Na przykład lekkie zdenerwowanie związane z projektem lub wydarzeniem rodzinnym może zmotywować Cię do skupienia się. 

negatywne skutki stresuJednak wyczerpanie może utrudniać koncentrację na zadaniach i ustalenie, co należy zrobić w pierwszej kolejności. 

Presja, która jest zbyt intensywna lub trwa zbyt długo lub problemy, z którymi trzeba sobie samodzielnie radzić, mogą powodować, że ludzie odczuwają przeciążenie stresem.

Oznaki przeciążenia stresem

Każdy przeżywa stres trochę inaczej, jednak osoby, które doświadczają przeciążenia stresem, mogą zauważyć niektóre z następujących objawów:

  • przewlekły ból,
  • weekendowe bóle głowy,
  • problemy ze snem,
  • wahania masy ciała,
  • ciągłe zamartwianie się,
  • rozdrażnienie, niepokój, roztrzęsienie,
  • złość, agresja,
  • wypadanie włosów,
  • spadek libido.

Przewlekły ból

długotrwały stresStres i przewlekły ból mają złożony związek – stres może nasilić przewlekły ból.

Powoduje napięcie lub skurcz mięśni, co tylko jeszcze bardziej potęguje występowanie bólu.

Kiedy czujesz się zestresowany, wzrasta poziom hormonu kortyzolu.

Z czasem może to powodować stany zapalne w organizmie. Życie z przewlekłym bólem może sprawić, że poczujesz, że nie jesteś w stanie wykonywać niektórych czynności, które chcesz wykonywać.

objawy stresuNa przykład osoby z zapaleniem stawów mogą mieć problemy z prostymi zadaniami, takimi jak schylanie się, noszenie zakupów lub wchodzenie po schodach.

Jeśli miałeś trudności ze znalezieniem sposobów radzenia sobie z bólem, może to odbić się na Twoich emocjach – możesz czuć się zły, sfrustrowany, niespokojny lub przygnębiony.

Weekendowe bóle głowy

fazy stresuMigrena weekendowa pojawia się z powodu potrzeby rozładowania stresu.

Ciało dostosowuje się z tempa tygodniowego do spowolnionego tempa weekendu.

To doświadczenie jest powszechne w przypadku osób, które pracują bardzo długo w ciągu tygodnia lub tych, które „żyją dla weekendu” — zmieniając swoją rutynę na weekend dla odpoczynku.

Różnica między migreną zwykłą a migreną weekendową polega na tym, że migrena weekendowa jest bezpośrednio związana ze zmianą rutyny, stresu lub wzorców snu — często występującą właśnie na weekend.

Problemy ze snem

aktywność fizycznaStres nie tylko szkodzi Twojemu samopoczuciu, ale może również uniemożliwić Ci osiągnięcie odpowiedniej ilości snu.

Ludzie, którzy są zestresowani, nadmiernie myślą o obowiązkach, takich jak praca, rodzina i finanse.

W przypadku nastolatków i młodych dorosłych w szkole ten stres często koncentruje się na egzaminach i innych ważnych zadaniach. Kiedy ktoś próbuje zasnąć, myśli te trwają i powodują liczne zakłócenia we wzorcach snu.

negatywne skutki stresu stresWysoki poziom stresu zaburza sen, wydłużając czas zasypiania i fragmentaryzując sen.

Brak snu uruchamia system reakcji organizmu na stres, co prowadzi do podwyższenia poziomu hormonów stresu, a mianowicie kortyzolu, co dodatkowo zakłóca sen.

Wahania masy ciała

objawy stresuZa każdym razem, gdy jesteś zestresowany, Twoje ciało przechodzi w tryb walki lub ucieczki, powodując uwolnienie adrenaliny, hormonu, który pomoże Ci zwalczyć postrzegane zagrożenie, którego się obawiasz.

Aby zgromadzić energię, aby poradzić sobie z tym zagrożeniem, Twoje ciało uwalnia również glukozę lub cukier do krwioobiegu.

Kiedy poziom adrenaliny spada i spada poziom cukru we krwi – podwyższa się poziom kortyzolu, aby zapewnić Ci więcej energii do dalszego radzenia sobie z zagrożeniem. 

stres wpływaPonieważ kortyzol stymuluje uwalnianie insuliny w celu utrzymania poziomu cukru we krwi, może również wywoływać głód cukru i ogólnie apetyt.

Poddanie się tym zachciankom może prowadzić do przybrania na wadze.

W rzeczywistości badania pokazują, że osoby o większej wadze mają tendencję do zwiększonej odpowiedzi kortyzolu.

