Home Zdrowie Kobiece zdrowie-jak dbać o siebie, niezależnie od wieku

Kobiece zdrowie-jak dbać o siebie, niezależnie od wieku

by Agata Kubiak
Kobiece zdrowie

Szybkie tempo życia, praca, dom, obowiązki, pasje odwraca naszą uwagę od tak istotnego tematu, jakim jest kobiece zdrowie. Często zapominamy o odpowiedniej ilości posiłków, picia wystarczającej ilości płynów, aktywności fizycznej i odpoczynku. Do lekarza zaś idziemy dopiero wtedy, kiedy naprawdę, nasza sytuacja zdrowotna tego wymaga. A przecież bez zdrowia i kondycji, nie będziesz mieć sił na realizowanie planów i marzeń.

Najczęstsze choroby cywilizacyjne u kobiet

Choć coraz więcej kobiet jest świadoma znaczenia profilaktyki w przeciwdziałaniu wielu chorobom, jednak w natłoku zajęć i obowiązków nadal nie dbamy o siebie regularnie. Często wychodzimy z założenia, że skoro nic nam nie dolega, to po co marnować czas na wizyty u lekarza, a zdrowa dieta, przy dzieciach to temat trudny do zrealizowania. Niestety statystyki są nieubłagane. Co roku w Polsce diagnozuje się raka u 19 tys. kobiet. Każdego dnia 50 kobiet dowiaduje się o tej chorobie, 5 dziennie zaś z tego powodu umiera.  Polska jest krajem, w którym jest najwyższy wskaźnik zachorowań na raka szyjki macicy, który diagnozowany jest u niemal 2,5 tys. kobiet rocznie, a umiera z tego powodu ponad połowa około 1,6 tys.  A to nie wszystko, wiele kobiet cierpi na cukrzyce, miażdżycę i zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i nerwica. By przeciwdziałać tym zaburzeniom, niezbędna jest codzienna dbałość o zdrowie i regularne badania kontrolne. O to, jak każda kobieta powinna dbać o siebie.

Jedz zdrowo i regularnie

Zdrowa i zróżnicowana dieta i posiłki o dość regularnych porach umożliwiają zadbać o kondycję ciała i odpowiednią wagę. Ma to istotne znaczenie nie tylko pod kątem walki z cukrzycą, czy miażdżycą. Bogata w warzywa i owoce dieta dostarcza ciału niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania makroskładników, takich jak białka, tłuszcze i węglowodany, a także mikroelementy, potas, sód, magnez, wapń, czy żelazo, oraz witaminy i antyoksydanty. Te ostatnie odgrywają szczególnie istotną rolę w profilaktyce nowotworowej, dzięki zdolności wiązania wolnych rodników.

Wprowadzenie w życie zasad zdrowego żywienia, ograniczenie spożywania fast foodów oraz cukru, pomoże nie tylko Tobie, ale i całej Twojej rodzinie.

Bądź aktywna fizycznie

Ruch jest niezbędny dla zdrowia. Jednak dbanie o aktywność fizyczną, przy natłoku obowiązków, jest bardzo trudnym zadaniem. Przyjrzyj się swojemu rozkładowi zajęć i zobacz, jakie rozwiązania możesz wprowadzić, by znaleźć czas dla swojego ciała. Minimalna aktywności dla dorosłego człowieka to 30 minut dziennie lub 150 godzin tygodniowo. Jednak im bardziej siedzący jest tryb Twojej pracy, tym więcej ruchu potrzebujesz potem.

Dobrym rozwiązaniem na aktywność fizyczną każdego dnia jest zmiana codziennych przyzwyczajeń. Zastąpienie samochodu rowerem, pozwoli Ci dotrzeć w wiele miejsc szybciej niż samochodem, a na dodatek zadbasz o dostarczenie ciału ruchu. Jeśli takie rozwiązanie nie sprawdzi się, ze względu na dzieci, postaw na długie spacery i zajęcia np. na siłowni, lub taneczne. Niezależnie, na co się zdecydujesz, pamiętaj, by ta aktywność była regularna.

Znajdź czas na relaks i odpoczynek

Choć nadal żyjemy w przekonaniu, że odpoczywają tylko lenie, a relaks jest dla szczęśliwców, coraz częściej psychologowie podkreślają jego istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zbyt duże obciążenie psychiczne, narażenie na przewlekły stres, wywołany również przemęczeniem, brak odpowiedniej ilości snu to czynniki, które mają istotny wpływ na rozwój takich zaburzeń jak nerwica, czy depresja.

Dbając o odpowiednią dawkę relaksu dla naszego ciała i umysłu, pozwalamy sobie naładować baterie, by mieć siłę na kolejne wyzwania. Dlatego pamiętaj, by dbać o odpowiednią ilość snu – minimum to 6 godzin na dobę. Podczas wakacji zostaw laptopa i telefon służbowy w domu i daj sobie luz. Znajdź również czas, by dać odpocząć swojemu umysłowi w ciągu tygodniu, sesje oddechowe i medytacje to dobry sposób na zachowanie psychicznej równowagi.

Pamiętaj o badaniach kontrolnych

Specjaliści podkreśla znaczenie badań profilaktycznych w przeciwdziałaniu większości chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, miażdżyca, oraz nowotwory. Wczesne wykrycie pojawiających się zmian nowotworowych zwiększa szanse na ich skuteczne wyleczenia. Do najważniejszych badań, o których musisz pamiętać to:

  • samobadanie piersi, które należy przeprowadzać raz w miesiącu;
  • po ukończeniu 25 roku życia zrób raz na dwa lata USG piersi, które umożliwi wczesne wykrycie patologicznych zmian;
  • cytologia pozwala na zdiagnozowanie zmian nowotworowych na bardzo wczesnym etapie choroby, co znacząca zwiększa skuteczność leczenia, cytologia to badanie, które każda kobieta prowadząca aktywność seksualną powinna wykonywać raz w roku;
  • USG przezpochwowe – jeśli nie masz żadnych podejrzanych dolegliwości, można wykonywać je raz na dwa lata, badanie umożliwia dokładne sprawdzenie stanu narządów rodnych.

Profesjonalną opiekę ginekologiczną i regularne badania profilaktyczne zapewnia Dolnośląskie Centrum Ginekologii i Zdrowia Rodziny https://www.dcg.wroclaw.pl/.

Powiązane artykuły