DVB-T2 – od kiedy zmiana częstotliwości w Polsce?
W Polsce zmiana sposobu nadawania telewizji naziemnej z systemu DVB-T na DVB-T2 rozpocznie się w 2022 roku.
Zmiana została podzielona na 4 etapy i będzie trwała od 28 marca do 27 czerwca.
- 28 marca do systemu zostaną włączone województwa dolnośląskie i lubuskie
- 25 kwietnia województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie oraz zachodniopomorskie
- 23 maja województwa łódzkie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie oraz świętokrzyskie
- 27 czerwca jako ostatnie zostaną włączone województwa lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i podlaskie
Czy zmiana na DVB-T2/HEVC jest potrzebna?
Zmiana na DVB-T2/HEWC nie jest od nas zależna. Jest to decyzja Parlamentu Europejskiego.
Parlament wraz z radą wydały decyzję o dopuszczeniu wykorzystania częstotliwości 470-790 MHz i zaprzestaniu stosowania pasma 700 MHz na terenie Unii Europejskiej. Termin tej zmiany upływa 30 czerwca 2022 r.
Jakie zmiany przyniesie DVB-T2/HEVC?
Zmiany standardu nadawania to przede wszystkim możliwość dostępu do większej ilości programów telewizyjnych, poprawa jakości obrazu oraz dźwięku, dzięki wykorzystaniu technologii Dolby AC-4.
Technologia ta ma wpływ na jakość ścieżek dialogowych oraz zwiększa możliwość personalizacji ścieżki dźwiękowej na odbiornikach TV.
DVB-T – zmiana na duży plus
Zmiana DVB-T na DVB-T2 poza zwiększeniem ilości programów TV, pozwala również na oglądanie już istniejących ulubionych programów w wyższej jakości.
Nowa technologia to również większa stabilność łącza i odporność na zakłócenia nadawania.
Niektóre programy będą umożliwiały korzystanie z alternatywnych ścieżek dźwiękowych, wykorzystujących dźwięk przestrzenny czy oryginalny język.
Warto pamiętać, że aby nowy sposób nadawania działał na naszych telewizorach należy zadbać o aktualność urządzenia oraz dokupienie ewentualnych dekoderów do dnia rozpoczęcia nadawania w nowym standardzie.
Zmiana nadawania na DVB-T2 – od kiedy?
Zmiana częstotliwości na DVB-T2 nastąpi między końcem marca 2022 a końcem czerwca 2022 w zależności od rejonu Polski.
Od dnia kiedy w danym województwie nastąpi zmiana systemu, nie będzie już możliwe odbieranie sygnału telewizji w starej formie.
Dofinansowanie odbioru naziemnej TV cyfrowej
Aby przejście na nową formę nadawania telewizji naziemnej, nie wiązało się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów, na terenie Polski został wprowadzony program dofinansowań. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania dekodera lub telewizora z funkcją odbierania sygnały DVB-T2/HEVC.
Wniosek może zostać złożony osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem Internetu, lub w placówce pocztowej.
Sprawdź swój odbiornik
Sprawdzanie, czy dany telewizor odbiera sygnał DVB-T2 jest bardzo proste.
1 sposób: Włącz TV, znajdź USTAWIENIA, wybierz ODBIÓR NAZIEMNY, uruchom AUTOMATYCZNE WYSZUKIWANIE PROGRAMÓW, wyłącz USTAWIENIA i przeszukaj nową listę kanałów. Sprawdź czy możesz odbierać TVP Kobieta, Kultura, Polonia, Rozrywka, Dokument. Innym sposobem jest wyszukanie w programach planszy testowej Sprawdzam TV i sprawdzenie, czy widzisz obraz i słyszysz dźwięk. Jeśli nie możesz odbierać wymienionych programów oraz nie działa plansza Sprawdzam TV musisz kupić dekoder.
2 sposób: Telefon na infolinię 42 2535430
3 sposób: Sprawdzenie modelu telewizora na stronie https://telewizjanaziemna.pl/ ,model znajdziesz z tyłu urządzenia na tabliczce znamionowej.
Program dofinansowania do odbioru TV
Żeby skorzystać z programu dofinansowania do zakupy odbiornika cyfrowego DVB-T2/HEVC należy złożyć odpowiedni wniosek. Możesz to zrobić:
- w placówce pocztowej
- przez Internet
Z dofinansowania mogą skorzystać osoby pełnoletnie, zameldowane w Polsce na stałe lub na pobyt czasowy trwający powyżej 30 dni, nie posiadające środków na zakup odbiornika w nowym standardzie.
Z dofinansowania może skorzystać wyłącznie jeden domownik. Przyznawane jest ono na poszczególne gospodarstwo domowe.
Co jest potrzebne przy uzyskiwaniu dofinansowania w placówce pocztowej?
- imię i nazwisko
- numer PESEL
- adres gospodarstwa domowego
- adres e-mail
- numer telefonu
Osoby składające wniosek online muszą zalogować się do systemu przez profil zaufany, podpis kwalifikowany lub e-dowód. We wniosku uzupełniają te same dane jak w placówce pocztowej.
Po rozpatrzeniu Twojego wniosku otrzymasz w formie e-maila i wiadomości SMS specjalny KOD, który należy podać sprzedawcy w celu realizacji dofinansowania.
Wniosek dla danego gospodarstwo, może zostać złożony przez pełnomocnika czyli członka najbliższej rodziny lub domownika.
WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA
Wysokość dofinansowania zakupu urządzenia typu dekoder to 100 zł. W trakcie procesu legislacyjnego jest zmiana ustawy, w zakresie zwiększenia kwoty maksymalnej dofinansowania zakupu telewizora do kwoty 250 zł.
Gdzie można zrealizować świadczenie
KOD możesz zrealizować w sklepach, które przystąpiły do programu dofinansowań. Jak podaje strona rządowa jest ich na obecną chwilę ponad 1500. Realizacja kodu jest możliwa w sklepach stacjonarnych oraz sklepach online.
Listę sklepów realizujących program dofinansowań znajdziesz na: dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka
Sklep realizujący dofinansowania znajdziesz w prawie każdym większym mieście.