Home Zdrowie Leki i preparaty przeciwalergiczne. Co warto wiedzieć o ich działaniu?

Leki i preparaty przeciwalergiczne. Co warto wiedzieć o ich działaniu?

by Agata Kubiak
Leki i preparaty przeciwalergiczne

Objawy alergii mogą w znacznym stopniu utrudniać życie, a w związku z zachodzącymi obecnie zmianami klimatycznymi symptomy, takie jak katar, kichanie czy świąd oczu i nosa, mogą się nasilać [1]. Leki i preparaty medyczne stosowane są w celu złagodzenia objawów alergii. Dowiedz się, jakie jest ich działanie i czy można kupić je w aptece bez recepty.

 

Czym jest alergia i jakie są jej objawy?

Alergia to reakcja układu odpornościowego na czynniki takie jak pyłki roślin, składniki pokarmowe, sierść zwierząt czy roztocza (kurz), które rozpoznawane są jako antygeny i wywołują reakcję polegającą na nagłym wzroście stężenia we krwi hormonu o nazwie histamina. Wyrzut histaminy powoduje stan zapalny, który może dawać objawy takie jak np. wodnisty katar, kichanie, pokrzywka, kaszel, swędzenie nosa i oczu, zablokowany nos oraz skurcz oskrzeli i duszności [2].

Alergie wziewne na pyłki roślin, czyli tak zwany katar sienny, to dolegliwość, która powtarza się co roku w sezonie kwitnienia i pylenia roślin oraz drzew. Inne typy alergii (pokarmowe, kontaktowe, ale także wziewne na roztocza kurzu, pleśnie i sierść zwierząt) pojawiają się, gdy mamy styczność z danym alergenem i z czasem mogą dawać coraz silniejsze objawy. Szczególnie uciążliwa jest alergia na roztocza, ponieważ mamy z nimi styczność przez cały rok, również we własnym domu, co może powodować całoroczny nieżyt nosa na tle alergicznym.

 

Co robić, gdy pojawia się alergia?

Najlepszym sposobem na alergię jest unikanie czynników ją wywołujących, czyli alergenów. W praktyce jest to jednak bardzo trudne lub niemożliwe, zwłaszcza gdy reakcja uczuleniowa pojawia się w odpowiedzi na kontakt z kurzem czy pyłkami roślin. Łatwiejsze zadanie mają alergicy uczuleni na określone składniki pokarmowe, np. laktozę czy metale i inne substancje chemiczne, a także sierść zwierząt. W przypadku alergii wziewnych i krzyżowych, także na pyłki roślin i roztocza, możliwe jest odczulanie, czyli tzw. immunoterapia alergenowa [3], jest to jednak długotrwały proces.

 

Leki i preparaty przeciwalergiczne – jak działają?

Leki i wyroby medyczne przeznaczone dla alergików mają za zadanie zredukowanie objawów reakcji na alergeny, czyli stanu zapalnego pojawiającego się w odpowiedzi na wyrzut histaminy. Najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe, które blokują wydzielanie tego hormonu, dzięki czemu przy kontakcie z alergenem nie dochodzi do obrzęków, świądu czy wodnistego kataru lub dolegliwości te są redukowane [4]. Leki przeciwalergiczne w większości dostępne są obecnie bez recepty i mogą mieć postać tabletek, maści, kropli lub sprayu [5]. Jednym z często polecanych leków jest Nasometin Control*, steryd donosowy w formie sprayu, zaliczany do leków kortykosteroidowych. Ma on poręczną formę buteleczki z aplikatorem, dzięki czemu zmieści się bez problemu w niewielkiej torebce. Wystarczy rozpylić go do każdego otworu nosowego raz na dobę. Nasometin Control stosuje się u osób dorosłych w leczeniu objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Substancja czynna hamuje proces zapalny i tym samym niweluje objawy alergicznego nieżytu nosa [6].

 

Przypisy:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/aktualnosci/263132,zmiany-klimatyczne-pogorsza-sytuacje-alergikow, data dostępu 15.07.2021
  2. Emeryk A., Rapiejko P., Lipiec, A., Alergiczny nieżyt nosa – kompendium dla lekarzy, Poznań 2013
  3. Jura-Szołtys E., Rogala B., Immunoterapia w alergiach sezonowych, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 44-48
  4. Arcimowicz M.: Skuteczne i bezpieczne leczenie alergicznego nieżytu nosa. Alergopro_l 2015; 11(3):11-22
  5. Samoliński B., Arcimowicz M. (red.): Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN). Alergologia Polska 2013: S1. 13
  6. ChPL Nasometin Control

Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

NASC/075/07-2021/9

 

 

Powiązane artykuły