Home Kobieta w biznesie Postaw na samorozwój

Postaw na samorozwój

by Agata Kubiak

Jak efektywnie wykorzystać sytuację pandemiczną? Postaw na samorozwój

Samorozwój to w walce z sytuacją pandemiczną. Poprzedni rok zaskoczył nas pandemią koronawirusa, który wpłynął na kształt rynku pracy i nasze życiowe nawyki. Wielu ludzi przerzuciło się na pracę zdalną, a swój czas prywatny zredukowało do spędzania go w obrębie własnych czterech ścian.

Czy pandemia jest równoznaczna z marazmem i życiową stagnacją? Otóż nie, co udowodnimy w niniejszym artykule. Uziemienie w domu można przekuć w przyszły sukces, jeśli skłonni będziemy wykorzystać ten czas efektywnie. Dzięki nauce nowych, a przydatnych rzeczy możemy poprawić swoje notowania na rynku pracy. Rozwińmy ten temat.

Nauka przydatnych umiejętności

Jesteś programistą, ale nie miałeś do tej pory czasu opanować przydatnego języka programowania? Awans w Twojej firmie zależy od zaawansowanej znajomości języka obcego, na którego naukę wiecznie nie miałeś czasu? Pandemia wiążąca się z uziemieniem w domu stwarza znakomite możliwości na poprawę swoich notowań na rynku pracy. Nie bez przyczyny mówi się, że chcieć to móc. Technologia ułatwia nam rozwój w dowolnej dziedzinie.

Mając dostęp do komputera stacjonarnego bądź laptopa wraz z dostępem do sieci możemy wykorzystać czas wolny na naukę przydatnych rzeczy. Istnieje mnóstwo możliwości pogłębienia stanu wiedzy na interesujący nas temat. Możemy skorzystać z dedykowanych nauce przydatnych umiejętności podcastów, których mnóstwo krąży po Internecie lub zapisać się na kurs online. W trakcie takich kursów proces uczenia się przebiega w zgodzie z silnie sprecyzowanym harmonogramem i jest o tyle sensowny, że otrzymujemy określone materiały szkoleniowe.

Webminary formą samorozwoju

Bardzo ciekawą formą nauki są tak zwane webinary. Nie raz zapewne spotkaliście się z takim określeniem w sieci. Webinaria są szkoleniami w formie wideo, w których prowadzący je specjalista w danej dziedzinie przekazuje wiedzę w czasie rzeczywistym. Dodatkowo mamy dostęp do czatu, dzięki któremu możemy wymieniać się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami z pozostałymi uczestnikami szkolenia. Odpowiemy sobie teraz na pytanie, na co zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań odpowiedniego kursu.

 

Nie wszystko złoto, co się świeci

 

Każdy użytkownik sieci zdaje sobie sprawę, że Internet ma dwa oblicza. Może być zarówno kopalnią wiedzy, jak i siedliskiem bezużytecznej treści. W poprzednim paragrafie skupiliśmy się na szkoleniach i kursach dostępnych w sieci. Niektóre kursy są darmowe. Za niektóre z kolei trzeba płacić. W tym drugim przypadku zależy nam przecież na poczuciu, że dobrze ulokowaliśmy zasoby. Nie każdy prowadzący kursy i przedstawiający się jako specjalista w danej dziedzinie nim w istocie jest. Sieć pełna jest rozmaitej maści oszustów i amatorów o szczątkowej wiedzy na dany temat.

Firmy szkoleniowe

Warto przeprowadzić dogłębny research na temat firmy szkoleniowej, która organizuje kursy i zapoznać się z opiniami osób, które miały już z nią do czynienia. Warto też sprawdzić dokonania i doświadczenie prowadzących kursy. Opinie internatów również nie będą bez znaczenia. Dopiero po dogłębnej analizie ofert jesteśmy w stanie w pełni świadomie wybrać tę właściwą. Inwestując w swój rozwój, warto również zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół. Szkoda byłoby wydać środki i zainwestować swój czas w opanowanie przydatnych umiejętności, by później nie móc ich uwzględnić w swoim CV.

samorozwój

Udokumentowane szkolenia

Posiadanie certyfikatów, które często są zarówno w języku polskim, jak i angielskim jest rzeczą pożądaną. Pracodawca nie zadowoli się przecież zapewnieniami kandydata. Certyfikaty ukończenia danego kursu na określonym poziomie stanowią fundament, na którym opiera swą decyzję szef w trakcie prowadzenia rekrutacji na interesujące nas stanowisko.

