Home Zdrowie Oczyszczanie kwasami

Oczyszczanie kwasami

by Agata Kubiak
Oczyszczanie kwasami

Obecnie na świecie wiele ludzi boryka się z wieloma niedoskonałościami twarzy, takimi jak zmarszczki, blizny, łojotoki, zaskórniki, przebarwienia skóry, czy trądzik.

Wywołują one pogorszenie naszej samooceny, pewności siebie i peelingi chemicznesamopoczucia. W internecie znajduje się wiele rozwiązań na walkę z tymi wadami, jednak nie zawsze się sprawdzają.

Zamiast szukać chwilowych pomocy i kamuflować je w makijażu, już dziś zdecyduj się na oczyszczanie twarzy kwasami.

 

Na czym polega oczyszczanie twarzy kwasami?

Oczyszczanie kwasami to jeden z przykładów peelingów chemicznych. Działają one złuszczająco i wybielająco. Kwas po nałożeniu osłabia łączenia komórek, pozbywając się martwego naskórka z naszej twarzy.

peeling kwasem glikolowymMetoda ta w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularna, ze względu na skuteczność zabiegów.

Jest to bezbolesne, jednak po oczyszczeniu skóra staje się bardzo wrażliwa i pieczenie w połączeniu z zaczerwienieniem, co jest tradycyjnym następstwem tego procesu.

 

Rodzaje kwasów stosowanych na twarz:

Kwasy dostępne na rynku różnią się stężeniem i różnorodnym działaniem. Można je rozdzielić na 3 grupy:

 • BHA – betahydroksykwasy, do których zaliczamy przykładowo kwas salicylowy, idealnie nadający się do skóry zanieczyszczonej i przetłuszczonej. Działa oczyszczająco, a efekty może przynieść już po pierwszym zabiegu.
 • AHA – alfahydroksykwasy, potocznie nazywane kwasami owocowymi, występują naturalnie w przyrodzie. Są to między innymi kwas mlekowy, cytrynowy, migdałowy, winowy, glikolowy i jabłkowy. Nadają się do każdego typu cery, a efekty zależą od stężenia wybranego kwasu.
 • PHA – polihydroksykwasy, czyli kwasy wyprodukowane w laboratoriach, takie jak kwas laktobionowy i glukonolakton .Spośród wymienionych, te wyróżniają się największą delikatnością i nie podrażnianiem skóry. Stosuje je się głównie w przypadku skóry wrażliwej.

Stężenie każdego z kwasów zależy od oczekiwanych efektów pacjenta.

peeling kwasem salicylowym

Jaki kwas wybrać?

Aby wybrać odpowiedni kwas, musimy najpierw określić, z jakich niedoskonałości chcemy oczyścić naszą skórę.

blizny potrądzikowe

 • Jednym z najbardziej nieestetycznych i uciążliwych niedoskonałości twarzy są zaskórniki. Powstają one przez zatkanie porów, przez zanieczyszczenia i tłuszcz. Skutecznym rozwiązaniem problemu będzie kwas azelainowy, który odblokuje pory i złuszczy zanieczyszczony naskórek.

 

 • Jeśli zależy nam na jak najmłodszym wyglądzie, w celu pozbycia się zmarszczek warto zastosować kwas ferulowy. Nadaje się on perfekcyjnie do dojrzałej cery, ponieważ oprócz zanikania zmarszczek, zapobiega powstawaniu nowych.

 

 • W celu pozbycia się trądziku potrzebujemy kwasu, który dotrze do głębszych warstw skóry i zmniejszy znajdujące się tam pory. Idealnie nada się do tego kwas salicylowy, który jest jednym z najsilniejszych kwasów dostępnych na rynku. Stężenie i ilość stosowania tego kwasu należy skonsultować z lekarzem.

kwas mlekowy

 • W przypadku blizn występujących na twarzy warto zaopatrzyć się w kwas mlekowy. Po nałożeniu go na twarz, naskórek się złuszcza, pozostawiając na widoku czystą i zdrową skórę, która pozostaje nawilżona i wygładzona.

