Home Life Style Najpiękniejsze bajki Disneya. Klasyki i nowości dla małych i dużych

Najpiękniejsze bajki Disneya. Klasyki i nowości dla małych i dużych

by Agata Kubiak
Bajki Disneya

Bajki Disneya należą do najpopularniejszych produkcji animowanych dla widzów w każdym wieku. Cieszą się renomą oraz popularnością już od niemalże wieku. Pojawiające się na ekranie logo Dinseya z grafiką wyniosłego zamku u wielu wywołuje melancholijny nastrój i poczucie ekscytacji. Co warto wiedzieć o historii wytwórni The Walt Disney Company? Skąd bierze

walta disneya

walta disneya

się popularność filmów Disneya? Co sprawia, że od tylu lat cieszy się uznaniem wśród widzów w każdym wieku? To pytania, na które niezwykle łatwo jest znaleźć odpowiedź.

Bajki Disneya — historia powstania wytwórni

Początki działalności Disneya sięgają już pierwszej połowy XX wieku. To właśnie wtedy powstały pierwsze animacje przedstawiające –

filmy animowane

filmy animowane

jeszcze w wersji niemej – przygody znanej wszystkim dzieciom Myszki Miki. The Walt Disney Company zostało założone przez braci Roya i Walta Disneya w 1923 roku w Kalifornii. Pierwotnie niewielkie studio Disneyów funkcjonowało pod nazwą Disney Brothers Cartoon Studio. Nazwa The Walt Disney Company obowiązuje dopiero od 1986 roku.

Już 1928 roku pojawiły się pierwsze kreskówki z Myszką Miki w roli

filmy animowane

filmy animowane

głównej. W tym samym roku swoją premierę miał także pierwszy udźwiękowiony film Disneya – „Parowiec Willie”. Zaledwie cztery lata później Disney zrealizował pierwszą kolorową produkcję – były to „Kwiaty i drzewa” z serii „Silly Symphonies”, pierwszy film, który otrzymał Oskara w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy.

Natomiast pierwszy pełnometrażowy film Disneya, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” swoją premierę miał w 1937 roku. W Polsce ukazał się zaledwie rok później.

Bajki Disneya – dlaczego warto je oglądać z dziećmi?

bajki disneya

bajki disneya

Dzieciństwo to czas najbardziej intensywnego poznawania świata, rozwijania empatii i moralności młodego człowieka. Bajki Disneya przekazują natomiast najważniejsze uniwersalne wartości, którymi należy kierować się w życiu, by być dobrym człowiekiem.

Ukazują, czym są prawdziwa miłość i przyjaźń, uczą, jak ważnymi wartościami są wierność, odwaga, szczerość i umiejętność poświęcenia się dla innych. W filmach Disneya dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Uczy to najmłodszych, jak ważne jest kierowanie się dobrem ogółu i poszanowanie dla zasad moralnych.

Poza niekwestionowaną wartością etyczną treści przekazywanych w bajkach Disneya, warto zwrócić uwagę na samą wartość

bajki disneya

bajki disneya

estetyczną i kulturową tychże produkcji. Filmy Disneya kojarzą się powszechnie z pięknymi, dopracowanymi grafikami i animacjami. Piosenki z disneyowskich bajek cieszą się zaś tak dużą popularnością, że często znają je nawet osoby, które z filmami Disneya wcale nie są na bieżąco.

Bajki Disneya uczą, bawią i wzruszają do łez. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie – najmłodsi, młodzież, a nawet dorośli i osoby starsze. Dodatkowo filmy Disneya cechuje ogromna różnorodność tematyczna – gdyby porównać „Królewnę Śnieżkę”, „Tarzana”, „Mulan” i „Krainę lodu” pod kątem historii przedstawionych w tych produkcjach, aż trudno byłoby uwierzyć, że wszystkie te produkcje wydała jedna wytwórnia.

śnieżka i siedmiu krasnoludków

śnieżka i siedmiu krasnoludków

Nieśmiertelne animacje dla najmłodszych – które bajki Disneya pokochają dzieci?

Do najpowszechniej znanych i lubianych bajek Disneya należą przede wszystkim takie animacje jak: „Pocahontas”, „Piękna i bestia” czy „Mulan”. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się natomiast „Kraina lodu”.

walt disney animation studios

walt disney animation studios

Jednak niekwestionowanym hitem wśród disneyowskich filmów animowanych jest „Król lew”, którego premiera odbyła się w 1994 roku. Film przedstawiający historię młodego lwa Simby, od lat budzi wśród widzów niezwykle silne emocje.