Jeśli planujemy ubiegać się na stanowisko kierownika działu wysyłki w firmie X i wymaga ono poza doświadczeniem w branży oraz stosownym wykształceniem znajomości języka niemieckiego na poziomie zaawansowanym w mowie i piśmie pod szlifujmy swoje umiejętności, zapisując się na zdalny kurs języka niemieckiego. Nie omieszkajmy wybrać taki, który gwarantuje nam certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności.

 

Social media a rozwój zainteresowań

Jednym z najgorszych odczuć, jakie trapić może człowieka w czasie pandemii jest poczucie straconego czasu. Social media wykorzystywane są przeważnie w celach prywatnych i silnie uzależniają. Istnieje jednak alternatywa dla bezużytecznego przeglądania profili znajomych. Za pomocą Facebooka wyszukać możemy grupy tematyczne, które na co dzień dostarczają mnóstwo ciekawych z naszego punktu widzenia treści. Interesujesz się kulturą japońską, ale nie znalazłeś jak dotąd czasu na pogłębienie wiedzy w tym zakresie?

Nic straconego. Wyszukaj odpowiednią grupę, poznaj zdanie i opinie ludzi o podobnych zainteresowaniach  i poszerzaj wiedzę. Czas spędzony w ten sposób nie jest czasem straconym. Za pośrednictwem social mediów reklamowane są również usługi szkoleniowe, które mogą Cię zainteresować. Warto zacząć traktować platformę Facebook jako narzędzie, nie ograniczać się jedynie do celów rozrywkowych.

Samodoskonalenie się i rozkwit kreatywności

Konieczność przesiadywania w domu jak już wspomnieliśmy w powyższych paragrafach, nie musi być jednoznaczna ze stratą czasu. W codziennej gonitwie zawodowej nie znajdujemy przeważnie czasu na rozwój swoich zainteresowań. Rzadko kiedy pozwalamy sobie na ćwiczenie kreatywności. W celu dokładnego zilustrowania wyobraźmy sobie, że dawniej fascynowało nas tworzenie muzyki. Gdzieś w szafie mamy zakurzony mikser do tworzenia muzyki elektronicznej albo gitarę akustyczną.

Wolny czas

Dysponując większą niż zwykle ilością wolnego czasu, możemy odświeżyć tę fascynację. Zapewni nam to sporo radości, a przy okazji wpłynie na szukanie nowych inspiracji. Kreatywność jest jedną z najbardziej oczekiwanych u pracodawców cech. Warto nad nią pracować. Za pośrednictwem Internetu możemy złapać także nowego bakcyla, poznając dziedziny, których dotąd nie braliśmy pod uwagę oraz poszerzać umiejętności w dziedzinach, które nas interesują.

Samorozwój i tutoriale

Frajdę sprawia Ci tworzenie szkiców, ale do tej pory nie znajdowałeś okazji do chwycenia za szkicownik? Teraz nadarza się ku temu świetna okazja. W sieci znajdziesz mnóstwo tutoriali, które przedstawią Ci ciekawe techniki malarskie i rysownicze. Dzięki ich opanowaniu będziesz w stanie tworzyć jeszcze doskonalsze dzieła. Możliwość doskonalenia się w ramach praktykowania własnego hobby może przynieść określone profity w przyszłości. Posiadając unikatowe spojrzenie na fotografie i odpowiedni sprzęt możesz zainicjować w przyszłości ciąg zdarzeń, których finałem będzie zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej.

samodoskonalenie

Powiązane artykuły