Home Life Style Walentynki

Walentynki

by Agata Kubiak
Walentynki

Walentynki– dzień, na który część z nas czeka cały rok. Święto kochających i kochanych, idealna okazja, by wyznać lub zadbać o uczucie, o relację łączącą nas z bliską nam osobą. Czas, w którym powinniśmy skupić się na naszej drugiej połówce.prezenty walentynkowe

Kiedy należy przypomnieć sobie i ukochanej osobie, za co się pokochaliśmy, jak i kiedy pojawiło się nasze uczucie. Święto zakochanych, walentynki znane są wszystkim. Jednak, czy wiesz skąd się wzięło? Od czego się
to wszystko zaczęło?

Walentynki geneza

walentynkowe prezentyAspekt genezy Dnia Świętego Walentego nie jest jednoznaczny. Jedni twierdzą, że pochodzi ono od starorzymskiego święta zwanego „Luperkalia”.

Są też zwolennicy tezy, iż jego początki powiązane są z innym świętem romańskim, polegającym na poszukiwaniu wybranki, po przez losowania i wróżby.

Brytyjczycy z kolei genezę owej tradycji przypisują sobie, a dokładniej postaci Waltera Scotta, który rozsławił walentynki na cały świat. Jasnym jest jednak, to że nazwa pochodzi od świętego Walentego. Był on biskupem rzymskim.

prezent walentynkowy

Podobno jako jedyny lub jeden z nielicznych kapłanów odważył się sprzeciwić cesarzowi Klaudiuszowi II i jego zakazowi ożenku młodych mężczyzn.

Zdaniem cesarza, mieli oni oddać się walce i nie dekoncentrować sprawami miłosnymi. Biskup Walenty widząc rozpacz młodych kochanków, postanowił potajemnie udzielać ślubów zakochanym.

patron miłościKiedy władca cesarstwa dowiedział się o konspiracji, kazał stracić kapłana, przez co ten stał się męczennikiem, a później patronem dnia zakochanych.

Jak można wyczytać w rozmaitych źródłach, walentynki stopniowo zakorzeniały się w ludzkich umysłach za sprawą między innymi różnych dzieł literackich.

czerwone różeWarto tu wymienić nazwisko Geoffreya Chaucera, który znacznie przyczynił się do rozpowszechnienia święta zakochanych za sprawą swojego poematu zatytułowanego „Ptasi Sejm”.

Utwór zawierał aluzję, jakoby ptaki dobierały się w pary właśnie w dzień Świętego Walentego. W polskiej kulturze walentynki zagościły w obecnej formie dopiero w latach 90 XX wieku.

Walentynki zwyczaje

prezent na walentynkiZa każdym świętem idą konkretne zwyczaje. Dawanie sobie kartek z życzeniami, czy miłosnymi wyznaniami stało się popularne już w XVIII wieku w Anglii.

Ta tradycja przywędrowała również do naszego kraju, zdaje się być obecnie najpopularniejszym z kultywowanych dalej zwyczajów. Obecnie 14 lutego nawet w szkołach organizowane są poczty walentynkowe, dzięki którym młodzi ludzie mogą wyznać sobie miłość lub koleżeństwo.

kształcie sercaNieco starsza część społeczeństwa decyduje się często na romantyczną kolację w restauracji lub domowym zaciszu, zależnie od preferencji.

Walentynki to dzień, w którym naprawdę warto się postarać i okazać swoje uczucia oraz zaangażowanie. W związkach z dłuższym stażem, jest to świetna okazja, by na nowo rozniecić uczucie i zatroszczyć się o związek.

Pokazać, że dalej nam zależy.

bliskiej osobieTego dnia powinniśmy zadbać o szczegóły, aby nasza druga połówka poczuła się wyjątkowo.

Miłosny wystrój w połączeniu z eleganckim, niecodziennym strojem oraz odpowiednia muzyka, to chyba najlepsze sposoby na zbudowanie walentynkowego klimatu.

Wiersze i życzenia Walentynkowe

prezenty walentynkoweWarto poruszyć temat wierszy i życzeń. Internet jest pełen przykładowych tekstów, zarówno prostych i krótkich jak i tych dłuższych. Nie zabraknie również treści zabawnych, bądź wręcz wzruszających.

Każdy znajdzie coś dla siebie. Ja osobiście zachęcam jednak, do sprawdzenia swoich sił i podjęcia próby, napisania czegoś samodzielnie.

Zdecydowanie zajmie to więcej czasu i prawdopodobnie nie będzie najlepsze jakościowo, czy najbardziej poprawne gramatycznie i stylistycznie. Będzie to natomiast prosto z serca, a chyba właśnie to najbardziej liczy się w walentynki, święto miłości.

twojej drugiej połówkiDobrym pomysłem będzie również stworzenie całej walentynki od podstaw samodzielnie, zamiast kupić gotową. Może się to okazać świetną zabawą.

Gwarantuję, że nasza druga połówka doceni taką własnoręcznie wykonaną walentynkę z oryginalnymi życzeniami, czy wierszykiem.

prezent walentynkowyByć może stanie się to nawet Waszą coroczną tradycją, która przysporzy wam mnóstwa cudownych wspomnień.

Natomiast znajomi na pewno będą wam zazdrościć tak oryginalnego i romantycznego podejścia do sprawy. Jedno jest pewne im więcej własnej inicjatywy, tym lepiej.

Dla tych, którzy nie lubią pisać wierszy lub nie mają do tego smykałki daje kilka wierszy, które mogą okazać się dobrą alternatywą.

„Moje serce wariuje,
krew w mych żyłach buzuje,
kiedy tylko twoja obecność czuję,
bo kocham Cię całym sobą
i pragnę już zawsze być tylko z Tobą.”

 

„Trafiła nas strzała Kupidyna.
Właśnie tak się każde wielkie uczucie zaczyna.
Pozostało nam tylko zatracić się w miłości
i wspólnie trwać do pięknej starości.”

 

„Serduszko ty moje,
dziś liczy się tylko nas dwoje.
Nasze serca i dłonie splotły się w uścisku
i już zawsze będą się ogrzewać przy miłosnym ognisku.”

 

„Dziś jest dzień zakochanych,
czyli ludzi sobie szczerze oddanych.
My dumnie do tego grona dołączyliśmy
i jak turkawki na całe życie się połączyliśmy.”

Podsumowując, jak napisał ks. Jan Twardowski „Śpieszmy się kochać ludzi”. Nie pozwól, by walentynki były dniem, jak każdy inny. Okaż czułość i miłość osobie, która jest dla Ciebie ważna. 14 lutego to okazja, by zatrzymać się w pędzie i rutynie życia codziennego. To czas, który powinniśmy poświęcić tej jednej osobie. Cieszmy się tym, że mamy siebie i dbajmy o to. Miłość jest niezwykła. Potrafi łączyć ludzi na lata, albo i całe życie. Jednak i o to uczucie jak o wszystko, trzeba dbać. Trzeba dbać o uczucie i o ukochaną osobę. Niech walentynki będą czasem troski, starań i szczęścia, ale też refleksji. Przemyśleń na temat tego, czy dbamy i doceniamy druga osobę oraz uczucie. Czy pielęgnujemy uczucie, które nas połączyło?

Powiązane artykuły