Home Podróże Wycieczka po Rzymie

Wycieczka po Rzymie

by Agata Kubiak
rzym

Rzym – Wieczne Miasto, które co roku przyciąga miliony turystów swoim urokiem, historią, kulturą oraz znakomitą kuchnią. Na każdym kroku możemy natknąć się na wspaniałą architekturę lub knajpę z obłędnym jedzeniem.

Każde zrobione w tym mieście zdjęcie wzbudza zazdrość i jest szeroko komentowane. Jest jednak kilka perełek, których nie można pominąć podczas wycieczki do Rzymu. Oto i one:

Koloseum

Ten starożytny amfiteatr przyciąga uwagę wszystkich turystów. Został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata, nie można go więc przegapić. Położony jest w najstarszej części miasta, w pobliżu ruin antycznych forów (zabudowanych placów) cesarskich i publicznych.

piazza di spagna

zwiedzanie muzeów watykańskich

W czasach rzymskich odbywały się w nim walki gladiatorów i polowania na dzikie zwierzęta. Obecnie można wejść na kilkupiętrową widownię i zobaczyć z niej pozostałości sceny.

Warto pamiętać, że wstęp do środka jest płatny i że bilet warto wykupić – najlepiej przez internet – z wyprzedzeniem, żeby nie wylądować w bardzo długiej kolejce.

Koloseum z zewnątrz też jest jednak imponujące. W nocy jest podświetlone, dlatego warto się tam wybrać na romantyczny spacer.

 

Rzym

centrum rzymu

Fontanna di Trevi

To kolejne miejsce, które swym pięknem przyciąga tłumy turystów. Jest najbardziej znaną fontanną w Rzymie, która zachwyca nie tylko swoim pięknem, ale też rozmiarami. Przypomina fasadę budynku, ozdobionego licznymi rzeźbami, z których wypływa woda.

wiecznym miastem

wiecznym miastem

Fontanna stała się sławna na całym świecie dzięki filmowi najsłynniejszego włoskiego reżysera Federico Felliniego „La Dolce Vita”.

Obecnie jednak wchodzenie do fontanny, które zostało pokazane w filmie, jest niedozwolone. Można za to wrzucić do niej monetę (koniecznie do tyłu, przez ramię!). Według legendy gwarantuje to powrót do Rzymu.

plac wenecki

plac wenecki

Piazza Navona

Jeden z najbardziej popularnych placów w Rzymie. W starożytności znajdował się tu stadion z trybunami, obecnie podziwiać tu można Fontannę Czterech Rzek (druga najsłynniejsza po Fontannie di Trevi) ze wpasowanym w nią obeliskiem, Fontannę Maura oraz Fontannę Neptuna.

Jest to doskonałe miejsce na spokojny spacer. Fontanny są podświetlane, więc po zmroku wyglądają zachwycająco.

Hiszpańskie schody

Hiszpańskie schody

Schody Hiszpańskie

Idealne miejsce do zdjęć! Schodząc po Schodach Hiszpańskich, można się poczuć jak Audrey Hepburn w filmie „Rzymskie wakacje”. Są bardzo malownicze, co roku odbywają się też na nich pokazy mody.

W ich najbliższej okolicy – wokół Placu Hiszpańskiego – ulokowano sklepy najsłynniejszych projektantów oraz liczne lodziarnie, cukiernie i sklepy z wyrobami rzemieślniczymi.

wycieczka do rzymu

wycieczka do rzymu

Via del Corso

To jedna z najbardziej znanych ulic w Rzymie. Warto się na nią udać w celu zrobienia oryginalnych zakupów.

Ulokowano przy niej nie tylko sklepy sieci handlowych, których nie ma w Polsce, ale też niewielkie sklepiki z prawdziwymi włoskimi rękawiczkami, torebkami, portfelami, sklepy z ręcznie robionymi kosmetykami, sklepy rzymskich i włoskich klubów piłkarskich i wiele innych.

W pobliżu Via del Corso znajdują się liczne zabytki, np. Fontanna do Trevi lub Panteon.

Rzym Via del Corso

popularne zabytki

Panteon

Tego miejsca nie można przegapić! Wejście do niego jest darmowe i naprawdę warto z tego skorzystać. Panteon to starożytna rzymska świątynia, przebudowana w okresie renesansu na kościół. Ma bardzo charakterystyczną kopułę z otworem w środku, przez który wpada światło. Zapewnia to niesamowitą atmosferę do zdjęć.

Rzym Panteon

Rzym Panteon

Most św. Anioła i Zamek św. Anioła

Najbardziej znany i najbardziej malowniczy most w Rzymie. Prowadzi do zamku św. Anioła z najstarszej części Rzymu. Jest też doskonały na spacer w kierunku Watykanu. Most ozdobiono licznymi rzeźbami przedstawiającymi anioły.

Zamek św. Anioła doskonale prezentuje się na zdjęciach zrobionych z mostu. Wyróżnia się spośród innych budynków swoim kolorem i kształtem.

W starożytności był grobowcem cesarza, potem został przebudowany na twierdzę i więzienie. Legenda głosi, że jednemu z papieży nad mauzoleum ukazał się anioł, który zapowiadał koniec zarazy pustoszącej Rzym – stąd też nazwa budynku.

plac świętego piotra

plac świętego piotra

Watykan

Watykan jest nie tylko siedzibą papieża, ale też najmniejszym państwem w Europie, w dodatku położonym na terenie miasta. Warto go odwiedzić, żeby zobaczyć słynną i monumentalną Bazylikę św. Piotra, plac o tej samej nazwie lub przedstawicieli Gwardii Szwajcarskiej (Watykan to jedyne miejsce na świecie, w której ta formacja wojskowa służy).

bazylika świętego piotra

bazylika świętego piotra

Wstęp do Bazyliki jest bezpłatny, jednak trzeba przejść przez kontrolę bezpieczeństwa i stać w kolejce.

Na terenie Watykanu znajdują się także Muzea Watykańskie ze słynną Kaplicą Sykstyńską.

Zatybrze

Po tej samej stronie rzeki Tybr co Watykan znajduje się bardzo urokliwa dzielnica Zatybrze (po włosku: Trastevere). W czasach starożytnych mieszkali w niej najubożsi, dziś jednak kwitnie życiem i przyciąga swoją różnorodnością. Słynie z licznych knajpek, barów oraz nocnego życia, dostępnego zarówno dla mieszkańców Rzymu, jak i dla turystów.

stolicy włoch

stolicy włoch

Każdy znajdzie w niej coś dla siebie: od bardzo drogich i eleganckich restauracji, przez typowo rzymskie knajpy, aż po miejsca z kawałkami taniej i pysznej pizzy na wynos. Na Zatybrzu warto się zgubić i przejść bez planu po jego krętych uliczkach.

Powiązane artykuły