Ciągłe zamartwianie się

nadmierny stresKażdy czasami odczuwa niepokój, ale jeśli doświadczasz ciągłego stresu, pojawia się zakłócenie zdolności do normalnego funkcjonowania i relaksu.

Może pojawić się ciągłe i przewlekłe zamartwianie się, nerwowość i napięcie.

Jest to ogólne uczucie strachu lub niepokoju, które wpływa na całe Twoje życie.

Lęk ten jest mniej intensywny niż atak paniki, ale trwa znacznie dłużej, co utrudnia normalne życie i uniemożliwia relaks. Jest to psychicznie i fizycznie bardzo wyczerpujące. Wysysa energię, zakłóca sen i ogólnie wyczerpuje organizm.

Rozdrażnienie, niepokój, roztrzęsienie

skutkom stresuKiedy doświadczasz stresu, możesz odczuwać także takie objawy fizyczne jak rozdrażnienie, niepokój i roztrzęsienie.

Kiedy Twoje ciało jest poddawane stresowi, przechodzi w tryb walki, ucieczki lub zamrożenia.

Hormony stresu zalewają Twoje ciało i przyspieszają tętno, ciśnienie krwi i oddychanie. Twoje ciało przygotowuje się do radzenia sobie ze stresorem, interpretując niepokój jako sygnał, że musisz stanąć do walki lub uciec przed niebezpieczeństwem.

Twoje mięśnie stają się przygotowane do działania, co prowadzi do uczucia roztrzęsienia.

Złość, agresja

reakcja organizmuDługotrwałe narażenie na stres może powodować nasilenie uczuć takich jak złość i agresja.

Stres może podnieść ciśnienie krwi, co z kolei wywołuje inne problemy, które wpływają na nas fizycznie i emocjonalnie.

Może również rozwinąć negatywne nawyki w odpowiedzi na nadmierny poziom stresu, które z czasem stają się trudniejsze do kontrolowania.

krótkotrwały stresStres może prowadzić do odczuwania złości i agresji, a to z kolei może prowadzić do jeszcze większego stresu.

Żadne z tych uczuć nie jest zdrowe, ale nie powinniśmy próbować ich eliminować.

Zamiast tego powinniśmy próbować je kontrolować, rozumiejąc czynniki wpływające na ich pojawienie się oraz podejmować strategie radzenia z tymi emocjami.

Wypadanie włosów

silny stresDługotrwały lub przewlekły stres naraża ludzi na różne problemy zdrowotne.

Przewlekły stres od dawna jest również łączony z wypadaniem włosów – może powodować tymczasową utratę włosów.

Oznacza to, że Twoje włosy mogą zacząć wypadać dość szybko po stresującym wydarzeniu, pozostawiając zauważalne przerzedzenia i mniej aktywnie rosnące włosy.

Może to być wywołane pojedynczym stresującym wydarzeniem, takim jak śmierć bliskiej osoby, lęk przed rozstaniem lub poważna osobista porażka.

uczucie ciągłego zmęczeniaMoże również pojawiać się stopniowo w wyniku długotrwałego stresu, takiego jak wymagająca, stresująca praca lub stresujące środowisko życia.

Spadek libido

Organizm reaguje na stres uwalniając adrenalinę i kortyzol. W szczególności przewlekły stres może wpływać na poziom hormonów w organizmie i powodować niskie libido.

W odpowiedzi na stres żyły mogą zwężać się i ograniczać przepływ krwi, co może również prowadzić do zaburzeń erekcji. Stres może również zmniejszyć Twoje libido, rozpraszając Cię i odwracając myśli od pożądania seksualnego.

Wskazówki dotyczące zmniejszania lub radzenia sobie ze stresem w swoim życiu

obniżenie odporności organizmuJak radzić sobie ze stresem? Staraj się jeść zdrową dietę i regularnie ćwicz.

Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta i ćwiczenia fizyczne mogą utrzymać Twoje ciało w dobrej kondycji i zdolne do walki z chorobami.

Ćwiczenia to także doskonały sposób na poprawę nastroju. Porozmawiaj o stresujących sytuacjach z kimś, komu ufasz. Czasami samo mówienie o swoich problemach i obawach może pomóc spojrzeć na nie z właściwej perspektywy.

Może również dać Ci wgląd w sposoby radzenia sobie z nimi. Bądź zorganizowany, aby efektywniej zarządzać czasem.

Pamiętaj, nikt nie jest w stanie zrobić wszystkiego sam. Poproś o pomoc. Użyj metod relaksacyjnych, aby uspokoić umysł i ciało. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy, jeśli jej potrzebujesz.

Powiązane artykuły