Home Moda Krótka historia perfum

Krótka historia perfum

by Agata Kubiak
historia perfum

Zdecydowana większość z nas lubi otaczać się pięknymi zapachami. Nic więc dziwnego w tym, że niemal każdy z nas sięga po perfumy. Zazwyczaj wybieramy flakoniki wypełnione aromatami, które zwyczajnie nam się podobają. Rzadko kiedy zastanawiamy się jednak nad historią perfum.

olejki eteryczneTymczasem okazuje się, że jest ona niezwykle interesująca. Zaskakujące dla niektórych może być to, że historia perfum sięga jeszcze czasów starożytnych.

Nie da się jednak ukryć, że rozwój perfum ewoluował na przestrzeni wieków. Warto zatem przyjrzeć się nie tylko temu, jakie były pierwsze perfumy, ale również temu, jakie rewolucje ich dotyczyły.

Każdy z nas kojarzy na pewno nazwisko Coco Chanel. To w dużej mierze ona przyczyniła się do dużych zmian na rynku perfumiarskim. Warto byłoby dowiedzieć się czegoś na temat niej samej i jej zapachów.

Okres starożytny

francuskie perfumyJak już zaznaczono wyżej, historia perfum sięga czasów starożytnych. Co dość interesujące, różnego rodzaju wonności były rozpowszechnione w starożytnym Rzymie, w Grecji, jak również w świecie islamu.

Niestety, gdy dominującą religią w Europie zaczęło stawać się chrześcijaństwo, rozwój perfum siłą rzeczy został zahamowany. Wynikało to po prostu z tego, że ludzie mieli zupełnie inne priorytety.

Zainteresowanie perfumami w znaczącym stopniu spadło. W wielu kręgach, używanie ich uważano za przejaw próżności, która nie podobała się Bogu. O powrocie do rozwoju perfum można mówić dopiero w wieku XII. Nadal jednak nie były one znane większości ludzi, ale jedynie tym, którzy byli wyjątkowo dobrze sytuowani.

Pierwsze perfumy

xx wieku perfumy stałyBardzo interesujące jest to, że do rozpowszechnienia perfum w Europie, w 1370 roku, mocno przyczyniła się królowa Węgier – Elżbieta.

To właśnie za jej sprawą doszło do powstania tak zwanej wody węgierskiej. To wyjątkowy zapach, który został oparty na rozmarynie oraz kwiatach lawendowych.

Charakteryzowała go przede wszystkim świeżość, dlatego był wyjątkowo uniwersalny.

Era najwspanialszych zapachów

Masowy rynek perfumeryjny przeżył naprawdę ogromny rozwój na początku wieku XX. W 1906 roku doszło do powstania bardzo wyjątkowych perfum o niezapomnianym, orientalnym zapachu. Trzeba przyznać, że była to prawdziwa rewolucja. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że taki zapach był dotychczas niespotykany. Bardzo intrygującym zapachem były również perfumy Coty-Chypre. Niestety, wiele słynnych w XX wieku zapachów nie przetrwało niestety próby czasu. Nie oznacza to jednak, że pozostały całkowicie zapomniane. W latach późniejszych, inspirowało się nimi naprawdę wielu perfumiarzy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że większość znanych w XX wieku zapachów mocno ewoluowała.

Chanel rewolucjonizuje rynek

Na rozwój perfum, wyjątkowo duży wpływ miała marka Chanel. Warto zatem dowiedzieć się, czym charakteryzują się jej najbardziej znane na całym świecie perfumy. Mowa tu rzecz jasna o Chanel numer 5. Otóż na nuty głowy składają się aldehydy, bergamotka, jak również soczysta cytryną i ylang-ylang. Jeżeli chodzi zaś o nuty serca, wspomnieć należy o konwalii, róży i irysie. Nuty bazy złożone są przede wszystkim z wanilii oraz sandałowego drzewa. Nie sposób nie zauważyć, że perfumy Chanel numer 5 to już klasyka. Mimo, że powstało bardzo wiele zapachów, które są nim inspirowane, żaden nie dorównał Chanel numer 5.

