Home Life Style Jak mieszkać eko

Jak mieszkać eko

by Agata Kubiak

Jak mieszkać ekologicznie niskim kosztem i bez wyrzeczeń

Coraz częściej staje się modne bycie eko, ale co to tak naprawdę oznacza. Wielu ludzi chce podążać za nowoczesnymi trendami i za wszelką cenę naśladują innych, zabijając tym samym to co najpiękniejsze, czyli swój indywidualizm. Bycie eko to coś więcej niż nowa moda, dlatego zatrzymajmy się dłużej przy tym temacie. Nie da się ukryć, że człowiek swoimi działaniami mocno wpłynął na klimat, czystość gleby i wód.

U podstaw prawdziwego sensu ekologii leży troska o naturę, o naszą planetę i jakość życia nas wszystkich. Bycie eko to świadomość swoich działań w słusznej sprawie, a przede wszystkim jedna z możliwości na wyrażanie siebie i swoich przekonań. Najlepiej jest jeśli ta potrzeba wypływa prosto z serca. Jest też wiele racjonalnych powodów, aby mieszkać ekologicznie, ale bez wyrzeczeń. Poniżej kilka pomysłów o tym jak łatwo wprowadzić trochę ekologii do naszego domu i codziennego życia.

Ekologiczne torby na zakupy

Jednym z najlepszych pomysłów, przyczyniającym się do ograniczenia plastiku, są materiałowe torby na zakupy. Oprócz bycia eko, dodatkowo możemy wyróżnić się z tłumu nietypowym projektem torby z naszym ulubionym cytatem lub obrazkiem. Oprócz aspektów wizualnych, są przede wszystkim bardziej wytrzymałe i wielokrotnego użytku, przez co będziemy mogli się nimi cieszyć przez lata.

Naturalne kosmetyki

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że sztuczne detergenty i barwniki oprócz negatywnego wpływu na naszą skórę, szkodzą środowisku naturalnemu. To właśnie one powodują wiele reakcji alergicznych i przyczyniają się do zanieczyszczania wód w zbiornikach wodnych. Stosując w naszych domach naturalne mydła, szampony oraz inne ekologiczne kosmetyki, odkryjemy jak wiele posiadają zalet i zdrowotnych właściwości, przez co poprawiają kondycję skóry i włosów. Naturalne produkty do pielęgnacji i upiększania ciała mogą w równym stopniu być przyjemne w aplikowaniu, mieć piękny świeży zapachu i wygląd.

Dzbanki z filtremeko kubki

Średnio plastikowa butelka rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat. Jednym z rozwiązań, aby w jak największym stopniu ograniczyć produkcję plastiku w naszym domu, jest zakup dzbanka z filtrem. Jednorazowy wydatek zwróci się bardzo szybko i sprawi, że będziemy mieć czystej wody pod dostatkiem w domu, bez wychodzenia do sklepu. Jest to jedno z prostszych, ale i najbardziej efektywnych działań, którego pozytywne skutki są natychmiastowe.

Segregacja odpadów

Kolejnym pomysłem na wprowadzenie ekologii i obniżenie kosztów jest segregowanie śmieci. Opłaty za odpady segregowane są znacznie niższe, w porównaniu do tych niesegregowanych. Wystarczy postawić trzy mniejsze kosze zamiast jednego dużego, dzięki czemu segregacja będzie prosta i przyjemna dla każdego, nawet najmniejszych domowników, którzy będą uczyć się dobrych nawyków od najmłodszych lat.

Opakowania wielorazowego użytku

Zamiast każdego dnia pakować kanapkę do pracy, czy szkoły w foliową torebkę, może warto byłoby pomyśleć nad pudełkiem wielokrotnego użytku. Kolejnym rozwiązaniem jest termos, a w nim uwielbiana przez wszystkich kawa. Dzięki temu nie tylko będziemy eko, ale również oszczędzimy pieniądze. Warto również podczas zakupów, wybierać produkty w ekologicznych opakowaniach, które będą mogły być poddane recyklingowi.

Drugie życie starych rzeczy

Zanim następnym razem coś wyrzucimy może zastanówmy się, czy na pewno nie możemy nic z tym już zrobić. Jednym z pomysłów jest sprzedaż przedmiotów, które są w bardzo dobrym stanie. Drugą opcją jest podarowanie nieużywanych rzeczy znajomym, rodzinie lub osobom potrzebującym. W każdym mieście są organizowane zbiórki, dzięki którym w łatwy sposób możemy pomóc w potrzebie. Kolejnym pomysłem jest nadanie rzeczom drugiego życia. Wystarczy trochę kreatywności, chęci i czasu, aby ze starego krzesła, czy bluzki powstało coś nowego i wyjątkowego.

Oszczędzaj wodę i prąd

Wystarczy tak niewiele, aby nasze rachunki w znaczący sposób zmalały bez obniżania standardów życia. Za każdym razem, gdy wychodzisz z pokoju zgasisz światło, zakręcisz wodę, kiedy szczotkujesz zęby lub wyłączysz telewizor, gdy go nie oglądasz. Ponadto warto wybierać prysznic zamiast długich kąpieli. Jednym z lepszych zakupów do naszego domu, będą żarówki energooszczędne. Warto również rozpatrzyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii np. w postaci instalacji fotowoltaicznych, czy pomp ciepła.

 

Ekologia to jeden z ważniejszych tematów naszych czasów. Każdy z nas ma realny wpływ na poprawę jakości środowiska naturalnego. Warto zacząć od siebie i wprowadzać dobre nawyki do swojego życia, małymi krokami tak, aby się nie zniechęcić. Będąc dobrym przykładem dla innych, w jeszcze większym stopniu będziemy mieli wpływ na rozkwit ekologii. Dodatkowym atutem i motywacją do kolejnych zmian będą oszczędności. Ograniczając produkcję śmieci, które tak bardzo szkodzą naszej planecie i zalegają na niej latami, przyczyniamy się do kreowania lepszego jutra. Zamiast bezmyślnie niszczyć naturę lepiej o nią wspólnie zadbajmy.

Powiązane artykuły