Home News Dzień Babci – kiedy obchodzimy w Polsce święto babci?

Dzień Babci – kiedy obchodzimy w Polsce święto babci?

by Agata Kubiak
Dzień Babci

Dzień Babci – kiedy wypadają w Polsce?


Dzień Babci to święto obchodzone w Polsce na początku roku, a dokładniej 21 stycznia, dzień wcześniej niż Dzień Dziadka. W przedszkolach, jak również w niektórych szkołach przygotowywane są w tym dniu akademie, występy i różne zajęcia, które mają na celu uhonorowanie wszystkich babć. Jest to dzień w pełni poświęcony właśnie nim. W ten sposób najmłodsi członkowie rodziny okazują starszym szacunek i dziękują im za troskę.Dzień Babci – historia i obchody w Polsce


Historia i geneza świętatradycja tej uroczystości nie jest długa. Co roku obchody przypadają w tym samym terminie, a ich początek zawdzięczamy tygodnikowi “Kobieta i życie”, który w 1964 roku wyszedł z inicjatywą utworzenia tego wydarzenia.

Jednak dopiero 21 stycznia 1965 roku zapoczątkowano tradycję obchodzenia Dnia Babci. Stało się to podczas wręczenia przez “Express Poznański” tortu i kwiatów długoletniej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej po jej występie. Następnie w 1966 roku “Express Wieczorny” ogłosił nowe święto. Tradycja wręczania babciom upominków wzrastała z roku na rok aż na stałe znalazła swoje miejsce w kalendarzu.

narodowy dzień dziadków

dzień dziadków


Dzień Babci, jaki prezent


Jak podziękować babciom za to co dla nas robią? Choć nie ma takiego prezentu na świecie, który w pełni oddawałby wdzięczność za ich codzienny trud, który wkładają w nasze wychowanie, ważne aby było to coś od serca. Tradycyjnie wnuki składają swoim babciom  życzenia.

Dzieci z reguły wykonują własnoręczne dzieła takie jak laurki, układają wierszyki czy proszą rodziców o kupienie kwiatów i pysznych czekoladek. Jako dorośli sami możemy zainwestować w podarunek i warto wtedy pomyśleć o czymś spersonalizowanym. Może to być biżuteria z wygrawerowanymi imionami wnucząt. Popularne ostatnio stały się książki ze zdjęciami, które sami możemy zaprojektować i wstawić tam wspomnienia z całego naszego życia. Jednak to nie prezenty w tym dniu są najważniejsze, ale czas spędzony w gronie rodzinny, który dla każdej babci jest najważniejszy.

Święto dziadków

dzień babci

dzień babci


Nie możemy zapomnieć, że babcia jest często największym wsparciem dla rodziców i najbliższą osobą zaraz po nich. W miarę swoich możliwości zdrowotny stara się pomóc w wychowaniu dzieci, obowiązkach domowych takich jak gotowanie, sprzątanie, odprowadzanie wnuków do szkoły i w wielu innych czynnościach, na które rodzicom w danym momencie po prostu nie wystarcza czasu. Czasami nie doceniamy ich tak jak na to zasługują, bo uważamy, że to co robią nam się należy.

Dzień babci i dziadka

narodowy dzień dziadków

dzień dziadków

Odkąd pojawiliśmy się na świecie babcia czuwała przy nas i dbała o nasze bezpieczeństwo. Możemy prosić ją, o każdą najmniejszą przysługę. Czasami nawet to do niej pierwszej zwracamy się po radę lub szukamy zrozumienia, którego nie mogliśmy znaleźć u rodziców. Babcia jest jednocześnie najlepszą przyjaciółką i surowym nauczycielem, który wprowadza nas w dorosłe życie. Nie ma na świecie osoby, która robi lepsze pierogi ruskie i sernik z truskawkami.

Babcie codziennie powinny się czuć przez nas kochane i podziwiane, ale tego dnia w szczególności. Są to osoby, na które zawsze możemy liczyć, tak więc i my powinniśmy pokazać im, że w przyszłości też będziemy dla nich oparciem.

dzień babci i dziadka

dzień babci i dziadka

Powiązane artykuły