Historia perfum po okresie odrodzenia

W XVII wieku, rynek perfum przeżywał swój ogromny rozkwit. Nie bez powodu, pojawiło się określenie perfumowanego dworu. Tę pięknie brzmiącą nazwę nosił dwór króla Ludwika XV. W XVIII wieku doszło zaś do wynalezienia wody kolońskiej, co sprawiło, że zaczęło powstawać coraz więcej zapachów. Co ciekawe, tworzono je już na znacznie większą skalę niż miało to miejsce do tej pory.

Historia perfum w XX i XXI wieku

W wieku XX produkcja perfum była już wyjątkowo powszechna. Stopniowo zaczęto zwracać uwagę na opakowanie produktu, a nie tylko i wyłącznie na jego wyjątkowy i atrakcyjny zapach. Zaczęły zatem powstawać prawdziwe cudeńka, w drobiazgowo wykonanych flakonikach. Współcześnie, spotkać można zarówno wyjątkowo starannie wykonane flakony, jak i takie, które produkowane są w dość masowy sposób. Co ciekawe, w drogeriach, zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych, znaleźć można także balsamy i kremy zapachowe. Wydają się być one idealnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają swoje ulubione perfumy. Możliwość otoczenia się ulubionym zapachem po kąpieli to dla wielu osób bardzo kusząca propozycja. Perfumy oraz balsam do ciała inspirowany ich zapachem będą także doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej nam osoby. Musimy jednak liczyć się z tym, że zestawy składające się z perfum i kosmetyków do pielęgnacji mogą być dość kosztowne. Na szczęście, bardzo często są one dostępne na promocji.

Coco Chanel i jej perfumy

Couturier Gabrielle Chanel to bardzo ważna persona w świecie perfum. Rok 1921 był niesamowicie ważny, bo doszło wówczas do uruchomienia jej własnej marki perfum. Została ona wykreowana przez Ernesta Beauxa. Otrzymała ona nazwę, która po dziś dzień jest znana zdecydowanej większości przedstawicielek płci pięknej i nie tylko. Mowa tu oczywiście o Chanel 5. Zapach ten uchodzi za synonim ponadczasowej klasy i elegancji. Sięgają po niego zarówno młode przedstawicielki płci pięknej, jak i panie dojrzałe. Niestety, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że perfumy Chanel 5 posiadają bardzo wysoką cenę. Z tego też względu, nie każda kobieta, która tego pragnie, będzie mogła pozwolić sobie na ich zakup. Wysoką cenę, perfumy rekompensują wysoką jakością. Są one niesamowicie trwałe, dlatego wystarczą na naprawdę bardzo długi okres czasu.

Historia perfum – trendy rozwoju

Nie można stwierdzić, że rynek perfum przestał intensywnie się rozwijać. Jego rozwój jest bowiem kontynuowany po dziś dzień. Możemy zauważyć, że ostatnimi czasy bardzo wiele perfum inspirowanych jest tymi tradycyjnymi. Klasyki oczywiście nigdy nie wychodzą z mody, dlatego przez bardzo długi czas będziemy mogli delektować się pięknem zapachów od Chanel, jak również od Armaniego. Co ciekawe, obecnie mamy do czynienia z aż 30 000 tak zwanych perfum designerskich. Współcześnie produkowane zapachy nie są już tak drogie jak kiedyś. Możemy zatem liczyć na to, że będziemy mogli pozwolić sobie na kupno zdecydowanej większości z nich. Bardzo wielu perfumiarzy stara się eksperymentować z tym co znane. Poszukują jednocześnie uniwersalnych, ale nowatorskich rozwiązań. Sporo perfum sygnowanych jest znanymi nazwiskami ze świata muzyki i filmu. To również przyciąga ludzi do zakupu i mowa tu zarówno o mężczyznach, jak i o przedstawicielach płci pięknej.

Oprócz znanych i lubianych perfum oraz inspirowanych nimi zapachów, na rynku pojawiają się zupełnie nowe firmy, produkujące nieszablonowe i ekskluzywne zapachy. Mowa tu przede wszystkim o tych niszowych. Jako przykłady perfum niszowych, wskazać można między innymi Amouage czy Parfumelle Naturelle. Co dość interesujące, zdecydowana większość perfum niszowych ma szansę spodobać się zarówno panom, jak i przedstawicielkom płci pięknej. Są to bowiem zapachy wyjątkowo uniwersalne.

 

 

 

Powiązane artykuły