Home Zdrowie Zgaga

Zgaga

by Agata Kubiak
zgaga

Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie

Zgaga to w zasadzie kwas żołądkowy bulgoczący z powrotem w przełyku i powodujący nieprzyjemne pieczenie. Dlaczegochoroba refluksowa przełyku kwas żołądkowy to robi? Cóż, może to być coś tak prostego, jak nadmierne jedzenie. Jedzenie nie ma dokąd pójść, z wyjątkiem kopii zapasowej przełyku.

Kwas w tym jedzeniu jest winowajcą. Innym powodem jest to, że możesz mieć przepuklinę przełykową, która jest wadliwą zastawką, która nie zamyka się, umożliwiając w ten sposób przepływ kwasu (i pokarmu) z powrotem do przełyku. 

Wyściółka przełyku będąca w kontakcie z kwasem jest uczuciem pieczenia. Powinienem wspomnieć, że zastawka u podstawy przełyku, gdy działa prawidłowo, powinna się zamknąć i nie pozwolić na powrót kwasu lub jedzenia. To, nawiasem mówiąc, nazywa się refluksem. 

Co to jest zgaga?

refluks żołądkowo przełykowyZgaga to podrażnienie przełyku – rurki łączącej gardło i żołądek. Jest to spowodowane przez kwas żołądkowy.

Prowadzi to do palącego dyskomfortu w górnej części brzucha lub poniżej mostka. Pomimo swojej nazwy, zgaga nie ma nic wspólnego z sercem. Ale niektóre objawy są podobne do objawów zawału serca lub choroby serca.

Zgaga jest podobna do jej nazwy: pieczenie za mostkiem lub mostkiem w środku klatki piersiowej. Możesz również poczuć to w gardle.

rzucenie paleniaMożesz również: poczuć ból w klatce piersiowej, gdy pochylasz się lub kładziesz, mieć gorący, kwaśny, gorzki lub słony smak w tylnej części gardła, jak również mieć spore trudności z przełykaniem.

Zgaga to uczucie pieczenia w klatce piersiowej, za mostkiem. Występuje, gdy kwas żołądkowy przemieszcza się z powrotem do przełyku – rurki, która przenosi pokarm z ust do żołądka.

Możesz również doświadczyć gorzkiego smaku w gardle lub jamie ustnej. Objawy zgagi mogą się nasilić po jedzeniu lub leżąc.

Przyczyny zgagi

przepuklina rozworu przełykowegoPrzyczyn zgagi może być wiele, a można do nich zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak: nadmierne spożywanie alkoholu, nadmierne spożywanie napojów gazowanych, nieodpowiednia dieta, siedzący tryb życia, spożywanie pokarmów tuż przed snem, nadmierne spożywanie kofeiny, ale również spożywanie pikantnych, tłustych oraz bardzo kwaśnych potraw.

Dlatego też, jeżeli nie chcemy mieć problemów ze zgagą to powinniśmy zwracać dużą uwagę na to, jakie produkty spożywamy.

Objawy zgagi

dolny zwieracz przełykuWażne jest, aby radzić sobie z ciężką zgagą, ponieważ wpływ na twoje zdrowie może być poważny.

Kiedy przełyk lub gardło jest regularnie narażony na działanie kwasu żołądkowego, może powodować ból, owrzodzenia gardła i nieprawidłowości tkanek. Może to wpływać na zdolność połykania, oddychania, a nawet mówienia.

Niezarządzane, to uszkodzenie może zwiększyć ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów.

Otóż do jednych z objawów zgagi można zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak: trudności w przełykaniu, suchy kaszel, nudności, jak również wzdęcia oraz częste odbijanie.

przyczyną zgagiZgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w klatce piersiowej, które może poruszać się po szyi i gardle.

Może to być objawem wielu różnych schorzeń, w tym refluksu żołądkowego. Kiedy doświadczasz zgagi, możesz również mieć gorzki lub kwaśny smak w tylnej części gardła.

Zgaga może trwać od kilku minut do kilku godzin. Często czuje się gorzej po jedzeniu lub gdy kładziesz się zbyt szybko po jedzeniu. Kiedy jesz, jedzenie przechodzi przez długą rurkę, która łączy usta i żołądek.

leczenie zgagi zgagaTa rurka nazywa się przełykiem. Na dnie przełyku znajduje się zastawka, zwana zwieraczem przełyku.

