Home Zdrowie Trądzik

Trądzik

by Agata Kubiak
trądzik

Jak radzić sobie z trądzikiem

Trądzik i zmiany trądzikowe to niezwykle kłopotliwa przypadłość, której niestety nie jesteśmy w stanie pozbyć się w tydzień czy miesiąc. Gruczoły łojowe produkują nadmiar szkodliwego dla nas sebum. Przesuszona skóra i krosty skutecznie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Częste wizyty u dermatologa i masa preparatów na nic się zdadzą, jeśli nie zrozumiemy przyczyny tej choroby. Trądzik to problem dużo bardziej złożony, niż może się pozornie wydawać.

 

Czym jest trądzik i co powoduje jego powstawanie

Trądzik to choroba skóry wywoływana poprzez skłonności genetyczne oraz zaburzenia hormonalne. Skóra trądzikowa tworzy się za sprawą nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, czego konsekwencją jest występowanie na skórze zaskórników i pryszczy. Zmiany trądzikowe występują najczęściej w okolicach brody, nosa oraz czoła. Jednak możemy zaobserwować je czasem również na  plecach, ramionach, szyi czy dekolcie. Powoduje je nadmierne wydzielanie sebum, a skóra jest wówczas nadmiernie przetłuszczona.

Co więc pobudza gruczoły łojowe do produkcji sebum?

Trądzik dzielimy na dwie odmiany: łagodny oraz przewlekły. W przypadku tego pierwszego leczenie będzie polegało na zatrzymaniu jego dalszego rozwoju i pielęgnacji skóry. W przypadku trądziku przewlekłego sprawa jest bardziej skomplikowana. Konieczne jest  wtedy udanie się do dermatologa, który  dokładnie zaplanuje leczenie.

 

Domowe sposoby są skutecznym wsparciem leczenia farmakologicznego

Leczenie cery trądzikowej powinno odbywać się w poradni dermatologicznej, jednak już w domu możemy zadbać o nasze dobre  nawyki i odpowiednią pielęgnację. Naturalne sposoby walki z trądzikiem stosuje się przede wszystkim po to, by złagodzić objawy. Chcemy dzięki nim poprawić wygląd naszej cery, przyspieszyć regenerację naskórka oraz sukcesywnie zmniejszać blizny po pryszczach.

Kluczem do sukcesu jest dieta. Chcąc zabezpieczyć się przed powstawaniem wyprysków i zaskórników powinniśmy przede wszystkim wyrzucić z naszej diety potrawy smażone, tłuste, pikantne oraz słodkie. Należy również unikać produktów typu fast food.

Czym je zastąpić? Odpowiedź jest prosta. W naszej diecie powinno znaleźć się jak najwięcej  ryb, owoców, warzyw, nasion, zbóż oraz orzechów.

trądzik

 

Pielęgnacja skóry

Inną równie ważną kwestią jest pielęgnacja skóry. Doskonałym rozwiązaniem mogą się tutaj okazać maseczki, które wykonamy sami. Takową maseczkę należy nałożyć na oczyszczoną skórę i zmyć po        10-15 minutach ciepłą wodą. Czynność tę warto stosować 2-3 razy w tygodniu.  Najczęściej polecane okłady to te na bazie:

-płatków owsianych, mleka i miodu

-truskawek, miodu i jogurtu naturalnego

-miodu i soku z cytryny

-kurkumy, miodu i jogurtu naturalnego

-rumianku, siemienia lnianego i rozmarynu

Pamiętajmy również o codziennej pielęgnacji skóry. Na rynku jest obecnie mnóstwo preparatów na bazie składników leczniczych. Dobrym wyborem są kosmetyki apteczne, czyli tzw. dermokosmetyki. Wybierając je mamy pewność, że nie zawierają substancji szkodliwych, a ich zastosowanie nie spowoduje alergii.

trądzik

Leczenie trądziku to długotrwały proces

Jeśli dopiero zaczęliśmy walkę z trądzikiem, to warto uzbroić się w cierpliwość. Wielu pacjentów zbyt szybko zapomina o diecie i pielęgnacji – chce efektów natychmiast. Nic bardziej mylnego. Zmiany w postaci wyprysków czy zaskórników nie znikną z dnia na dzień.

Leczenie cery trądzikowej wymaga dużo czasu i odpowiedniej metody dobranej do potrzeb pacjenta. W mniej skomplikowanych przypadkach lekarze potrafią dobrać preparaty tak, by już w kilka tygodni zminimalizować skutki nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Jednak często może być potrzebna bardziej skomplikowana terapia. Wielu dermatologów decyduje się na leczenie witaminą A, czyli retinoidami.

Taki proces może potrwać kilka miesięcy, zanim zobaczymy większe efekty kuracji.  Jest to więc długotrwały i zależny od wielu czynników proces. Leczenie cery trądzikowej  wymaga czasu, a efekty to składowa świadomości, stosowania się do zasad oraz wyboru odpowiedniego specjalisty.

Błędne opinie dotyczące cery trądzikowej

Na koniec warto wspomnieć o kilku często powtarzanych opiniach, które krążą w obiegu, a nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

 

– Trądzik to domena młodzieży

To największy z mitów na temat tej choroby. Problem trądzikowy może dotknąć również osoby dorosłe. Zdarza się nawet, że występuje po 25 roku życia.

-Częste mycie twarzy zmniejsza trądzik

Jest wręcz przeciwnie. Zbyt nadgorliwe przemywanie skóry powoduje całkowicie odwrotny efekt. W ten sposób możemy jedynie nadmiernie wysuszyć skórę twarzy. Prowadzi to wręcz do pogłębienia łojotoku. Przemycie twarzy raz dziennie odpowiednim preparatem w zupełności wystarczy.

– Trądzik powstaje z braku higieny

To opinia, która jest bardzo krzywdząca dla osób dotkniętych tą przypadłością. Chodzi tu głownie o łojotok i predyspozycje genetyczne, więc nie ma tu mowy o winie za taki stan rzeczy osoby posiadającej trądzik.

-Trzeba wyciskać wypryski

To kolejny nonsens. W ten sposób może rozprzestrzenić się stan zapalny, a bakterie przenikają jeszcze głębiej, do kolejnych warstw skóry.

– Solarium pomaga w zwalczaniu trądziku

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odradza nam korzystanie z solarium. Może jedynie spowodować rozwój nowotworu skóry. Mimo, iż teoretycznie jest to imitacja promieni słonecznych to nie ma ona nic wspólnego z rzeczywistym słońcem, a co za tym idzie nie generuje witaminy A.

Powiązane artykuły