Home Podróże Pustynia w Polsce — gdzie się znajduje? Ile w Polsce jest pustyń?

Pustynia w Polsce — gdzie się znajduje? Ile w Polsce jest pustyń?

by Agata Kubiak
Pustynia

pustynia błędowskaPustynia kojarzy się nam zazwyczaj, z czym egzotycznym. Ogromne połacie piasku oraz brak wody to pierwsze co przychodzi nam na myśl, kiedy o nich pomyślimy.

Odwiedzenie pustyni nie wymaga jednak wyjazdu w daleką podróż do egzotycznego kraju.

Pustynie leżą bliżej, niż nam się wydaje. Na terenie naszego kraju znajduje się ich nawet kilka. Warto jest je odwiedzić, by poznać ten niesamowity twór natury.

Czy w Polsce są pustynie?

Pustynie to zjawisko spotykanie przede wszystkim w strefie zwrotnikowej. Dlatego właśnie kojarzą się z Afryką lub Ameryką. Najpopularniejsze z nich to oczywiście Sahara i Gobi.

Zachwycają swoim rozmachem i bezkresem. Nasze położenie geograficzne oczywiście nie sprzyja powstawaniu rozległych pustyń.pustynia błędowska

Nie znaczy to jednak, że ich całkiem nie ma. Są i to nawet kilka. Oczywistą sprawą jest, że swoimi rozmiarami nie są w stanie dorównać do tych powstających w strefie zwrotnikowej, ale i tak warto wiedzieć, że istnieją.pustynia błędowska

Polska jest krajem, w którym w skali europejskiej jest dość dużo pustyń. Największa tego typu pustynia na kontynencie europejskim znajduje się e w Andaluzji.

Pustynie, jakie możemy zobaczyć w Polsce, różnią się swoją charakterystyką od tych największych występujących w Afryce, Ameryce czy Azji.

Nasze tereny zaliczane jako pustynie nie posiadają taknajwiększy obszar piasków lotnych charakterystycznych wahań temperaturowych, jak inne. Krajobraz również znacząco odbiega, od tego co kojarzy się nam z rozległymi pustkowiami Sahary.

Nie występują u nas oczywiście wielbłądy czy inne zwierzęta kojarzone z tym krajobrazem. Poruszanie się po nich również jest prostsze i bezpieczniejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że nasze pustynie są czymś niespotykanym na starym kontynencie.

Najbardziej znana pustynia w Polsce — Pustynia Błędowska

pustynia błędowskaNajwiększą pustynią w naszym kraju, a zarazem najbardziej znaną jest Pustynia Błędowska. Położona jest na granicy wyżyny Śląskiej oraz Wyżyny Olkuskiej. Dokładniej rozciąga się ona pomiędzy Dąbrową Górniczą a gminą Klucze. Powierzchnia tego niezwykłego terenu na chwilę obecną wynosi około 33 kilometrów kwadratowych. Pustynia Błędowska powstała częściowo na skutek działania natury, a częściowo pod wpływem działalności człowieka.

obszar pustynny

obszar pustynny

Powstała ona głównie za sprawą tego, że Polska znajdowała się tysiące lat temu pod pokrywą lodowca. W jego strukturze znajdował się piasek, który stopniowo osiadał na terenie podczas topnienia pokrywy lodowcowej. Oczywiście z czasem piasek, który osiadł, zaczął porastać w roślinność, aż w końcu uległ zalesieniu.

Ludzie w procesie pozyskiwania drewna odkryli na terenie Pustyni Błędowskiej ogromne pokłady piasku. W ten sposób teren został oczyszczony z roślinności. Wstęp na teren pustyni jest częściowo wyłączony z możliwości zwiedzania, ponieważ pełnił dawniej rolę poligonu i istnieje ryzyko natknięcia się na pozostawione niewypały. Ciekawostka związaną z tym krajobrazem jest to, że otacza go las sosnowy, zasadzony, aby ustabilizować zjawisko lotnych piasków.

Inne znane pustynie w Polsce — Siedlecka, Borów Dolnośląskich, Kozłowska

wzdłuż wydmy długa góraW Polsce jest jeszcze kilka innych terenów pustynnych. Jednym z nich jest Pustynia Siedlecka. Położona jest w okolicach Siedlec i zajmuje teren dawnego wyrobiska kopalnianego. Jej obszar zajmuje około 30 hektarów i jest porośnięty w części sosnami. Znajdziemy na jej terenie również oczko wodne.

Nie jest ona tak okazała jak Pustynia Błędowska, jednak nadal jest duża akacja. Znajdujące się na jej terenie wydmy mogą mieć nawet do 30 największa pustyniametrów wysokości. Piasek, jaki znajduje się na tym terenie to pozostałości po dnie morskim z okresu jury.

Pustynia Borów Dolnośląskich to kolejne ciekawe miejsce do odwiedzenia. Powstała ona jednak głównie za sprawą działającego tam kiedyś poligonu wojskowego. Istnieją jednak wzmianki, że pustynia była również wcześniej na tym terenie, a za jej powstanie odpowiedzialne były pożary lasów.

Nie patrząc na genezę tego miejsca, to nadal jest, to niesamowity krajobraz warty to odwiedzenia. Składa się ona z mniejszych terenów piaszczystych, a w okolicach nadal funkcjonuje jeden z poligonów wojskowych.burze piaskowe

Pustynia Kozłowska położona jest na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego w województwie dolnośląskim. Również powstała, za sprawą prowadzonych niegdyś w tamtym regionie działań wojskowych. Tereny tej pustyni zajmują obecnie około 20 hektarów. Niestety teren ten bardzo szybko się kurczy z powodu zarastania przez roślinność. Podzielona jest na dwie części. Północna część jest większa od południowej, a całość jest rozdzielona przez wrzosowisko, które również robi wrażenie.

największa pustynia w polsce

Dlaczego warto odwiedzić polskie pustynie?

Polskie pustynie to ewenement na skalę całej europy. Warto dla samych wrażeń wizualnych zobaczyć te tereny. Nie trzeba w ten sposób przemierzać tysięcy kilometrów, by móc poznać ten niesamowity pustynny krajobraz. Jest to całkowiciewzdłuż wydmy gołębia góra odmienny teren, od tego co obserwujemy na co dzień w naszym kraju.

Niestety obszary pustynne w naszym kraju szybko zarastają, i już za niedługo zobaczenie wydm w naszym kraju może nie być możliwe. Dlatego właśnie warto się pospieszyć, by spędzić dzień w tym niezwykłym terenie.

 

Pustynie w Polsce

Pustynie są objęte ochroną ze względu na ich unikalne właściwości przyrodnicze i są przykładami formacji, które mogą występować nawet w klimacie umiarkowanym. W ich obszarze można spotkać rzadkie gatunki roślin i zwierząt przystosowanych do życia w ekstremalnych warunkach. Warto zaznaczyć, że obiekty te są monitorowane w celu zachowania ich charakterystycznego krajobrazu i biodwersji.

Pustynie w Polsce, choć nie są tak rozległe jak te znane z innych części świata, stanowią ważne i ciekawe elementy krajobrazu naturalnego kraju, które są chronione i badane w ramach ochrony dziedzictwa naturalnego Polski.

Powiązane artykuły