Home Life Style Mój mąż jest alkoholikiem – czy jestem współuzależniona? 5 porad, jak pokonać współuzależnienie

Mój mąż jest alkoholikiem – czy jestem współuzależniona? 5 porad, jak pokonać współuzależnienie

by Agata Kubiak
Mój mąż jest alkoholikiem

Małżeństwo z osobą uzależnioną od alkoholu jest bardzo trudne. Problemem stają się nie tylko kwestie zdrowotne, ale również społeczne i finansowe. Taki związek niesie ze sobą wiele zagrożeń i wyzwań. Jednym z najpoważniejszych jest współuzależnienie małżonka. Co to oznacza? Jak rozpoznać symptomy współuzależnienia u siebie i jak z nim walczyć? Na te i inne pytania dotyczące walki z uzależnieniem od alkoholu męża i swoim współuzależnieniu odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy!

 

Na czym polega współuzależnienie?

Współuzależnienie polega na nadmiernej kontroli, która wynika ze strachu o bliską nam osobę oraz chęci posiadania wiedzy na temat jej aktualnej sytuacji. Najczęściej o osobach współuzależnionych mówimy w kontekście współmałżonka alkoholika, czyli żony lub męża. Osoby dzielące alkoholizm bardzo często ukrywają sytuację, która panuje w domu. Boją się i wstydzą. Są skłonni kłamać, ukrywając to, że ich rodzina sama nie poradzi sobie z nałogiem. Nie chcą, by ich otoczenie dowiedziało się, że istnieje u nich taki problem. Wiąże się to chociażby z odizolowaniem społecznym, objawiającym się na przykład nie zapraszaniem obcych osób do mieszkania. Choć osoba współuzależniona chce mieć pełną kontrolę nad sytuacją i być świadomą problemu, absolutnie nie pozwala, by osoby zewnętrzne pomogły jej go rozwiązać. Tacy ludzie separują się i zamykają, by nikt nie zauważył niepokojących objawów. Ważnym aspektem współuzależnienia jest to, że taka osoba przyjmuje odpowiedzialność za zachowania nałogowca. Usprawiedliwia więc go w pracy, spłaca jego długi, tuszuje agresywne zachowania, oczyszcza wizerunek. Sama zaś obwinia się za istniejącą sytuację. Współuzależniony czuje się odpowiedzialny za alkoholizm bliskiej osoby.

Jak pokonać współuzależnienie?

Przede wszystkim osoba współuzależniona powinna zostać objęta terapią, tak samo jak sam uzależniony.

Krok pierwszy: świadomość problemu

By pokonać współuzależnienie, konieczne jest uświadomienie sobie własnej sytuacji. Takie osoby nie chcą dopuścić do siebie informacji, że ich współmałżonek zmaga się z alkoholizmem. Tę prawdę ukrywają nie tylko przed światem, ale również przed sobą. Próba wyparcia tych danych i normalnego życia doprowadza jednak do pogłębienia uzależnienia, zarówno alkoholika, jak i współmałżonka. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie swojego współuzależnienia. Bez tego niemożliwe będzie podjęcie terapii i wyleczenie.

Krok drugi: wsparcie otoczenia

W procesie walki ze współuzależnieniem istotną rolę odgrywa rodzina i otoczenie. Niestety bardzo często taka osoba nie będzie chciała dopuścić do siebie bliskich i może próbować zerwać z nimi kontakt. Dlatego tak ważne będzie ich samozaparcie i konsekwencja w uświadamianiu współuzależnionemu jego problemu. Wsparcie bliskich osób będzie konieczne także w czasie terapii, kiedy może nadejść wiele chwil zwątpienia i prób przywrócenia poprzedniego stanu rzeczy.

Krok trzeci: rozmowa

Rozmowa ze sobą, z alkoholikiem oraz osobami, które ich wspierają może być jednym ze sposobów na walkę ze współuzależnieniem. Tak jak już wspomnieliśmy, kluczowe jest bowiem zdiagnozowanie swojego problemu i chęć walki z nim. Niestety bardzo ciężko jest uświadomić sobie, że jesteśmy współuzależnieni i potrzebujemy pomocy. Dlatego tak ważne jest nie odcinanie się od rodziny, przyjaciół czy innych osób z otoczenia, które zdają sobie sprawę z tego, że żyjemy z alkoholikiem.

Krok czwarty: szukanie pomocy

Nie da się wyjść ze współuzależnienia samodzielnie. Konieczne będzie skorzystanie z profesjonalnej pomocy. W tym celu powinniśmy odnaleźć najbliższy ośrodek leczenia uzależnień i skonsultować się z pracującymi tam terapeutami. Terapię musi oczywiście podjąć sam alkoholik, ale spotkań z psychologiem czy terapeutą potrzebuje również osoba współuzależniona oraz pozostali członkowie rodziny. By trwale pokonać nałóg, niezbędne jest kompleksowe leczenie. Pojedyncze wizyty u psychologa nie mają szans powodzenia. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że intensywna terapia powinna trwać minimum kilka miesięcy, a potem być kontynuowana w łagodniejszej formie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistycznych ośrodków, które do terapii alkoholizmu i współuzależnienia podchodzą kompleksowo. Zaoferują nam zarówno spotkania indywidualne, jak i grupowe, pomoc terapeutów, lekarzy i psychologów. Dzięki temu łatwiej będzie nam wytrwać w postanowieniu walki z alkoholizmem bliskich oraz własnym współuzależnieniem.

Krok piąty: cierpliwość i wytrwałość

By trwale wyjść ze współuzależnienia oraz móc odpowiednio wesprzeć bliską nam osobę, która sama walczy z nałogiem, musimy uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość. Świadomość, że nic nie zadzieje się w szybkim czasie oraz że pokonanie problemu musi potrwać, jest kluczem do sukcesu. Dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy bliskich nam osób, których wsparcie będzie nieocenione.

Artykuł został przygotowany przez Ośrodek Nowe Życie specjalizujący się w leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień.

 

Powiązane artykuły