Home Zdrowie Czy aromaterapia jest zdrowa? Jakie ma korzyści?

Czy aromaterapia jest zdrowa? Jakie ma korzyści?

by Agata Kubiak
aromaterapia

Obecnie słowo „aromaterapia” można usłyszeć coraz częściej. Choć nie jest to żadna nowość, ponieważ leczenie zapachem znane jest już od starożytności, to obecnie można uznać, że przeżywa swoją drugą młodość.

Ludzie szukają naturalnych sposobów radzenia sobie ze złym samopoczuciem i słabszym zdrowiem. Rozglądają się za metodami, które są nieinwazyjne, bezpieczne i możliwe do samodzielnego korzystania w domu. Właśnie jedną z takich metod, wpływających na wiele sfer życia i zdrowia, jest aromaterapia.

Czy aromaterapia jest zdrowa?

 

Aromaterapia to prosta metoda medycyny naturalnej. Polega ona na wprowadzaniu olejków eterycznych i kadzideł do naszego organizmu, poprzez zmysł węchu. Opiera się na korzystaniu z leczniczych i terapeutycznych właściwości roślin.

Olejki eteryczne mają właściwości pozytywnie wpływające na nasz umysł i ciało. Odpowiednio dobrany zapach olejka może zniwelować uczucie zmęczenia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Oprócz tego, może zniwelować ból głowy.

Korzystanie z aromaterapii podczas przeziębienia lub alergii, wpłynie pozytywnie na udrożnienie górnych dróg oddechowych, oczyszczenie zatkanych zatok, a także ułatwi oddychanie.

Charakteryzuje się ona również działaniem łagodzącym zapalenia skórne i niwelującym trądzik. Aromaterapia jest pomocna również podczas terapii antydepresyjnej. Poprawia samopoczucie i łagodzi stany depresyjne. Niektóre olejki mają działania uspokajające, co może być niezwykle pomocne, podczas napadów histerii lub ataków paniki.

Dyfuzory zapachowe stanowią doskonały dodatek do każdego mieszkania. Korzystanie z nich w sytuacjach mocno stresujących, pozytywnie wpłynie na zniwelowanie napięcia nerwowego. Oczyszczą powietrze w mieszkaniu i wprowadzą przyjemny zapach.

Jakie olejki eteryczne wykorzystywać do aromaterapii?

 

W zależności od efektu, jaki jest pożądany, należy odpowiednio dobrać olejek eteryczny. Każdy olejek charakteryzuje się innymi właściwościami. Warto mieć w domu kilka rodzajów i tworzyć z nich mieszanki zapachowe.

Olejek eukaliptusowy – ma on działanie wykrztuśne, dzięki czemu pomocy jest podczas leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, zatkanych zatok, kataru i kaszlu.

Olejek melisowy – charakteryzuje się głównie działaniem uspokajającym i wyciszającym. Jest doskonałym olejkiem, który wykorzystywany może być podczas długich, relaksujących kąpieli.

Olejek pomarańczowy – ma działanie pobudzające i energetyzujące, niwelują uczucie zmęczenia umysłowego i pobudza ciało. Doskonale sprawdzi się podczas treningu lub sesji jogi.

Olejek miętowy – ze względu na jego oczyszczające właściwości świetnie sprawdzi się podczas walki z przeziębieniem i zatkanymi zatokami. Umieszczony w dyfuzorze zapachowym oczyści i nawilży powietrze.

Powiązane artykuły