Home Kobieta w biznesie Spis powszechny 2021

Spis powszechny 2021

by Agata Kubiak
spis powszechny

Spis powszechny ludności i mieszkań 2021 – co warto o nim wiedzieć?

Spis powszechny ruszył wraz z początkiem kwietnia. Jest obowiązkowym badaniem społecznym i potrwa do 30 września bieżącego roku. Za udział w spisie można dostać nagrodę, za jego brak grozi kara. Co warto wiedzieć, zanim zaczniemy się spisywać? Poniżej przygotowaliśmy kilka przydatnych informacji.

Spis powszechny

narodowy spis powszechny ludności

Czym jest narodowy spis ludności?

Spis ludności to podstawowe badanie statystyczne, przeprowadzane co dziesięć lat. Jego wyniki to baza wiedzy państwa o obywatelach. Spis ma na celu zebranie informacji o stanie ludności oraz jej strukturze według kryteriów demograficznych i społeczno-zawodowych. Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobligowane do zbierania takowych danych. Dzieje się tak, ponieważ na tej podstawie przyznawane są dotacje, oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim.

Poprawnie przeprowadzony spis ludności musi spełniać trzy podstawowe warunki:

-obejmować całą ludność

-być przeprowadzony w określonych ramach czasowych

-każdy uczestnik musi zostać spisany z imienia i nazwiska

Zaś sposoby na wzięcie udziału w tegorocznym badaniu są trzy: przez Internet, telefonicznie oraz w bezpośrednim kontakcie z rachmistrzem.

Za unikanie spisania grozi kara grzywny, nawet do 5 tysięcy złotych.

Warto podkreślić, że spis jest obowiązkowy nie tylko dla obywateli Polski, ale dla wszystkich osób zamieszkujących nasz kraj bez względu na obywatelstwo. Jeśli chodzi o dzieci, to wpisania ich dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.

Narodowy spis powszechny ludności

Innym istotnym czynnikiem jest fakt podejścia do spisu ludności i mieszkań 2021.  Nie chodzi przecież o zmuszanie się, a o poczucie obowiązku. Wyniki tego badania społecznego przełożą się na wiele dziedzin rozwoju społecznego. Potrzebne są do planowania działań w takich obszarach jak szkolnictwo, rodzina czy rynek pracy.

spisy powszechne

narodowy spis powszechny ludności

Jakich pytań się spodziewać i czy na wszystkie trzeba odpowiadać?

Informacje zawarte w spisie służą do opracowywania strategii i programów rozwojowych dla kraju. Nie dziwi więc fakt, iż kwestionariusz jest dosyć rozbudowany. Dzielimy się w nim swoim poziomem wykształcenia, statusem cywilnym, charakterystyką etniczno-kulturową i zasobami mieszkaniowymi.

Jesteśmy również proszeni o odpowiedzi na pytania dotyczące charakterystyki demograficznej i naszych migracji.

Badanie jest jednak dosyć ogólne i nie należy spodziewać się w nim wnikania w naszą prywatność. Nie zostaniemy więc poproszeni o podanie wysokości naszych zarobków czy aktualnego stanu majątkowego.

Nie musimy jednak odpowiadać na wszystkie pytania zawarte w kwestionariuszu. Chodzi tu głównie o zagadnienia dotyczące wiary, aktualnego stanu zdrowia czy życia w nieformalnym związku. W takim wypadku należy zaznaczyć opcję ‘’Nie chce odpowiadać na to pytanie” i przejść do kolejnego.

Pełną listę pytań znajdziemy w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl

powszechny ludności i mieszkań

narodowym spisie powszechnym ludności

Po raz pierwszy spis realizowany głównie przez Internet

Tegoroczny spis jest pierwszym realizowanym głównie zdalnie. W ten sposób można samodzielnie dokonać spisu w kilka minut logując się na rządowej stronie spis.gov.pl

Istnieje jednak alternatywa dla osób, które nie są w stanie zrobić tego online. Spis ludności będzie uzupełniająco przeprowadzany również metodą wywiadu bezpośredniego oraz telefonicznie pod numerem telefonu (22) 279-99-99. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu mogą spisać się w specjalnie wyznaczonych do tego pomieszczeniach. Ich lista dostępna jest na stronie GUS.

Za udział w spisie przewidziane są nagrody

powszechny ludności i mieszkań

sprawie spisów powszechnych ludności

Lada dzień rusza specjalna loteria Narodowego Spisu Powszechnego ludności i Mieszkań 2021. Jej organizatorzy zapowiedzieli, że główną nagrodą każdym województwie będzie jeden samochód wraz z rocznym pakietem ubezpieczeniowym. Chodzi o wartą 65 tysięcy złotych Toyote Yaris. Dodatkowa nagroda ma być pieniężna, przeznaczona na poczet podatku wysokości 7 tys. 650 zł.

Przewidziano również nagrodę I i II stopnia. Pierwsza to przedpłacone 1000 zł dla 480 osób. Zaś drugą będzie przedpłacone 500 zł dla 960 osób.

Co więc zrobić, by wziąć udział w losowaniu?

Należy wziąć udział w spisie online do 30 czerwca, a następnie zgłosić się do loterii pomiędzy 22 kwietnia, a 7 lipca.  W losowaniu weźmie udział specjalny 10 -znakowy kod, który otrzymamy w wiadomości zwrotnej od urzędu na nasz spis.

statystyce publicznej

statystyce publicznej

Powiązane artykuły