Home Zdrowie Historia i działanie – wszywka alkoholowa Szczecin

Historia i działanie – wszywka alkoholowa Szczecin

by Agata Kubiak
wszywka alkoholowa

Esperal, inaczej nazywany wszywką alkoholową to popularny i skuteczny środek wspomagający leczenie choroby alkoholowej. Esperal wszywany jest pod skórę pacjenta na okres od ośmiu do dwunastu miesięcy.

 

Przez ten czas do krwi pacjenta wydzielana jest substancja czynna odpowiedzialna za hamowanie procesów metabolicznych alkoholu. Wszywka alkoholowa Szczecin to terapia awersyjna, która ma na celu zniechęcenie jednostki do spożywania alkoholu.

 

Esperal – co to za substancja?

Esperal to tabletki wszywane pod skórę pacjenta. Tabletki te zawierają substancję czynną, która uwalniana jest do krwi jednostki. Disulfiram, czyli substancja czynna odpowiada za blokowanie rozkładu alkoholu w wątrobie. W niepohamowanych procesach metabolicznych enzym odpowiadający za dehydrogenazę aldehydową przeistacza etanol do formy aldehydu octowego a ten w dalszych procesach metabolicznych przechodzi w substancję kwasu octowego, która jest bezpieczna dla organizmu. Działanie wszywki alkoholowej powoduje jednak, że rozkład etanolu kończy się na powstaniu aldehydu octowego, który jest niebezpieczny dla organizmu. Nagromadzony aldehyd octowy wywołuje silne objawy zatrucia alkoholowego. Osoba, która posiada wszywkę alkoholową w momencie spożycia alkoholu, doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości takich jak drgawki, wymioty, bóle głowy czy kołatanie serca.

 

 

Wszywka alkoholowa – skąd pochodzi?

Wszywkę alkoholową odkryto w latach 40. XX wieku. Duńscy badacze zauważyli działanie substancji czynnej – disulfiramu. Przypadkiem w 1945 roku odkryto działanie tej substancji czynnej na dehydrogenazę aldehydową. Naukowcy zauważyli, że po zastosowaniu tego leku i spożyciu alkoholu u chorych występują negatywne objawy. To przypadkowe odkrycie sprawiło, żę disulfiram przyczynia się do dnia dzisiejszego w leczeniu choroby alkoholowej.

w 2008 roku w Polsce wycofano z produkcji ten lek, jednak już po okresie dwóch lat ponownie wrócił on do obrotu.

W niektórych krajach Europy Zachodniej lub Stanach Zjednoczonych stosowanie wszywki alkoholowej jest zabronione.

Podanie tego leku  wymaga świadomej zgody pacjenta.

Wszywka alkoholowa – przebieg zabiegu

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej jest bezpieczny i mało inwazyjny. Lekarz przeprowadza go w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wszywa podpowięziowo w okolice łopatek lub pośladków od ośmiu do dziesięciu tabletek zawierających substancję czynną. Zabieg odbywa się w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad w celu poznania ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu, przyjmowanych leków, przebytych chorób czy ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się do zabiegu, a po jego wykonaniu nie wymaga rekonwalescencji. Praktycznie od razu może wrócić do wykonywania codziennych obowiązków czy aktywności zawodowej. Zaleca się jednak, aby przez okres kilku dni pacjent nie podejmował aktywności fizycznej oraz nie dźwigał ciężkich przedmiotów.

Pacjent podczas wykonywania zabiegu nie może być w stanie upojenia alkoholowego. Należy pamiętać również, że pacjent ma bezwzględny zakaz spożywania alkoholu na co najmniej dwanaście godzin przed przystąpieniem do zabiegu. W innym przypadku mogłoby się to skończyć poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla pacjenta oraz odczuwaniem nieprzyjemnych dolegliwości.

 

Działanie wszywki alkoholowej waha się od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy można powtórzyć zabieg jeżeli występuje taka konieczność. Działanie wszywki alkoholowej przez cały okres posiadania leku pod skórą, jest tak samo silne. Oznacza to, że za każdym razem, gdy osoba spożyje jakąkolwiek ilość alkoholu doświadczy nieprzyjemnych dolegliwości.

