Home Life Style Majówka 2022 kiedy?

Majówka 2022 kiedy?

by Agata Kubiak
Majówka 2022 kiedy?

Zbliża się maj, a wraz z nim coroczna okazja do dłuższego wypoczynku, czyli majówka. To doskonały czas na rozpoczęcie sezonu grillowego, spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, a także kilkudniowego wyjazdu. Sprawdź, kiedy w tym roku przypadają dni wolne w maju i zaplanuj swój urlop.

Kiedy wypada majówka 2022?

dziewięć dni wolnegoW tym roku 1 maja, czyli Święto Pracy wypada w niedzielę, natomiast Święto Narodowe Trzeciego Maja we wtorek.

Oznacza to zatem, że aby móc cieszyć się długim weekendem należy wziąć dni wolne. Aby zapewnić sobie czterodniowy wypoczynek, wystarczy wykorzystać tylko jeden dzień urlopu.

Wypisanie wniosku urlopowego na dzień 2 maja, pozwoli na skorzystanie z wolnej luki pomiędzy dwoma świętami, dzięki czemu weekend znacząco się wydłuży. Istnieje również możliwość znacznie dłuższego wypoczynku. Wykorzystując cztery dni urlopu, można cieszyć się aż dziewięcioma dniami wolnego.

dzień ustawowo wolnyWystarczy wypisać wniosek urlopowy na dni 2,4,5 oraz 6 maja, a długi weekend będzie trwał od 30 kwietnia do 8 maja. To wystarczająco dużo czasu, aby zorganizować majówkowy wyjazd i w pełni nacieszyć się wolnym czasem.

Czy 2 maja to dzień wolny od pracy?

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i w tym roku wypada w poniedziałek. Pomimo ważnego znaczenia dla wszystkich Polaków, nie jest to dzień wolny od pracy. Wszystkie dni wolne od pracy reguluje ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku i nie wymienia ona dnia 2 maja.

majówka 2022Nie można zatem liczyć na długi weekend majowy bez wykorzystania dni urlopu. 2 maja otwarte są wszystkie sklepy, instytucje, urzędy oraz usługi, dzięki czemu można zrobić zakupy czy załatwić sprawy urzędowe.

To dobry moment na nadrobienie zaległości, dla wszystkich planujących wziąć 2 maja dzień wolny.

Gdyby Dzień Flagi wypadał np. w sobotę, to zgodnie z ustawą nie przysługiwałby z tej okazji dodatkowy dzień wolny od pracy. W 2022 roku, aby przedłużyć weekend majowy do czterech dni, niezbędne jest wypisanie wniosku urlopowego na dzień 2 maja.

majówka 2022Bez tego, weekend obejmie tylko dwa standardowe dni – 30 kwietnia oraz 1 maja.

Ostatecznie po jednym dniu pracy w poniedziałek 2 maja, można liczyć na chwilę oddechu we wtorek 3 maja, który jest dniem wolnym od pracy, nie będzie to jednak długi weekend majowy.

Ile trwa majówka w 2022 w szkole?

weekend majowy ustawowo wolneWiększość dzieci oraz rodziców z utęsknieniem czeka na dodatkowe, wolne od obowiązków szkolnych dni.

W tym roku weekend majowy dla uczniów oznacza aż cztery dni wolnego. Majówka dla uczniów rozpocznie się już w sobotę 30 kwietnia i obejmować również będzie 1,2 oraz 3 dzień maja.

Dodatkowy czas wolny z pewnością ucieszy wszystkich uczniów, którzy czekają na trochę swobody.

majówka 2022Pomimo braku zajęć dydaktycznych, 2 maja w wielu szkołach czynne będą świetlice, które zapewnią dzieciom opiekę. Jest to informacja szczególnie ważna, dla rodziców, którzy tego dnia będą pracować i nie mają możliwości zapewnienia innej opieki dla swoich pociech.

dniem ustawowo pracującymMajówka dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych znacząco się przedłuży, wszystko za sprawą rozpoczynających się 4 maja matur.