Ten zawór otwiera się, aby przepuścić jedzenie, a następnie zamyka się, aby utrzymać zawartość żołądka w dół. Wewnątrz żołądka znajduje się bardzo silna kwaśna mieszanina, która rozpoczyna proces rozkładu pokarmu.

Rozpoznanie zgagi

Zgaga to palący ból w klatce piersiowej, tuż za mostkiem. Ból jest często gorszy po jedzeniu, wieczorem lub podczas leżenia, lub pochylania się. Sporadyczna zgaga jest powszechna i nie powoduje niepokoju.

uczucie paleniaWiększość ludzi może samodzielnie poradzić sobie z dyskomfortem zgagi dzięki zmianom stylu życia i lekom dostępnym bez recepty.

Zgaga, która jest częstsza lub zakłóca codzienną rutynę, może być objawem poważniejszego stanu, który wymaga opieki medycznej.

Poszukaj natychmiastowej pomocy, jeśli wystąpi silny ból lub ucisk w klatce piersiowej, szczególnie w połączeniu z innymi objawami, takimi jak ból ramienia lub szczęki, lub trudności w oddychaniu.

Ból w klatce piersiowej może być objawem zawału serca.

Leczenie zgagi

ciąży zgagaSpożywanie pewnych pokarmów wyzwalających powoduje refluks żołądkowy. Unikanie tych pokarmów zmniejszy ilość kwasu w żołądku, pomagając zmniejszyć i zapobiec zgadze.

Wyeliminuj pokarmy wyzwalające przez dwa tygodnie, aby dać czas na wyleczenie żołądka i przełyku.

Prowadź dziennik żywności i zanotuj objawy, aby wskazać dokładne pokarmy, które wywołują refluks żołądkowy. Jeśli chodzi o zgagę, prawdopodobnie spróbujesz prawie wszystkiego, aby się jej pozbyć.

Okazuje się, że guma do żucia pomaga w leczeniu refluksu kwasowego. Oto jak to zrobić. Guma do żucia zwiększa połykanie, co pomaga szybciej usunąć kwas z przełyku. Jedno z badań wykazało, że żucie gumy bez cukru przez pół godziny po posiłku zmniejsza refluks żołądkowy.

Co pomaga na zgagę? – Domowe sposoby

niesteroidowych leków przeciwzapalnychNa zgagę pomagają przede wszystkim takie domowe sposoby jak: noszenie luźnej odzieży, stanie prosto, podniesienie górnej części ciała, mieszanie sody oczyszczonej z wodą, stosowanie imbiru w spożywanych posiłkach, przyjmowanie suplementów lukrecji, popijanie octu jabłkowego, guma do żucia, aby pomóc rozcieńczyć kwas, jak również trzymanie się z dala od dymu papierosowego oraz wypróbowywanie leków dostępnych bez recepty.

Zgaga występuje, gdy zawartość żołądka wznosi się do przełyku, gdzie kwasy żołądkowe mogą spalić tkankę. W niektórych przypadkach możesz mieć epizod zgagi, ponieważ ciasne ubranie ściska żołądek. Twoja postawa może również przyczyniać się do zgagi.

Jeśli siedzisz lub leżysz, spróbuj wstać. Jeśli już stoisz, spróbuj wstać prościej. Leżenie może pogorszyć zgagę. Kiedy przychodzi czas na łóżko, dostosuj powierzchnię do spania, aby podnieść górną część ciała.

leczenie zgagi

7 wskazówek dotyczących leczenia zgagi w domu

1. Jedz mniejsze posiłki.
2. Unikaj tłustych i pikantnych potraw.
3. Nie jedz zbyt szybko ani nie pij do posiłku.
4. Unikaj leżenia przez co najmniej dwie godziny po posiłku lub ciężkiej przekąsce, ponieważ może to pogorszyć zgagę, pozwalając na dłuższe pozostawanie pokarmu w żołądku i spowolnienie jego trawienia, co prowadzi do większego refluksu żołądkowego i objawów zgagi.
5. Wyeliminuj alkohol i kofeinę, ponieważ oba prowadzą do zwiększonej produkcji kwasu w żołądku i mogą pogorszyć objawy zgagi.
6. Utrzymuj nawodnienie, pijąc dużo wody przez cały dzień, zwłaszcza przed snem, kiedy prawdopodobnie będziesz spożywać mniej płynów niż w ciągu dnia, kiedy nie śpisz i jesz pokarmy, które mogą powodować problemy z sercem .
7. Ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu.

Silicolgel

Powiązane artykuły