Home Zdrowie Espresso 4 rzeczy, które musisz wiedzieć

Espresso 4 rzeczy, które musisz wiedzieć

by Agata Kubiak
espresso

Espresso to dla wielu amatorów znacznie więcej niż kawa. Tę podawaną w gustownej białej filiżance kawę, obok której zwykle stoi szklaneczka wody do popicia wymyślili Włosi, gdyż to właśnie bariści z płw. Apenińskiego zasłynęli z doskonałego przygotowywania wspaniałego napoju, bez którego wielu ludzi na całym świecie nie potrafi się obyć. 

Włoska rewolucja

kawa espressoWłochy słyną z dobrej kawy, jednakże należy wiedzieć, że chodzi tutaj o jakość, nie o ilość, gdyż na płw. Apenińskim kawy nie uprawia się na skalę komercyjną jak to ma miejsce, chociażby w przypadku Kolumbii czy też Brazylii.

Należy jednak zaznaczyć, że to właśnie Włosi sprawili istną rewolucję w świecie kawy. Zaczątków włoskiego espresso należy doszukiwać się jeszcze w XVIII w., kiedy to mieszkańcy płw. Apenińskiego w poszukiwaniu sposobu, by odnaleźć znacznie intensywniejszy niż dotąd znane smaki aromat oraz jednocześnie zmniejszyć ilość kawy używanej do parzenia, wynaleźli innowacyjne rozwiązanie, którym było espresso. Angelo Moriondo, włoski wynalazca, który w 1884 r.

espresso macchiatoOpracował najwcześniej znany ekspres do kawy, skutecznie zastosował system wykorzystujący parę wodną.

Kolejnym krokiem milowym w powstaniu napoju, który dziś znamy jako espresso był rok 1901, kiedy to Luigi Bezzera przedstawił światu patent maszyny, która skutecznie wykorzysta ciśnienie wytwarzane przez parę wodną.

Espresso, które znamy jako to historyczne, parzone początkowo należy odróżnić od współczesnego, które bariści często określają terminem modern espresso. Należy jasno zaznaczyć, że nie byłoby espresso bez ekspresu do kawy, to narodziło się w Turynie, w pierwszej stolicy Włoch po Risorgimento.

Espresso

podwójne espressoLuigi Bezzera w 1901r. stworzył ekspres do kawy. Eksperyment, który opatentował okazał się być na tyle istotny, że zainteresował się nim Pavoni, który następnie odkupił patent i ulepszył znacznie tę maszynę.

W tamtym okresie nie udało się jednak skutecznie dopracować problemu związanego z kwestią pary, która to zmieniała na gorsze smak oraz aromat kawy.

Dla rozwoju espresso niezwykle ważny był 1947 r. kiedy to Giovani Achille Gaggia zastąpił parę poprzez inny system podgrzewania.

Co do samego terminu espresso, należy wiedzieć, że espresso oznacza po włosku tłoczenie, wyciskanie, prasowanie. Espresso jest obecnie popularne we Włoszech, Hiszpanii, Argentynie, w południowej Europie m.in. w Republice Czeskiej, ponadto również podbija kubki smakowe polskiego społeczeństwa. 

Perfekcyjne proporcje kawy

przygotowane espressoChcąc kosztować wyborne espresso, warto zastanowić się, jakie proporcje będą tymi idealnymi. Chcąc skomponować idealne espresso należy zaparzyć 7 gram świeżo zmielonej kawy.

Równie ważne jest ciśnienie wody, która przepływa przez drobinki kawy, powinno wynieść 9 bar, co do temperatury wody to perfekcyjnie powinna wynieść od 88 do 92 stopni Celsjusza.

Ekstrakcja kawy powinna trwać 25 sekund, w jej wyniku powinno się uzyskać 25 ml dość gęstego naparu.

espresso lungoMożna stwierdzić, że espresso jest kawą z zasadami. Chcąc się upewnić, że espresso zostało poprawnie zaparzone wystarczy spojrzeć na powierzchnię, jeśli ma ona orzechowo- brązową piankę, którą bariści nazywają crema, wtedy wszystko zostało zaparzone należycie.

