Home News Jaką broń można kupić bez pozwolenia

Jaką broń można kupić bez pozwolenia

by Agata Kubiak
broń

Broń palna od zawsze wywołuje duże emocje. Są kraje gdzie każdy może ją posiadać. Tam broń można kupić w zwykłym sklepie stacjonarnym. W innych dostęp do broni jest ograniczony. W naszym kraju pewne rodzaje broni, takie jak na przykład broń czarnoprochowa, dostępne są bez zezwolenia. Co prawda są pewne ograniczenia, ale nie są one trudne do spełnienia. Natomiast mając pozwolenie na broń będziesz miał znacznie szerszy wybór produktów do kupienia. Oczywiście miejscem, w którym dokonasz takich zakupów jest wyłącznie koncesjonowany sklep. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o takim sklepie to koniecznie przeczytaj kolejne akapity.

Broń myśliwska – gdzie ją można kupić?

Tradycje myśliwskie w naszym kraju sięgają czasów średniowiecza. Obecnie w Polsce jest przeszło 2500 kół łowieckich. Działają one na terenie prawie 4800 obwodów łowieckich. Skupiają one pasjonatów strzelectwa i miłośników polowań. Jednak takie hobby wymaga zaopatrzenia się w odpowiednie produkty. Na pewno konieczne będą strzelby oraz dopasowana do nich amunicja. Gdzie można zakupić te wszystkie rzeczy? Pomoże w tym sklep z bronią. Nie zawsze w tym celu musisz udać się do sklepu stacjonarnego.

Takie zakupy można zrobić też w sklepie internetowym. Zazwyczaj dostępna jest tam szeroka oferta, bo takie sklepy nie są ograniczone powierzchnią, na której składowane są produkty. Atutem takich miejsc mogą być niskie ceny oraz duża ilość produktów do wyboru. Jednak nie zawsze warto kierować się jedynie ceną. W przypadków produktów i akcesoriów strzeleckich lepiej jest postawić na wysoką jakość. Dzięki temu zakupisz sprawdzoną broń, która nie zawiedzie Cię w momencie, w którym będziesz jej najbardziej potrzebował.

Sprawdzony sklep z bronią

Gdzie kupić taką broń jak pistolety, rewolwery, karabiny i karabinki oraz pudełka z amunicją? Tego typu produkty oferuje wyłącznie koncesjonowany sklep z bronią. Niektóre sklepy oferują broń używaną. Nie trzeba się obawiać zakupu sprzętu tego typu. Dzięki temu, że są gruntownie sprawdzone przez fachowców, którzy znają się na broni, ich stan techniczny jest nadal dobry. Dlatego wciąż nadają się do użytku, a przy tym są dostępne w bardziej przystępnej cenie niż egzemplarze fabrycznie nowe. Sklep zapewnia ich legalne pochodzenie, a niektóre egzemplarze nie mają nawet oznak użytkowania. To wszystko sprawia, że może być to dobry pomysł na nabycie swojego pierwszego egzemplarza broni palnej bez rujnowania budżetu, jaki masz na to przeznaczone.

Czy broń sportowa wymaga zezwolenia?

Nie każdy rodzaj broni wymaga pozwolenia. Do takiej broni zalicza się broń czarnoprochowa wyprodukowana przed 1885 rokiem lub repliki takiej broni. Tutaj wybór jest dość spory, bo obejmuje zarówno strzelby, garłacze, pistolety, a nawet rewolwery. Kolejnym rodzajem broni, którą można kupić bez zezwolenia są wiatrówki. Lecz tutaj trzeba zwrócić uwagę na moc takiej broni, bo są pewne ograniczenia. Jeśli moc wiatrówki przekracza 17 J to po zakupie takich modeli trzeba je zarejestrować maksymalnie w ciągu 5 dni od daty zakupu.

Jakie są rodzaje broni sportowej? Dostępne są 3 główne rodzaje:

  • pneumatyczna,
  • śrutowa,
  • kulowa.

Jednak żeby stać się szczęśliwym posiadaczem takiej broni należy najpierw uzyskać pozwolenie na broń sportową. Jak to zrobić? Jest to co prawda czasochłonny proces, ale satysfakcja, jaką można osiągnąć po jego zakończeniu, na pewno będzie wspaniałą nagrodą za cierpliwość. Jednocześnie otworzy przed Tobą drzwi do świata strzelectwa sportowego. Zapewni Ci to wiele pozytywnych emocji.

Jak zatem zabrać się do uzyskania takiego pozwolenia? Na początku musisz spełnić 4 kryteria. Są to ukończenie 18 roku życia, niekaralność, obywatelstwo polskie oraz stan zdrowia pozwalający na posiadanie broni. Jeśli już spełnisz te kryteria to musisz jeszcze zadbać o przynależność do klubu strzeleckiego lub sportowego. Będzie to powód do posiadania broni. Później trzeba zdać egzamin na Patent Strzelecki. Będzie to możliwe po okresie 3 miesięcy aktywnego członkostwa w klubie strzeleckim. Następnie można już wystąpić o licencję sportową i cieszyć się możliwością zakupu broni sportowej. Do wydania takiej licencji niezbędny jest Patent Strzelecki, stąd niezbędne jest członkostwo w klubie.

Gdzie kupić wszelkie niezbędne akcesoria strzeleckie?

Jakie akcesoria do broni mogą być przydatne dla miłośnika strzelectwa? Na pewno trzeba zaopatrzyć się w tarcze. Ułatwią one wyćwiczenie bystrego oka i pewnej ręki, co pozwoli Ci zawsze trafiać w dziesiątkę. Kolejne niezbędne rzeczy to kabury i futerały. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie przechowywać swoją broń. Zabezpieczą ją też przed kurzem i brudem, który szkodzi precyzyjnym mechanizmom. Przydadzą się też olej i czyściki, które pomogą Ci utrzymać broń w nienagannym stanie. Podczas ćwiczeń na strzelnicy na pewno docenisz ochronniki słuchu. Kolejnym wyposażeniem, które może być przydatne dla miłośników broni to optyka i termowizja. Na pewno ułatwią one trafianie w dziesiątkę, nie tylko na strzelnicy sportowej, ale w każdych warunkach.

Powiązane artykuły