 

 • Do pozbycia się przebarwień skóry najlepszy efekt przyniesie kwas glikolowy. Odpowiada on za wyrównanie koloru skóry, rozświetlenie, nawilżenie, jak i za jej wygładzenie. Podobnie jak kwas salicylowy, wymaga on szczególnej ostrożności i dobrze dobranego stężenia.

 

 • Skóra delikatna i podrażniona, też może zostać oczyszczona za pomocą takiego peelingu. W tej kwestii najlepiej sprawuje się kwas laktobionowy, czyli jeden z najdelikatniejszych kwasów dostępnych na rynku. Nada się on również do leczenia trądziku, łojotoku lub atopowego zapalenia skóry.

 

komórkami martwego naskórka

Jakie efekty może przynieść oczyszczanie twarzy kwasami?

Regularne oczyszczanie twarzy kwasami, przynosi nam wiele pozytywnych efektów takich jak:

 • oczyszczenie skóry z niedoskonałości
 • zwężenie porów
 • poprawienie pracy gruczołów łojowych
 • zmniejszenie efektu błyszczącej się skóry

Używanie wymienionych wyżej kwasów, przygotowuje również skórę na inne metody oczyszczania. Po zastosowaniu takiego peelingu, wykonanie oczyszczania manualnego lub kawitacyjnego będzie znacznie bardziej efektywne.peelingi chemiczne

Należy jednak pamiętać, że końcowe skutki nie przychodzą po jednorazowym zabiegu, a po długotrwałej regularnej kuracji.  Ilość i odstępstwa między zabiegami wyznacza kosmetolog na podstawie wybranego  kwasu i skóry.

 

Jakie są przeciwskazania do oczyszczania twarzy kwasami?

Kwasy, posiadają w sobie substancje żrące. Warto więc wstrzymać się z prowadzeniem kuracji, jeśli na twojej skórze znajdują się:

 • odmrożenia
 • poparzenia
 • rany otwarte
 • grzybica
 • łuszczyca

Odradza się wykonywania zabiegu również osobom:

 • świeżo opalonym
 • w ciąży
 • chorującym na choroby autoimmunologiczne takie jak np. Hashimoto i cukrzyca
 • zażywającym doustnie witaminę A

Kiedy warto zacząć oczyszczanie twarzy kwasami?

Najlepszym czasem na wykonanie tego zabiegu jest okres między jesienią a wiosną, ponieważ podczas lata nie mogą być wykonywane. Jest to spowodowane przez podwyższoną prace gruczołów potowych, oraz opalającą się skórę, która nie może być oczyszczana kwasem.

 

Gdzie najlepiej wykonywać  zabieg oczyszczania kwasami?

Obecnie oczyszczanie kwasami możemy robić w naszym własnym domu. Apteki i drogerie są wypełnione odpowiednimi peelingami, więc usługi kosmetyczki nie są wymagane.kwas mlekowy

Trzeba jednak pamiętać, że posługujemy się żrącymi substancjami chemicznymi i ich nieprawidłowe stosowanie może spowodować bolesne efekty uboczne.

Jeśli obawiamy się o nasze umiejętności wykonywania tego zabiegu, warto udać się do gabinetu kosmetycznego, w którym cały proces zostanie wykonany profesjonalnie. Oczyszczanie kwasami jest w ofercie znacznej większości takich placówek, pozostaje jedynie wybrać najlepszą.

 

Czy warto skorzystać z oczyszczania twarzy kwasami?

Zdecydowanie tak! Zabieg oczyszczania twarzy kwasami można zastosować na każdej cerze. Pozwoli nam on na skutecznie usunięcie niedoskonałości z twarzy, pozostawiając ją wygładzoną i nawilżoną, nie pogarszając stanu naszego organizmu. Najważniejsze jest, aby dobrać odpowiedni kwas i jego stężenie, w czym pomóc może kosmetolog.

Powiązane artykuły