Home Zdrowie Kawa-5 faktów o zdrowiu

Kawa-5 faktów o zdrowiu

by Agata Kubiak
Kawa

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych na całym świecie napojów. Charakteryzuje się ona nie tylko oryginalnym i uwielbianym przez wielu smakiem i aromatem, ale także ważnymi właściwościami prozdrowotnymi, które przyczyniają się do poprawy funkcjonowania ludzkiego organizmu.

kawy ziarnisteDzięki takim związkom zawartym w jej ziarnach jak polifenole, antyoksydanty czy kofeina, regularne picie naparu z kawy zmniejsza ryzyko powstawania licznych chorób cywilizacyjnych, poprawia nastrój, a także wydolność podczas treningu.

Kawa pomaga w nawodnieniu organizmu

kawa ziarnistaPowszechnie przyjęło się, że odwadnia organizm oraz przyczynia się do wypłukiwania istotnych dla człowieka składników mineralnych.

Warto jednak wiedzieć, że stwierdzenia te, obecnie uznawane są za nieprawdziwe a dzienną ilość wypitych filiżanek kawy bez problemu można wliczać do dziennego spożycia wszystkich płynów.

Kawie można jednak przypisać działanie moczopędne, bowiem przez jakiś czas po wypiciu tego napoju nerki filtrują krew w szybszym oraz bardziej wzmożonym tempie niż zazwyczaj np. po wypiciu wody lub soku.

Warto wiedzieć też, że ilość kofeiny, jaką zawiera jedna filiżanka kawy będzie powodowała podobne działanie moczopędne jak taka sama ilość spożytej wody.

kawa mielonaDobrym przykładem na nawadniające działanie kawy są badania przeprowadzone w 2014 roku na Uniwersytecie Birmingham, podczas których udowodniono, że wbrew powszechnemu mniemaniu kawa nie powoduje odwodnienia organizmu, a wręcz przeciwnie nawadnia go.ziarno kawy

Do samego eksperymentu zaproszono grupę 50 mężczyzn cieszących się dobrym zdrowiem, z czego jednej grupie przez kilka dni podawano do picia wodę, drugiej z kolei 4 filiżanki kawy dziennie.

Po zakończeniu badań wniosek nasuwał się tylko jeden – kawa nie przyczynia się do odwodnienia organizmu i pod tym kątem ma takie same właściwości jak woda.

Kawa może wspierać układ krążenia

lavazza crema e aromaRegularne spożywanie kawy w rozsądnych ilościach może pozytywnie wpływać na układ krążenia.

Poprawia ogólną kondycję ludzkiego organizmu poprzez zwiększenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych prawe o 1/3.

Umiarkowane ilości kawy wpływają także pozytywnie na funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz pracę serca, przez co ryzyko powstania takich schorzeń jak choroba wieńcowa czy udar ulega znaczącemu zmniejszeniu.

Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku znaczenie ma ilość wypijanej kawy dziennie. Do rozsądnych ilości należy zaliczyć od ½ do 3 filiżanek kawy dziennie. Osoby cieszące się doskonałym zdrowiem mogą zwiększyć tą ilość do 4 filiżanek w ciągu dnia.

Kawa może zmniejszać ryzyko demencji

zmieloną kawęOgólne osłabienie funkcji mózgu, szczególnie u osób starszych określane jest najczęściej jako demencja.

Może być ona spowodowana przez takie choroby jak udar, choroba Parkinsona czy Alzheimera, lub następować stopniowo wraz z wiekiem danej osoby.

Badaniami nad wpływem spożywania kawy a powstawaniem demencji zajęli się m.in. badacze z Chin, który uznali, że regularne spożywanie naparu kawy (od 2 do nawet 6 filiżanek w ciągu dnia) może wpływać na zmniejszenie ryzyka demencji nawet o 1/3.

latte macchiatoWpływ kawy na zmniejszenie ryzyka demencji przypisuje się zawartym w jej składzie przeciwutleniaczy oraz polifenoli, które wykazują silne działanie przeciwzapalne i ochronne.

Co więcej, związki zawarte w kawie chronią ludzkie komórki przed powstawaniem i gromadzeniem się stresu oksydacyjnego oraz spowalniają działanie wolnych rodników.

Z tego też tytułu, kawa wykazuje skuteczne działanie w minimalizowaniu rozwoju choroby Alzheimera czy Parkinsona. Liczne badania wykazują ponadto, że spożywanie kawy może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju demencji po przebytym już udarze mózgu.

Kawa może ograniczać ryzyko cukrzycy typu 2

tradycyjne włoskie kawyKawa (niezależnie od tego czy zawiera ona kofeinę, czy też jest jej całkowicie pozbawiona) przyczynia się do zminimalizowania powstawania cukrzycy typu 2 oraz stanu przedcukrzycowego.

mielona kawaJest to możliwe głównie dzięki zawartemu w jej ziarnach kafestolowi oraz kwasowi kawowemu, który wpływa na zwiększenie wychwytu glukozy z komórkach mięśniowych ludzkiego organizmu.

Z uwagi na to, że cukrzyca jest obecnie chorobą cywilizacyjną, która może dotknąć każdego, warto zastanowić się nad włączeniem tego napoju do swojej codziennej diety.

Aby kawa miała działanie minimalizujące powstawanie cukrzycy typu 2 powinno się ją spożywać bez dodatków takich jak cukier, miód czy mleko.

Kawa poprawia sprawność fizyczną i wytrzymałość

aromat kawyDzięki zawartości kofeiny, kawa wpływa na ogólną sprawność fizyczną oraz wytrzymałość.

Odgrywa istotną rolę w procesie przemiany materii oraz jest w stanie skutecznie przyspieszyć spalanie tłuszczu podczas wysiłku fizycznego. Spożywanie kawy jest ponadto rekomendowane przez różne instytucje sportowe, do których zaliczyć można m.in. ACSM, czyli American College of Sport Medicine.

Do najważniejszych korzyści, jakie płyną z picia kawy zalicza się zmniejszenie odczucia bólu, opóźnienie zmęczenia oraz poprawę czasu reakcji organizmu na płynące bodźce.

Kofeina wpływa też na poprawę skupienia oraz koncentrację podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. Międzynarodowe Towarzystwo Żywienia Sportowego ponadto stoi na stanowisku, że kofeina zawarta właśnie w kawie skutecznie zwiększa wydolność treningową.

picie kawyZ tego też tytułu jej spożywanie przed wysiłkiem będzie szczególnie wskazane dla sporowców wytrzymałościowych m.in. biegaczy czy osób trenujących pływanie.

Warto wspomnieć też, że kawa poprawia motorykę mięśni oraz ich siłę skurczową, dlatego będzie też pozytywnie wpływała na wyniki osób trenujących sporty siłowe.

Do innych zalet płynących z regularnego spożywania kilku filiżanek kawy dziennie zaliczyć można jej wpływ na zmniejszenie ryzyka powstawania nowotworów (dzięki niwelowaniu stanów zapalnych w organizmie) a także ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Ma ona także właściwości przyspieszające przemianę materii, dlatego często stosują ją osoby którym zależy na pozbyciu się nadprogramowych kilogramów.

Spożywanie kawy w rozsądnych ilościach ponadto wpływa na poprawę humoru oraz zmniejszenie stresu. Często przypisuje się jej działanie terapeutyczne.

Powiązane artykuły