Home Zdrowie Jakie mydło naturalne wybrać? Rodzaje mydeł i ich właściwości

Jakie mydło naturalne wybrać? Rodzaje mydeł i ich właściwości

by Agata Kubiak
mydło naturalne

Kosmetyki naturalne to doskonały wybór dla osób, które chcą lepiej zatroszczyć się o swoją cerę. Kluczowe jest jednak to, aby wybierać je we właściwy sposób, czyli taki, który będzie odpowiadał potrzebom skóry. Pewne wskazówki przydadzą się także tym osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pielęgnacją. Co powinny wziąć one pod uwagę? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji na ten temat.

Ludzie z całego świata od początku istnienia ludzkości stosują substancje roślinne (produkty naturalne) w celu poprawy wyglądu. W starożytnym Egipcie, około 3000 roku p.n.e., istnieją dowody na używanie kosmetyków, a ich stosowanie było niezbędną częścią naszego codziennego życia we wszystkich kulturach. Początkowo do produkcji kosmetyków używano produktów naturalnych; czasami uzupełniaj farbami i barwnikami. Produkty naturalne powróciły do obecnych trendów kosmetycznych, które pochodzą głównie ze źródeł roślinnych.

Dokładne sprawdzanie składów kosmetyków

Również kosmetyki naturalne mogą zawierać pewne składniki, które przy danym rodzaju cery nie są rekomendowane. Właśnie z tego powodu warto zgromadzić przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego, jak czytać składy takich produktów oraz jakie substancje nie powinny się w nich znajdować. W kosmetykach naturalnych, zwłaszcza tych do twarzy, nie powinny znajdować się silne detergenty myjące, takie jak SLS oraz SLES. W składach są one umieszczane pod nazwami Sodium Lauryl Sulfate oraz Sodium Laureth Sulfate.

 

Warto unikać także silikonów określanych jako Dimethicone, Amodimethicone oraz Cyclopentasiloxane. Oczywiście laikom może być trudno je zapamiętać. Dlatego też w razie potrzeby można korzystać z różnego rodzaju internetowych słowników, a także gotowych aplikacji, które interpretują składy kosmetyków i wskazują, jaki mogą mieć one wpływ na cerę.

Kosmetyki naturalne o skoncentrowanych składach

Decydując się na kosmetyki naturalne warto sprawdzać też, jak skoncentrowane są w nich składniki. Decyduje o tym kolejność i tak substancje znajdujące się na początku składu INCI występują w największym stężeniu. Natomiast w przypadku substancji poniżej 1%, można stosować dowolny zapis. Na końcu umieszcza się natomiast składniki odpowiadające za nadawanie przyjemnego zapachu. Jednak także i tutaj należy wykazać się szczególną ostrożnością, bowiem w przypadku cery wrażliwej różne kompozycje zapachów mogą działać podrażniająco. Warto więc umieć je rozpoznawać i w razie potrzeby po prostu unikać.

Określenie potrzeb swojej skóry

Sam wybór dobrej jakości kosmetyku naturalnego to za mało, aby pielęgnacja była udana. Koniecznie trzeba bowiem wybrać taki preparat, który będzie dopasowany do potrzeb skóry oraz tego, z czym zmaga się jej posiadaczka lub posiadacz. Inne są bowiem wymogi cery ze skłonnością do przetłuszczania się, inne zaś suchej, a jeszcze inne dojrzałej lub z pierwszymi oznakami starzenia. Osoby, które mają problem z określeniem swojego typu cery mogą skorzystać z pomocy kosmetologa. Ekspert wskaże, czym ona się wyróżnia, a także doradzi, jakich składników szukać, aby odpowiedzieć na jej potrzeby.

Kosmetyki naturalne bez przepłacania

Na początku swojej przygody z pielęgnacją nie warto inwestować też w drogie preparaty. Oczywiście i na takowe może nadejść pora, warto jednak zaczynać od prostych składów i prostych kosmetyków, które niejednokrotnie mogą okazać się zbawienne dla cery. Natomiast w przypadku chęci zainwestowania w droższy preparat warto sprawdzić, jakimi opiniami cieszy się taki kosmetyk naturalny i co o jego działaniu mówią inne osoby. Warto też pamiętać, że sukces stosowania to także inne kroki w pielęgnacji skóry, na które składają się takie etapy jak dokładne oczyszczanie, tonizacja (o której wciąż wiele osób zapomina), a także aplikacja zgodna z zaleceniami producenta.

 

Osoby zaczynające dbać o swoją cerę zdecydowanie powinny zainteresować się naturalnymi kosmetykami. Ich składy są bowiem krótsze i prostsze, zaś same preparaty zazwyczaj bardzo dobrze tolerowane przez cerę, niezależnie od jej charakterystyki.

Powiązane artykuły