Home Life Style Street art sztuka uliczna

Street art sztuka uliczna

by Agata Kubiak
street art

Street art to jedna z najpopularniejszych form sztuki współczesnej. Cieszy się ona bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem, dzięki czemu grupa artystów zajmująca się tworzeniem sztuki ulicznej, z roku na rok coraz bardziej się powiększa. Niewątpliwie jest to nurt sztuki, który wywołuje wiele skrajnych emocji, a czasem także kontrowersje.

Street art to jedna z najpopularniejszych form sztuki ulicy

Street art pierwsze, współczesne zastosowanie sztuki ulicznej miało miejsce w San Francisco w 1978 roku. To właśnie wtedy, wiele osób przekonało się o tym, że obrazy reprezentujące street art, tak samo nadają się do kolekcjonowania, jak malowidła światowych artystów. W Polsce, street art upowszechnił się w latach 90. XX wieku.

Inspiracja na tworzenie ulicznych malowideł przyszła z Zachodu i to właśnie na zagranicznych dziełach, bazowali początkujący w tej dziedzinie polscy artyści. Dopiero z czasem polska sztuka uliczna nabrała odrębnego charakteru, chociaż w społeczeństwie nadal istnieje przekonanie mówiące o tym, że malunki pojawiające się w miejscach publicznych są zwykłym wandalizmem.

dziełem sztuki

Dziełem sztuki

 

Street art sztuka uliczna

Sztuka uliczna jest pojęciem bardzo ogólnym, które łączy w sobie wiele różnych elementów, takich jak: murale, graffiti, malowane sprayem napisy, vlepki, plakaty i wiele innych. Pomimo tego, że elementy te noszą inne nazwy, to jednak są ze sobą w istotny sposób powiązane. Co jednak ważne, street art nie działa według określonych z góry reguł, struktur czy innych wyznaczników. Każdy uliczny artysta sam określa co, gdzie i kiedy chce stworzyć.

angielska street artem

angielska street artem

Street art jest sztuką dynamiczną, która zmienia się pod wpływem aktualnych wydarzeń. Nieprzypadkowe są odniesienia do świata polityki, konfliktów światowych, czy też problemów społecznych. Stanowi to swego rodzaju manifest, służący do zajęcia indywidualnego stanowiska.

Działania te, mają też swój określony cel. Ulicznym artystom nie zależy na zwróceniu uwagi wszystkich przechodniów, tylko określonego grona odbiorców. To właśnie ci ludzie, są w stanie zrozumieć, co autorzy chcą przekazać społeczeństwu. Innym zadaniem ulicznych malowideł, jest także zmuszenie ludzi do refleksji.

Sztuka uliczna

Patrząc wstecz, street art jest obecnie na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Z tego powodu, coraz więcej artystów wystawia swoje prace na prestiżowych wystawach, czy w renomowanych galeriach sztuki. Ponadto, sztuka uliczna coraz częściej przybiera bardziej komercyjną formę.

Artyści znani z tworzenia sztuki ulicznej coraz częściej projektują ubrania, czy też tworzą dzieła przeznaczone dla prywatnych kolekcjonerów. Dzięki temu uważa się, że sztuka uliczna to już nie tylko pasja czy chwilowe hobby. Street art to już często codzienna praca, nieraz przynosząca bardzo wysokie dochody.

sztuce współczesnej

sztuce współczesnej

Barwna sztuka uliczna

Chyba najbardziej barwna sztuka uliczna znajduje się w Berlinie. Nic więc dziwnego, że doczekała się tam nawet własnego muzeum. W 2007 roku zostało otwarte Muzeum street artu, w dzielnicy Schoeneberg. W jego wnętrzach znajdują się zarówno prace początkujących artystów, jak i tych znanych na całym świecie.

Muzeum w Schoeneberg nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie można oglądać tego rodzaju dzieła. Charakterystyczne murale zdobią także betonowe bloki Eastside Gallery (jest to najdłuższy kawałek Muru Berlińskiego, który udało się zachować). Ogromne dzieła można obejrzeć również na ścianach byłej, amerykańskiej stacji podsłuchowej na Teufelsberg, która inaczej jest nazywana Diabelską Górą.

Oprócz tego, w 2019 roku na Markische Alle 158/164 w dzielnicy Marzahn na fasadach bloków mieszkalnych powstały murale stworzone przez międzynarodowych artystów, w ramach kolejnej edycji festiwalu „Berliner Mural Fest”.

Berlin i street art

opinia szanowanego krytyka sztuki

opinia szanowanego krytyka sztuki

Berlin nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie można spotkać różnorodne odmiany street artu. Podobnie jest w Nowym Jorku, w którym pierwsze graffiti zaczęło się pojawiać już w latach 60. XX wieku.

Od tego czasu, Nowy Jork tłumnie przyciąga twórców street artu, którzy chcą coś przekazać jego mieszkańcom. Najwięcej dzieł stworzonych przez ulicznych artystów można zaobserwować w takich dzielnicach jak Brooklyn, Bronx oraz Manhattan. Na liście miast, w których króluje street art nie mogło zabraknąć również Amsterdamu.

Uważa się, że obok Berlina jest on jednym z najbardziej kolorowych europejskich miast. To właśnie Amsterdam, podobnie jak Berlin posiada własne muzeum. Od niemieckiej wersji różni się on jednak tym, że nie znajduje się wewnątrz budynku, tylko na… murach budynków, w otwartej przestrzeni.

skrajnie demokratyczna forma sztuki

skrajnie demokratyczna forma sztuki

Sztuka uliczna

Wracając do Stanów Zjednoczonych, nie można zapomnieć o barwnym Los Angeles. Wystarczy wyjść na Venice Beach, żeby przekonać się, że praktycznie każda ściana tego miasta zdominowana jest przez street art.

Podobnie jest w San Francisco, tutaj jednak street art łączy w swoich dziełach kultury z całego świata. Aby pooglądać ciekawą sztukę uliczną, warto wybrać się także do Miami, Lizbony, a nawet… Łodzi.

Obecnie, do największych artystów street artu zalicza się: Blu, ROA, Vanessa Alice Bensimon, Banksy, Laguna, C215, Tellas, Etam Cru i wielu innych.

 

artyści porzucają zaciszne pracownie

artyści porzucają zaciszne pracownie

Powiązane artykuły