Home Zdrowie Problemy trawienne – jakie leki na niestrawność?

Problemy trawienne – jakie leki na niestrawność?

by Agata Kubiak
Problemy trawienne - jakie leki na niestrawność?

Uczucie pełności, pieczenie i ból brzucha po posiłku to tylko niektóre z objawów świadczące o problemach trawiennych. Niestrawność ma związek z wieloma czynnikami, ale najczęściej jej powodem jest niewłaściwa dieta. Jakie tabletki i zioła na trawienie warto zastosować w razie wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego? Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na niestrawność?

 

Na jakie objawy sprawdzą się preparaty wspomagające trawienie

Niewłaściwe zwyczaje żywieniowe (dieta, sposób przyjmowania posiłków) oraz nadmierny stres są głównymi czynnikami sprzyjającymi niestrawności. Objawy z nią związane występują przewlekle lub nawracają okresowo. Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów niestrawności należą:

 • ból brzucha o charakterze skurczowym,
 • wczesne najadanie się,
 • uczucie pełności nawet po niewielkim posiłku,
 • nudności,
 • wzdęcia,
 • gazy,
 • kwaśne odbijanie się,
 • przelewanie się w żołądku,
 • zgaga,
 • biegunki,
 • nudności, a w skrajnych przypadkach nawet towarzyszące im wymioty.

Charakterystyczne dla wszystkich objawów jest to, że pojawiają się one po jedzeniu. Występują pojedynczo lub naraz pojawia się aż kilka z nich. Jeśli problem z trawieniem jest sporadyczny można sięgnąć po ziołowe tabletki na niestrawność, a także wprowadzić modyfikacje dietetyczne (regularnie spożywane lekkostrawne posiłki). Kiedy dolegliwości ze względu na częstotliwość występowania oraz swoje nasilenie utrudniają codzienne funkcjonowanie koniecznie należy zgłosić się do lekarza celem dokładnej diagnostyki zaburzeń trawiennych. 

niestrawność

Leki na niestrawność żołądka bez recepty

Lecząc niestrawność można działać dwukierunkowo – wspomagać trawienie i niwelować objawy, które pojawiają się po posiłku. Jeśli chodzi o drugie postępowanie chodzi tutaj o stosowanie leków zobojętniających soki trawienne w razie wystąpienia zgagi lub sięganie po leki z simetikonem na wzdęcia, kiedy te zaczną dokuczać.

Wspomaganie trawienia za pomocą preparatów doustnych to nic innego jak leki na trawienie bez recepty, które zwykle mają ziołowe składy i powinny być one stosowane przed posiłkiem. Zastosowane po nim podziałają na objaw, który wystąpił, nie będą mu w stanie zapobiec. Preparaty tego typu to m.in. stosowane regularnie fosfolipidy sojowe, które wspomagają funkcjonowanie wątroby, a tym samym trawienie, czy wyciąg z ostryżu długiego bądź ostropestu plamistego. 

Popularne leki na trawienie (https://www.aptekagalen.pl/na-trawienie-i-niestrawnosc.html) to kompozycja kilku składników w jednym preparacie. Dobrym przykładem są krople na trawienie i wzdęcia zawierające kilka ekstraktów ziołowych bądź znane wszystkim krople żołądkowe. Działają one bardzo szeroko, ponieważ wspomagają procesy trawienne, ale również dają efekt rozkurczowy na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. 

Warto pamiętać, że również stosowane regularnie probiotyk odbudowują naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego. Dzięki czemu wspierają procesy metaboliczne i trawienne. 

Zioła na trawienie i wzdęcia

Tabletki na trawienie to jedno, ale po ciężkostrawnym posiłku można sięgnąć również po ziołowe napary, które przyspieszą trawienie i ograniczą objawy związane z niestrawnością. Działają one słabiej niż alkoholowe ekstrakty wykorzystywane do produkcji kropli i tabletek na trawienie. Nie mniej jednak jest to doskonała alternatywa dla zwolenników ziołowych herbatek. Jakie napary ziołowe warto pić na poprawę trawienia?

 • z mięty pieprzowej – eliminuje wzdęcia, działa spazmolitycznie i żółciopędnie,
 • z rumianku – sprawdza się na bóle brzucha i wzdęcia,
 • z kminku – działa wiatropędnie i zwiększa wydzielanie soków trawiennych,
 • z kopru – pobudza perystaltykę jelit, łagodzi również ich skurcze,
 • z imbir – pomaga na nudności i zgagę, wspomaga trawienie – to cenna przyprawa wykorzystywana w kuchni,
 • z melisy – działa uspokajająco, a dodatkowo rozkurczowo na mięśnie przewodu pokarmowego; łagodzi ból brzucha i wspomaga trawienie.

Zioła te mogą występować pojedynczo lub jako ziołowe mieszanki na niestrawność i dolegliwości trawienne. 

Leki przyspieszające trawienie powinny znajdować się w każdej apteczce. Stanowią one jednak doraźne rozwiązanie. Podstawowym elementem w walce z niestrawności są bowiem zmiana nawyków żywieniowych oraz właściwa dieta. Jeśli mimo ich modyfikacji objawy nie ustępują warto skonsultować problemy gastryczne ze specjalistą.

Powiązane artykuły