Home Zdrowie Ile czasu po usunięciu zęba można założyć implant zęba?

Ile czasu po usunięciu zęba można założyć implant zęba?

by Agata Kubiak
Ile czasu po usunięciu zęba można założyć implant?

Implantologia oferuje skuteczne rozwiązania i pomoc dla osób, które straciły naturalne zęby. Ale jak długo trwa cały ten proces? To pytanie nurtuje wielu pacjentów. Sprawdźmy więc ile czasu musi minąć od usunięcia zęba, do założenia implantu.

Ile trzeba czekać na wszczepienie implantu?

implant zębaDecyzja o terminie wszczepienia implantu jest uzależniona od stanu zdrowia, w którym aktualnie znajduje się pacjent.

W niektórych przypadkach możliwa jest natychmiastowa implantacja, która odbywa się w trakcie jednej wizyty.

Taki zabieg jest wykonalny, gdy wyrostek zębodołowy jest w dobrym stanie i nie wymaga uzupełnienia materiałem kostnym.

Choć można również uzupełnić ubytek kostny biomateriałem podczas samej implementacji lekarz chirurg podczas konsultacji jest w stanie ocenić czy taka możliwość u konkretnego pacjenta jest dobrym rozwiązaniem.

implanty zęboweNatychmiastowa implantacja pozwala na szybkie przywrócenie estetyki i funkcjonalności uzębienia, jednak nie zawsze jest możliwa.

W innych sytuacjach konieczne może być odczekanie kilku tygodni lub miesięcy. Wczesna implantacja, realizowana 2-3 miesiące po ekstrakcji, jest opcją w przypadkach, gdy potrzebna jest rekonstrukcja kości.

Późna implantacja, przeprowadzana po upływie więcej niż 3 miesięcy, jest zalecana w sytuacjach, gdzie konieczne jest bardziej złożone przygotowanie miejsca pod implant zębowy ale nie tylko, okres 3-6 miesięcy jest standardowy ale nie tylko na okres 3-6 miesięcy. Jest to czas potrzebny na naturalne idbudowanie się kości u pacjenta.

Jakie zmiany zachodzą w jamie ustnej po ekstrakcji zęba?

implanty zębówUtrata zęba to przede wszystkim problem estetyczny, ale rozpoczyna on też niestety procesy w strukturze jamy ustnej, które mogą mieć długofalowe konsekwencje.

Główną zmianą po usunięciu zęba jest zanik wyrostka zębodołowego. Ta nieuchronna konsekwencja ekstrakcji prowadzi do osłabienia struktury kostnej, co może komplikować późniejsze wszczepienie implantu.

Brak zęba wpływa również na pozostałe zęby w jamie ustnej. Sąsiednie zęby mogą przesuwać się w stronę luki, co prowadzi do zaburzeń w zgryzie i może wywoływać dodatkowe problemy stomatologiczne.

korzeń zębaDługotrwały brak zęba może także skutkować nadmiernym ścieraniem się pozostałych zębów, powstaniem wad zgryzu ale także zaburzeniami procesu żucia co z kolei może przełożyć się na problemy natury gastrologicznej.

Źle przeżuwane pokarmy są gorzej trawione przez układ pokarmowy.

Ubytki kości po usunięciu zęba

Przed wszczepieniem implantu konieczna jest szczegółowa ocena stanu kości.

W niektórych przypadkach, szczególnie po dłuższym czasie od usunięcia zęba, może wystąpić znaczny zanik kości, co wymaga specjalistycznego zabiegu.jamie ustnej pacjenta

W takiej sytuacji gdy kość jest zbyt cienka, aby wspierać implant, konieczna może być jej odbudowa.

Proces ten może wydłużyć czas oczekiwania na implant, ale jest niezbędny dla zapewnienia stabilności nowego zęba.

Zmiany w wyglądzie twarzy

Utrata zębów może prowadzić do znaczących zmian w wyglądzie twarzy. Brak zębów wpływa na zdolność do żucia i mówienia, jak również ma bezpośredni wpływ na kontury twarzy.

lekarz implantologBez wsparcia zębów, tkanki miękkie twarzy mogą ulegać stopniowemu zapadaniu, co widać w okolicach policzków i ust.

Z czasem prowadzi to do postępującej zmiany wyglądu, która może być odczuwana przez pacjenta jako starzenie się lub utrata młodzieńczego wyglądu.

Poprzez zastąpienie brakujących korzeni zębów, implanty pomagają w utrzymaniu struktury kostnej, zapobiegając zanikowi kości i wspierając tkanki miękkie twarzy.

W efekcie, implanty mogą przyczynić się do zachowania młodszego wyglądu oraz profilu twarzy wśród osób, które straciły zęby w wyniku wypadku, choroby, zaniedbywania lub starzenia się.

Wszczepienie implantów zaraz po usunięciu zęba

naturalnych zębówWszczepienie implantu bezpośrednio po usunięciu zęba oferuje szereg zalet. Jedną z najważniejszych jest minimalizacja procesu zaniku kości.

Gdy implant zostaje wszczepiony zaraz po ekstrakcji, pomaga w utrzymaniu naturalnej struktury kostnej i zapobiega deformacjom w jamie ustnej.

Pacjenci cenią tę metodę za skrócenie całkowitego czasu leczenia oraz szybkie przywrócenie estetyki i funkcjonalności uzębienia.

