Home Life Style Feng Shui

Feng Shui

by Agata Kubiak
Feng Shui

Feng shui pojawiło się w Chinach już w czasach starożytności. W dosłownym tłumaczeniu jest to „wiatr i woda”. Feng shui jest bardzo często wykorzystywane podczas aranżacji wnętrz. Opiera się ono na pięciu podstawowych filarach. Pierwszym z nich jest wszystkim znane Yin i Yang, czyli dwie przeciwstawne sobie energie (żeńska i męska), które nawzajem się dopełniają i uzupełniają.

feng shui w domuDrugim jest siatka bagua, czyli graficzne przedstawienie ośmiu dziedzin życia, na które ma wpływać feng shui. Kolejnym filarem jest energia chi, czyli energia życiowa.

Czwarta z kolei jest zasada pięciu żywiołów, takich jak metal, drewno, woda, ziemia i ogień. Ostatni z filarów stanowi ruch, zgodnie z którym energia nieustannie krąży Wszechświecie.

Feng shui w sypialni 

Sypialnia bez wątpienia stanowi jedno z najważniejszych pomieszczeń, jakie można znaleźć w każdym domu. To tutaj wypoczywa się po trudach całego dnia i regeneruje organizm.

zasady feng shuiZ tego powodu niezmiernie istotne jest, aby przepływ energii w sypialni był niczym nie zakłócony, harmonijny i doskonały. Jakich więc zasad trzymać się podczas aranżowania tego pomieszczenia?

Po pierwsze, warto zadbać o to, aby zniknęły wszelkie komputery, laptopy oraz telewizory. Dlaczego?

Głównie dlatego, że płyną z nich często bardzo negatywne informacje, które mogą  generować uczucie złości, stres czy przygnębienie, a tego należy się stanowczo wystrzegać przed zapadnięciem w sen.

Po drugie, energia lubuje się w miękkich, okrągłych kształtach. Z tego powodu warto zainwestować w okrągłe lustra czy dodatki.

zasad feng shuiPo trzecie, kwestia łóżka. Powinno ono być w pełni osiągalne z dwóch stron. Co to znaczy? Znaczy to mniej więcej tyle, by nie stawiać go jednym bokiem przy samej ścianie.

Ważne też, aby nie było na wprost drzwi wejściowych do pokoju, czyli by stopy nie były zwrócone w tamtym kierunku.

Po czwarte, istotna jest wielkość samej sypialni. Pomieszczenie nie powinno być zbyt duże, gdyż podświadomość znacznie lepiej czuje się w mniejszych pokojach.

Po piąte, warto zainwestować w stoliki umieszczone po obu stronach łóżka.elementy feng shui

Wspomniane uprzednio lustra nie są szczególnie mile widziane, ale jeśli już muszą się znajdować w pomieszczeniu służącym wypoczynkowi to należy umiejscawiać je na wprost okien.

Materac nie może znajdować się na podłodze, gdyż energia nie ma wtedy możliwości należytej cyrkulacji.

Lokalizacja sypialni według Feng shui

wg feng shuiSama lokalizacja tego pomieszczenia wbrew powszechnemu przekonaniu także ma niebotyczne znaczenie.

Eksperci na codzień zajmujący się tematyką Feng shui zgodnie twierdzą, że zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest umiejscowienie sypialni w zachodniej części domu. Dlaczego?

Taki wybór wspaniale będzie sprzyjał kreatywności, wewnętrznemu rozwojowi i odpowiedniej dozie wypoczynku po ciężkim dniu.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że sypialnie umieszczone w zachodnich częściach domu sprzyja budowaniu trwałych i przykładnych relacji międzyludzkich oraz uzyskiwaniu harmonii i spokoju w sferze psychicznej.

