Home Zdrowie Orzechy zamiast słodyczy – samo zdrowie

Orzechy zamiast słodyczy – samo zdrowie

by Agata Kubiak
Orzechy zamiast słodyczy

Orzechy zamiast słodyczy – samo zdrowie

 

Orzechy to dużo ich rodzajów o różnych odcieniach smakowych. Dzięki temu bardzo łatwo jest je dopasować do swoich preferencji. To zdrowa przekąska, która nie tylko zastąpi słodycze czy słone przegryzki, ale także zapewni nam bogactwo składników mineralnych.

 

Orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki ziemne (orzechy arachidowe) czy orzechy laskowe to tylko niektóre z dostępnych na polskim rynku. Wśród nich są te bardzo dobrze znane, jak i te bardziej egzotyczne, powoli odkrywane, a jednak już popularne. Do tych drugich należą orzechy makadamia, orzechy brazylijskie czy orzechy piniowe. Są one nie tylko dodatkiem do potraw, ale także przez coraz większa liczbę osób traktowane jako zdrowy zamiennik (choć posądza się je o wysoką kaloryczność, która jednak nie jest groźna, gdy zachowamy umiar) niezdrowych przekąsek.  Tym bardziej, że we wszystkie orzechy świata jesteśmy w stanie zaopatrzyć się w łatwy sposób – dzięki ofercie sklepu internetowego.

 

Orzechy włoskie i inne – korzyści

 

Jedzenie orzechów to samo dobro dla naszego organizmu, choć u niektórych wywołują one reakcje alergiczne i wtedy powinniśmy zachować ostrożność. Jednak powróćmy do zalet. Orzechy to przede wszystkim bogactwo:

  • wysokowartościowego białka (pomagającego w budowaniu masy mięśniowej i jej regeneracji) – najwięcej białka mają orzeszki ziemne,
  • kwasów tłuszczowych (mają idealny stosunek kwasów omega-3 do omega-6)  – zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe odpowiadają między innym za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i serca); orzechy włoskie mają najwięcej cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • błonnika – wspomagającego odchudzanie i poprawiającego pracę jelit,
  • witamin z grupy B oraz witamin E i K.

Orzechy są bogate również w składniki mineralne: magnez, miedź, potas i selen oraz posiadają wiele innych zalet. Na przykład orzechy laskowe obniżają stężenie frakcji LDL cholesterolu. Z kolei spożywanie orzechów włoskich (mimo że kaloryczność orzechów włoskich jest wysoka) buduje mikroflorę jelitową, zaś brazylijskie orzechy to najlepsze źródło magnezu.

 

Orzechy w diecie odchudzającej

 

Należy jeść orzechy i uczynić je stałym składnikiem pożywienia – to nie ulega wątpliwości. Jednak jak wcześniej wspomniano, są one kaloryczne, więc jak podczas odchudzania stosować je w swojej diecie? Za kaloryczność orzechów jest odpowiedzialna duża zawartość tłuszczu, jednak trzeba pamiętać o tym, że są to tłuszcze zdrowe. Niektórzy badacze twierdzą nawet, że osoby spożywające orzechy mają mniejszy przyrost masy ciała niż te, które ich nie jedzą. Być może właśnie dlatego, że zastępują tą energetyczną przekąską słodycze i inne słone przekąski. Istnieje nawet dieta redukcyjna, która opiera się na dodawaniu do posiłków orzechów. Poza tym warto pamiętać o tym, że wśród wielu rodzajów orzechów są te mniej i bardziej kaloryczne. Kaloryczność  orzechów nerkowca jest niska, zaś kaloryczność migdałów jest dość wysoka (podobnie jak kaloryczność orzechów laskowych). Kaloryczne są też orzechy makadamia. Garść orzechów dziennie zdaje się być dobrym rozwiązaniem. Poza tym posiadają one  niski indeks glikemiczny ,co powoduje dłuższe uczucie sytości, a więc chroni nas przed podjadaniem.

 

Orzechowe mieszanki – delektuj się różnymi smakami

 

Orzechy bardzo dobrze smakują jako samodzielna zdrowa przekąska i jako dodatek do deserów, ciast czy innych potraw. Dobrze delektować się też orzechami wymieszanymi z różnymi bakaliami czy też suszonymi bananami – to znakomity zastępnik słodyczy. Orzechy od Naturalnie Zdrowe to możliwość rozkoszowania się niepowtarzalnym smakiem orzechów z różnych krańców świata.

 

Warto jeść orzechy – to recepta na zdrowie i zapewnienie dobrego samopoczucia dzięki dostarczeniu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, a wśród nich nienasyconych kwasów tłuszczowych, których deficyt w codziennej diecie jest dość duży.

 

Powiązane artykuły