Tak szybkie wszczepienie głównie jest możliwe w przypadku mniejszych zębów (przednich jednokorzeniowych) oraz kiedy nie ma przeciwskazań medycznych np. stanu zapalnego w regionie implementacji.

etapy leczenia implantologicznegoNajwiększe znaczenie ma tutaj aktualne zdrowie kości i brak potrzeby dodatkowych zabiegów, rekonstrukcji kości czy podniesienie dna zatoki szczękowej choć odbudowa kostna też jest możliwa podczas implementacji.

Stomatolog musi dokonać dokładnej oceny stanu kości, aby upewnić się, że jest ona wystarczająco silna i zdrowa, by przyjąć i wspierać implant.

Warunkiem jest również brak przeciwwskazań ogólnoustrojowych, jak cukrzyca, choroby nowotworowe czy zaawansowana osteoporoza.

Na czym polega implantacja dwuetapowa

implanty stomatologiczneImplantacja dwuetapowa jest procesem, który odbywa się w dwóch odrębnych etapach.

Pierwszy krok to umieszczenie tytanowej śruby implantu bezpośrednio w kości żuchwy lub szczęki.

Po wkręceniu implantu, zamyka się miejsce zabiegu śrubą zamykającą i przykrywa dziąsłem.

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i jego czas trwania może różnić się w zależności od kondycji zdrowotnej pacjenta.

Po zakończeniu tego etapu, pacjent musi odczekać określony czas na osseointegrację, czyli zrośnięcie implantu z kością.

wszczepienia implantówDrugi etap implantacji dwuetapowej następuje po zakończeniu procesu osseointegracji. Zawiera on odsłonięcie implantu, usunięcie śruby zamykającej i umieszczenie śruby gojącej.

Następnie, po odpowiednim uformowaniu dziąsła wokół śruby gojącej, przeprowadza się zabieg protetyczny, w którym to łącznik i korona protetyczna są montowane na implancie.

Okres integracji kości

implant zębowyOkres integracji kości, to czas, w którym wszczepiony implant zrasta się z kością. Jest to naturalny proces, podczas którego komórki kostne rosną wokół implantu, stabilizując go i tworząc trwałe połączenie.

Długość tego procesu może się różnić w zależności od jakości i ilości kości pacjenta, ogólnego stanu zdrowia, a także typu i lokalizacji implantu.

Zazwyczaj trwa od 3 do 6 miesięcy, ale w niektórych przypadkach może być dłuższy.

implanty dentystyczneSukces procesu osseointegracji zależy od kilku zmiennych. Należy do nich przestrzeganie zaleceń lekarskich dotyczących higieny jamy ustnej i unikanie nadmiernych obciążeń na obszarze implantu w okresie gojenia.

Stan zdrowia pacjenta, kontrola cukrzycy i nie palenie tytoniu, również odgrywają istotną rolę.

W niektórych przypadkach, szczególnie gdy istnieją problemy z jakością kości, konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych zabiegów augmentacji kości, aby zwiększyć szanse na skuteczną osseointegrację.

Stany zapalne wokół zębów

leczenie implantologiczneStany zapalne wokół zębów, paradontoza i zapalenie dziąseł, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej i mogą wpływać na decyzję o wszczepieniu implantów.

Są to procesy zapalne tkanki dziąsłowej i otaczających zęby struktur, które mogą prowadzić do niszczenia kości i utraty zębów.

Przyczynami tych stanów są najczęściej złe nawyki higieniczne, palenie tytoniu, niekontrolowana cukrzyca, genetyczne predyspozycje, a także nieprawidłowe ustawienie zębów, co utrudnia ich właściwe czyszczenie.

Niestety mogą one znacząco wpływać na powodzenie implantacji zębów. Zapalenie dziąseł i paradontoza może prowadzić do zaniku kości, co nie pomaga w przygotowaniach do implantacji.

Istniejące stany zapalne zwiększają też ryzyko komplikacji pooperacyjnych i mogą negatywnie wpływać na proces gojenia i integracji implantu z kością. Przed przystąpieniem do implantacji niezbędne jest więc zaleczenie wszelkich stanów zapalnych oraz ustabilizowanie zdrowia jamy ustnej.

Przeciwskazania do wstawienia implantu

zabiegu implantacjiIstnieje szereg ogólnych przeciwwskazań medycznych, które mogą uniemożliwić wstawienie implantu zębowego.

Do najważniejszych należą: alergia na metale, ciężkie choroby ogólnoustrojowe, niekontrolowana cukrzyca, choroby nowotworowe, zaawansowana osteoporoza, czy leczenie immunosupresyjne.

Ciąża jest również okresem, w którym zaleca się unikanie tego typu zabiegów. W każdym przypadku, decyzja o wszczepieniu implantu powinna być poprzedzona dokładną analizą stanu zdrowia pacjenta.

Do przeciwwskazań lokalnych zalicza się natomiast między innymi niekorzystne warunki anatomiczne w jamie ustnej, niewystarczającą ilość kości czy aktywną paradontozę. Zwraca się również uwagę na wiek pacjenta – implanty zazwyczaj nie są zalecane osobom poniżej 16 roku życia, ze względu na nieukończony rozwój kości szczękowych.

Jak widać czas potrzebny na wszczepienie implantu po usunięciu zęba wcale nie jest prosty do oszacowania. W grę wchodzi wiele czynników, które mogą ten czas skrócić, lub go przedłużyć. Jeśli zależy nam na skutecznym wykonaniu zabiegu w określonym terminie, koniecznym jest uzgodnienie wszystkich szczegółów z zaufanym stomatologiem

Powiązane artykuły