Wszywkę alkoholową w każdej chwili można usunąć z organizmu pacjenta. Usuwaniem Esperalu z organizmu również zajmuje się chirurg.

 

 

Działanie Esperalu

Wszywka alkoholowa to lek, który zawiera substancję czynną disulfiram, która stale uwalniana jest do krwioobiegu jednostki. Substancja ta odpowiada za hamowanie procesów metabolicznych alkoholu. Substancja czynna blokuje enzym, który odpowiedzialny jest za dehydrogenazę aldehydową. Skutkiem tych działań jest nagromadzenie się aldehydu octowego we krwi, co powoduje występowanie negatywnych objawów zatrucia alkoholowego. Blokowany enzym uniemożliwia rozkład aldehydu octowego do postaci kwasu octowego, który jest bezpieczny dla organizmu.

 

Wszywka alkoholowa a alkohol

Osoby posiadające wszywkę alkoholową nie powinny spożywać alkoholu. Jednak wszywka alkoholowa nie niweluje odczuwania chęci spożywania alkoholu a co za tym idzie, czasem zwycięża z lękiem przed nieprzyjemnymi objawami zatrucia alkoholowego. W momencie, gdy osoba posiadająca wszywkę alkoholową spożyje alkohol nieprzyjemne dolegliwości doświadczaja jednostkę w ciągu kilku do kilkunastu minut. Objawy te trwają zazwyczaj do kilkunastu godzin. Długość trwania objawów oraz ich nasilenie zależy od ilości wypitego alkoholu. Im większa dawka alkoholu, tym silniejsze objawy, które trwają przez długi czas. W przypadku spożycia bardzo dużej ilości alkoholu jednostka może odczuwać bardzo silne dolegliwości, które negatywnie mogą wpłynąć na jej stan zdrowia (marskość wątroby, zapaść) lub nawet doprowadzić do zgonu, który występuje relatywnie rzadko.

Charakterystyczne objawy zatrucia alkoholowego to:

 • wymioty
 • nudności
 • biegunka
 • kołatanie serca
 • potliwość
 • zaczerwienienie skóry twarzy
 • skoki ciśnienia
 • podwyższona temperatura ciała
 • przyśpieszona akcja serca
 • stany lękowe
 • uczucie niepokoju

 

 

Przeciwwskazania do zastosowania wszywki alkoholowej

Przeciwwskazania do zastosowania wszywki alkoholowej:

 • uczulenie na disulfiram lub którykolwiek inny składnik leku
 • stan upojenia alkoholowego podczas zabiegu
 • spożywanie alkoholu na co najmniej dwanaście godzin przed zabiegiem
 • okres ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią
 • niewydolność serca
 • niewydolność krążeniowa
 • nadciśnienie tętnicze
 • choroba niedokrwienna serca
 • zapalenie zarostowe tętnic
 • przyjmowanie określonych leków

Należy pamiętać, że osoby, które cierpią na cukrzycę, epilepsję, choroby układu oddechowego czy choroby serca mają bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Spożywanie alkoholu może doprowadzić je do pogorszenia się ich stanu zdrowia.

 

 

Esperal nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Jest narzędziem wspomagającym proces leczenia uzależnienia od alkoholu. Stosowanie wszywki alkoholowej jest terapią awersyjną. Zadaniem wszywki alkoholowej jest wzbudzenie u osoby uzależnionej od alkoholu niechęci i wstrętu do tej substancji. Osoba, która posiada podskórnie wszyty Esperal, w momencie spożycia alkoholu doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości. Dolegliwości te mają odstraszać osoby uzależnione do spożywania alkoholu. Wszywka alkoholowa jest skuteczną metodą do walki z chorobą alkoholową, jeśli połączona jest z terapią leczenia uzależnień. Osoba, która spożywa alkohol w momencie posiadania wszywki alkoholowej naraża się na pogorszenie swojego stanu zdrowia. Duże ilości wypitego alkoholu mogą powodować marskość wątroby, zapaść a nawet zgon pacjenta.

Powiązane artykuły