Simba, syn króla, po śmierci swojego ojca zostaje wygnany. Po latach wygnania musi jednak odnaleźć w sobie siłę, by wrócić do domu i odzyskać należny mu tytuł władcy.

najlepsze bajki disneya

najlepsze bajki disneya

Jego historia to uniwersalna opowieść o zagubionym młodzieńcu, który musi odnaleźć się w dorosłym życiu i stawić czoła wyzwaniom, jakie ono ze sobą niesie.

Simba to postać, która budzi ogromną sympatię – łatwo się z nim utożsamić. Równie pozytywne emocje u widzów wywołują postaci surykatki Timona i guźca Pumby, dwójki zwariowanych przyjaciół Simby. Timon i Pumba bezustannie żartują, są nierozłączną parą, której pojawienie się na ekranie zawsze wzbudza salwy śmiechu. To właśnie oni na nowo uczą Simbę, jak cieszyć się życiem i pomagają mu poradzić sobie ze stratą.

walt disney

walt disney

Scena śmierci Mufasy często jest przywoływana jako jedna z najbardziej wzruszających scen, jakie pojawiły się w filmach animowanych, natomiast „Hakuna matata”, jedna z piosenek z „Króla lwa”, w polskiej wersji ma ponad 16 milionów wyświetleń na YouTube. Film doczekał się także dwóch kontynuacji: „Król lew II: Czas Simby” oraz „Król lew III: Hakuna Matata”. Film był także inspiracją do powstania animowanego serialu „Simon i Pumba”.

Bajki Disneya, które się nie starzeją, czyli dlaczego dorośli je uwielbiają?

Wielu dorosłych wychowało się na wczesnych animacjach Disneya. Późniejsze bajki natomiast zwykle oglądali ze swoimi dziećmi lub młodszym rodzeństwem. Disney to wytwórnia, której filmy towarzyszyły obecnemu pokoleniu młodych dorosłych przez cały okres dorastania, a nawet przez całe życie.

kraina lodu

kraina lodu

Filmy Disneya przywodzą na myśl beztroskie czasy dzieciństwa i pozwalają znów spojrzeć na świat z dziecięcej, niewinnej perspektywy. Dzięki nim dorośli mogą zapomnieć na chwilę o trudach dorosłego życia i przenieść się do innego, magicznego świata, pełnego przygód i niespodzianek, do świata, w którym dobro zawsze przezwycięża zło, a wysiłki głównych bohaterów zostają wynagrodzone.

krainie czarów

krainie czarów

 

Tym, co sprawia, że do filmów Disneya chce się wracać, jest także ich niezwykła różnorodność. Animowane filmy o przygodach zwierzątek, bajkowe przedstawienia perypetii pięknych księżniczek, czy też produkcje poruszające ważne problemy społeczne i filmy

królewna śnieżka i siedmiu

królewna śnieżka i siedmiu

osadzone we współczesnych realiach – każdy znajdzie wśród filmów Disneya coś dla siebie.

 

Filmy Disneya obfitują też w akcenty humorystyczne, które niezmiennie bawią, niezależnie od wieku widza. Postaci takie jak Timon i Pumba, Mushu, Kilt i Wiarus, pozostają w pamięci na lata, a każde ich pojawienie się na ekranie budzi dawną radość, towarzyszącą oglądaniu filmów Disneya po raz pierwszy.

Nowości od Disneya, które warto znać.

śpiąca królewna

śpiąca królewna

W zeszłym roku Disney wydał głośną animację „Naprzód”. Film przedstawiał historię dwóch trolli, próbujących za pomocą magii przywrócić do życia swego ojca. W roku 2021 natomiast swoją premierę w Polsce miały dwie produkcje: „Co w duszy gra” oraz „Raya i ostatni smok”. Zwłaszcza pierwszy z tych filmów został bardzo dobrze przyjęty, nie tylko zresztą wśród najmłodszej publiczności.

Film „Co w duszy gra” zdobył bowiem Oskara w dwóch kategoriach: najlepszy animowany film długometrażowy oraz najlepsza muzyka oryginalna. Nie były to zresztą jedyne wyróżnienia otrzymane przez tę produkcję – jako najlepszy animowany film długometrażowy „Co w duszy gra” zdobył także nagrody BAFTA oraz Złoty Glob. Produkcja opisuje historię muzyka jazzowego, Joe Gardnera, który prowadzi szkolny zespół muzyczny i marzy o karierze jazzowej. Według krytyków film stanowi doskonałą rozrywkę dla osób ze wszystkich grup wiekowych.

zakochany kundel

Powiązane artykuły