Orientacja łóżka według Feng shui 

podstawowe zasadyPoza wcześniej wspomnianymi zasadami dotyczącymi łóżka w aranżacji zgodnej z Feng shui warto dodać jeszcze kilka, aby w pełni przybliżyć to, jak istotne jest odpowiednie ustawianie tego przedmiotu w sypialni.

Nie powinien on być ustawiany na niestabilnej ścianie oraz bezpośrednio pod oknem.

Poziom poczucia bezpieczeństwa i komfortu znacząco się zwiększy, gdy leżąc w łóżku możliwe będzie dokładne widzenie całej powierzchni pokoju oraz samych drzwi do niego prowadzących.

Warto zrezygnować z otwartych mebli, zaś dodatki powinny spełniać zasadę yin i yang, czyli dualizmu, dopełniania się.

Umeblowanie sypialni według Feng shui


zgodnie z zasadami fengDobór oraz odpowiednia aranżacja mebli według Feng shui również ma kilka bardzo istotnych zasad. Zacząć należy od roślinności.

Wiele osób bardzo sobie ceni różnorodność wśród przedstawicieli flory w swojej sypialni, ponieważ absorbują oni toksyny, wprowadzają więcej tlenu do pomieszczenia, oraz po prostu pięknie wyglądają.

filozofii feng shuiFeng shui jednak zaleca zachować umiar w ilości roślinności.

Bezpośrednio nad łóżkiem nie warto również zawieszać lamp oraz innych elementów, gdyż mogą one wywoływać niepotrzebny niepokój i zakłócać wypoczynek tak potrzebny po ciężkim dniu.

W sypialni nie powinno się także stawiać zdjęć najbliższych. Dlaczego?

Nasza podświadomość podpowiada nam, że stale nas ktoś obserwuje.

Właściwy dobór kolorów w sypialni Feng shui 

przepływ energiiKolory, które idą w harmonii z Feng shui należy zawsze dobierać według ich relacji ze wcześniej wspomnianą już Baguą.

Z tego też powodu należy wystrzegać się nazbyt jaskrawych, rzucających się w oczy barw oraz ich odcieni. Dodatkowo, sprawdzi się tutaj zasada dopełniania Yin i Yang.

Do pierwszego z wymienionych zaliczają się: mleczna biel, zabielone odcienie brązu (kawa z mlekiem, mleczna czekolada), odcienie błękitu (morski, odcień nieba, pastelowy błękit), zielenie oraz odcienie czerni (antracytowy, grafitowy).

feng shui mówiDo drugiego ze wspomnianych zaś zaliczają się znacznie odważniejsze, ale nadal dość spokojne odcienie ognia, czyli lekko rozbielona czerwień, żółty oraz pomarańczowy.

Sypialnia według Feng shui 

Reasumując, aranżacja sypialni zgodnie z powszechnie znanymi i respektowanymi zasadami Feng shui wcale nie musi nastręczać trudności. Warto pamiętać o kilku najbardziej istotnych kwestiach. Łóżko, jak zostało już wspomniane nie powinno znajdować się zbyt blisko okna oraz być podparte o ścianę.pokój dzienny

Lustra nie są wskazane, ale jeśli bardzo zależy na wprowadzeniu ich do aranżacji należy montować je zawsze na wprost okien.

Kolorystyka ścian i dodatków powinna się dopełniać, to znaczy należy zestawiać ostrzejsze kolory męskiego Yang ze spokojnymi kolorami żeńskiego Yin.

wejście do domuSama sypialnia powinna znajdować się możliwie jak najbardziej na zachód w domu, gdyż taka lokalizacja umożliwia doskonały i niczym niezmącony wypoczynek.

Meble nie powinny być otwarte, zaś tuż nad powierzchnią łóżka nie powinny zwisać z sufitu żadne elementy.

Dotyczy to zarówno rozmaitych lamp, jak i dodatków. Ostatnią kwestią, jaką należy poruszyć jest to, aby nie aranżować w sypialni zbyt dużo roślinności.

Powiązane artykuły