Przy parzeniu espresso bardzo ważne jest posiadanie dobrego młynka, który pozwoli doskonale zmielić kawę a ponadto dozować ilość zmielonej kawy. Do parzenia espresso idealny jest ekspres kolbowy.

Do espresso podaje się szklankę wody, jest to o tyle ważne, że pozwala ona na oczyszczenie kubków smakowych, zanim jeszcze amator kawy po nią sięgnie.

espresso doppioDzięki przepłukaniu kubków smakowych amator kawy może jeszcze owocniej cieszyć się wyśmienitym espresso. Każdy barista, który ma ambicje sporządzić idealne espresso powinien skorzystać z tampera oraz z timera.

Timer to nic innego jak stoper, który pozwoli na dokładne odmierzenie czasu, który jak zostało zaznaczone jest ściśle określony, jeśli bowiem kawa będzie parzona zbyt krótko bądź nazbyt długo, wtedy nie będzie smakować.

Szanujący się bariści, którzy chcą uchodzić za czołowych mają wspomniany tamper, który służy do ubijania kawy oraz wagę, która pozwoli odmierzyć oraz ustawić dawkę mielonej kawy z dokładnością do 0,1 grama. 

Corto, ristretto czy lungo?

zaparzone espressoKażdy miłośnik espresso ma swoje indywidualne preferencje, dla które osób dopiero poznają magię, która kryje się za tą doskonałą kawą należy wspomnieć nt jej rodzajów.

Corto, bądź też cortado jest hiszpańską modyfikacją włoskiego espresso. Prawdopodobnie cortado opracowali bariści z Madrytu, jest to napój, który powstaje w wyniku połączenia espresso z ciepłym mlekiem w proporcjach pół na pół. Obligatoryjnie, mleko musi być ciepłe.

Hiszpanie opracowali cortado celem zmniejszenia kwasowości kawy. Należy pamiętać, że mleko w cortado ma być parzone i nie może być splenione, odmiennie jak to ma miejsce, chociażby w przypadku, chociażby cappuccino.

tradycyjne włoskie espressoRistretto to kawa dla każdego konesera smaku. Ristretto to 'skrócone espresso’, esencjonalny, gęsty napar, którego objętość jest mniejsza niż ma to miejsce w przypadku espresso.

Chcąc stworzyć idealne ristretto należy użyć tyle samo kawy co w przypadku espresso, jednakże czas parzenia obligatoryjnie musi zająć pomiędzy 15 a 17 sekund, należy użyć mniej wody niż do sporządzenia espresso bo 15 do 20 ml.

ekspres ciśnieniowyLungo to kawa o naprawdę potężnej mocy. Lungo należy parzyć dłużej niż standardowe espresso, zawiera więcej kofeiny, jednakże smak lungo jest łagodniejszy.

Należy jasno zaznaczyć, że lungo jest czymś innym niż americano, jednak wielu ludzi myli te dwie odmiany kawy. Caffe Lungo jest gorzkawe, przynajmniej powinno takie być w teorii. Co do americano to jest to standardowe espresso, które zostaje rozcieńczone przy użyciu wrzącej wody.

Filiżanka espresso

smak espressoFiliżanka do espresso powinna być niewielka, ma mieć pojemność od 60 do 100 ml, może być gruba, jednakże niekoniecznie oraz skutecznie zatrzymywać ciepło kawy.

Część filiżanek do espresso jest cieniutka, filigranowa, najpiękniejsze z nich są zdobione złotem.

Każdy amator espresso odnajdzie odpowiedni dla siebie wzór filiżanki, dzięki której ulubiona kawa będzie smakowała jeszcze bardziej. 

Powiązane artykuły