Home Zdrowie Lwia zmarszczka – co to jest i jak się jej pozbyć?

Lwia zmarszczka – co to jest i jak się jej pozbyć?

by Agata Kubiak
Lwia zmarszczka

Niektóre zmarszczki pojawiają się w późnym wieku, inne towarzyszą nam od młodości. W ostatnim przypadku mowa o nierównościach mimicznych, które powstają w następstwie ekspresji twarzy podczas emocji. Jedną z takich zmian jest tzw. lwia zmarszczka zlokalizowana na czole, pomiędzy brwiami. Jak powstaje i w jaki sposób można się jej pozbyć? Wyjaśniamy!

 

Czym jest i jak powstaje lwia zmarszczka? 

Mięśnie twarzy każdego dnia wykonują ok. 15 tysięcy intensywnych ruchów – kurczą się i rozkurczają jako wyraz naszych emocji, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych. Zmarszczki mimiczne to te, które powstają właśnie pod wpływem wzmożonej ekspresji twarzy. Jedną z takich zmian jest tzw. lwia zmarszczka, określana również jako lwia bruzda, czy też zmarszczka gniewu. 

Lwia zmarszczka to pionowa nierówność zlokalizowana pomiędzy brwiami – jedna bądź kilka. W tym miejscu faktycznie marszczymy czoło w momencie złości, ale też zdziwienia czy szczerego śmiechu. Płytkie zagłębienie w skórze, które pojawia się w momencie marszczenia czoła, zwykle nie stanowi większego problemu czy źródła kompleksów. Jednak gdy zmarszczka taka się utrwala, zmianie ulega cały wyraz twarzy. Przez pionowe bruzdy wyglądamy na groźnych, smutnych lub zatroskanych, a to wizualnie dodaje zbędnych lat.    

Co przyczynia się do przedwczesnego powstawania zmarszczek? 

Lwia zmarszczka w większości przypadków jest jedną z pierwszych, jakie zauważamy na twarzy. Jej wczesne powstawanie już u osób przed 30. rokiem życia ma związek właśnie ze wzmożoną mimiką czoła. Skłonność do powstawania lwiej bruzdy bywa też cechą dziedziczną, związaną ze specyficznymi rysami twarzy. Niemniej jednak do powstawania tej bruzdy przyczyniają się również inne czynniki, głównie takie jak:

  • promieniowanie UV,
  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • zanieczyszczenia środowiskowe,
  • oksydanty,
  • niedobory witamin i minerałów,
  • niezdrowa dieta,
  • używki,
  • stres

Sposoby na zmarszczki mimiczne – toksyna botulinowa 

Ponieważ lwia zmarszczka powstaje w momencie skurczu mięśni, jednym ze sposobów na jej redukcję jest zastosowanie toksyny botulinowej. Substancja ta działa paraliżująco na mięśnie, tym samym uniemożliwia pełne marszczenie obszaru, na jakim została podana. 

Z zabiegów medycyny estetycznej polegających na dotkankowej iniekcji niewielkiej ilości toksyny botulinowej korzysta się również w celach profilaktycznych, pozwalających na spowolnienie powstawania zmarszczek mimicznych poprzez uniemożliwienie ekspresyjnego skurczu mięśni. 

Zabiegi wypełniające w walce z lwią zmarszczką 

Kolejną metodą pozwalającą na stosunkowo szybką redukcję lwiej zmarszczki są zabiegi z zastosowaniem wypełniaczy tkankowych. W tym przypadku w bruzdę podaje się odpowiednio doprany, plastyczny preparat, który wypełnia nierówność. Substancje takie stopniowo wchłaniają się na drodze naturalnych procesów metabolicznych i stymulują zagęszczenie tkanek poprzez inicjację wytwarzania nowych włókien kolagenu i elastyny. 

Co ważne, efekty po zastosowaniu wypełniaczy są widoczne praktycznie bezpośrednio po zabiegu. W miejscu iniekcji może powstać lekki obrzęk i zaczerwienienie, co jednak w większości przypadków ustępuje maksymalnie po kilku dniach. 

Lwia zmarszczka – a może laser? 

Różnego rodzaju zmarszczki, w tym mimiczne, można zredukować za pomocą zabiegów wykorzystujących energię urządzeń laserowych. Metoda ta polega na emisji wiązki fal o częstotliwości, która jest w stanie dotrzeć do głębszych warstw skóry z pominięciem naskórka. Efektem jest termiczne obkurczenie tkanek i stymulacja fibroblastów do produkcji podstawowych składników budulcowych skóry. 

Najlepiej w przypadku lwiej zmarszczki sprawdzają się lasery frakcyjne, które generują kontrolowane mikrouszkodzenia, pomiędzy którymi pozostawiane są drobne, nienaruszone przestrzenie biorące udziała w procesach regeneracycjnych. 

Przeszkadza Ci lwia zmarszczka i szukasz sposobów, które pozwolą ją zredukować? Skontaktuj się z Kliniką Novoderm w Łodzi. Podczas konsultacji lekarz przedstawi Ci dostępne możliwości.

Powiązane artykuły