Uczniowie nieprzystępujący jeszcze do egzaminu maturalnego mają dodatkowe dni wolne w okresie od 4 do 6 maja.

W te dni nie odbywają się zajęcia dydaktyczne, tak aby zapewnić ciszę i spokój uczniom piszącym egzamin.

długim weekendemDzięki temu, uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli cieszyć się aż dziewięciodniową majówką, która będzie dla nich trwała od 30 kwietnia do 8 maja.

Nie tylko majówka 2022. Szkoła zwolni większość dzieci z nauki także w te dni

majówka 2022Majówka to tylko jedna z wielu chwil, kiedy uczniowie mogą zaznać odpoczynku od obowiązków szkolnych.

Chociaż w 2022 roku długi weekend majowy pozwoli uczniom na kilka dni wypoczynku, to nie jest to jedyny czas, kiedy nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne. 

Już niebawem uczniowie szkół podstawowych, będą mieli kolejne trzy dni wolnego. W maju bowiem ósmoklasiści przystąpią do egzaminu weryfikującego zdobytą przez nich wiedzę.

umiejętne rozplanowanie urlopu pozwoliEgzamin odbędzie się pod kod koniec miesiąca, a dokładniej 25,26 oraz 27 maja, dzięki czemu uczniowie młodszych klas będą mogli odpocząć w niedługim czasie od zakończenia majówki.

Dzień flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Kolejnym dniem wolnym dla uczniów, będzie Boże Ciało, które w 2022 wypada w czwartek 16 czerwca. Dzięki puli dodatkowych dni wolnych, które posiada dyrektor każdej szkoły, możliwe, że w większości szkół uczniowie będą mieli wolne także 17 czerwca.

jeden dzień wolnegoTaki dodatkowy dzień, przyznany przez dyrektora szkoły sprawi, że w drugiej połowie czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, uczniowie zyskają kolejny długi weekend.

Tuż przed samymi wakacjami, uczniowie wielu szkół będą mieli długi weekend w okresie od 16 do 19 czerwca.

Czy za 1 maja 2022 przysługuje dzień wolny?

Kwestia dni wolnych za wypadające w weekend święta uregulowana jest w art.130 § 2 Kodeksu pracy.

Artykuł mówi wprost, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

dziewięć dni wolnegoWynika z tego zasada, że dzień wolny przysługuje pracownikowi, tylko za święta, które wypadają w dni powszednie.

Do takich dni zalicza się również sobota, czyli dla większości osób, jeden dzień weekendu. W 2022 roku Święto Pracy wypada w niedzielę, która nie zalicza się do dni powszednich. 

Dlatego też w 2022 roku za 1 maja nie przysługuje dzień wolny. W tym roku nie można liczyć na dzień wolny za 1 maja, jednak w kolejnych latach weekend majowy powinien ułożyć się w kalendarzu nieco korzystniej.

Majówka 2022 – kalendarz, święta

zaplanować urlopMaj to zapowiedź zbliżającego się lata, to również okres długiego weekendu, czyli tzw. majówki oraz egzaminów maturalnych. Każdego roku w maju przypadają dwa święta państwowe, które są dniami wolnymi od pracy.

W 2022 roku Święto Pracy, które obchodzone jest 1 maja, przypada w niedzielę.dni urlopu

Z racji tego, że niedziela nie jest dniem powszednim, za ten dzień nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. 2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, tego dnia przed instytucjami oraz domami mieszkalnymi wywieszane są flagi Polski, jednak nie jest to dzień wolny od pracy.

Jedynym wyjątkiem są szkoły, gdzie w poniedziałek 2 maja nie odbywają się zajęcia dydaktyczne, a uczniowie mają dodatkowy dzień odpoczynku. W tym roku we wtorek obchodzone jest Święto Narodowe Trzeciego Maja, jest to dzień wolny od pracy oraz zajęć szkolnych.

Powiązane artykuły