Home Podróże Paszport Covidowy

Paszport Covidowy

by Agata Kubiak
Paszport Covidowy

Paszport Covidowy

Paszport Covidowy. Obostrzenia wszyscy mamy ich dość, chcemy, aby wszystko wróciło do normalności, na jaką zasłużyliśmy od dawna.
Niestety w obecnej sytuacji, jesteśmy dalej zmuszeni do przestrzegania obowiązujących restrykcji, na które nas nałożono.
Według statystyk w Polsce zachorowalność na Covid-19 było 2,5 miliona jego zakażeń, program dotyczący szczepień ruszył, gdzie do tej pory zaszczepiono ponad 7,6 osób, a drugą dawką 2,6.
Niestety, to nie jest duża liczba osób, która została zaszczepiona, idzie cały czas do przodu.
Jesteśmy krajem, który zajmuje jedno z ostatnich miejsc jeśli chodzi o umieralność, w przeliczaniu na liczbę osób w kraju.
Nie jest to dobry znak, natomiast istniejące restrykcje nie są dla nas przyjemnie i mamy nadzieje na lepsze jutro, jak i dla nas samych oraz bliskich osób.
Bardzo dobrym rozwiązaniem, które pojawiło się niedawno, jest posiadanie paszportu covidowego, który ułatwi nam funkcjonowanie na co dzień.
Niesie to za sobą dużo nadziei dla społeczeństwa, które chce, aby ich życie było w pełni normalne.

Paszport Covidowy

Paszport Covidowy- co to jest?


Dokument przedstawiający osobę, która poddała się leczeniu na Covid- 19, dzięki niemu będziemy mogli swobodniej poruszać się po kraju czy świecie.
Plan, który został udostępniony społeczeństwu został wydany przez Komisję Europejską, nazwa paszportów została skrócona, a początkowa jej nazwa brzmiała: Projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu.
O niego ubiegają się mocno kraje, gdzie rozwinięta jest mocno gospodarka turystyczna, należą do nich m.in: Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Włochy.
Dzięki paszportowi powyższe kraje na pewno będą powoli stawały na nogi, aby móc odkopać się z kryzysu, jaki nastąpił przez Covid.

Jak wygląda paszport covidowy?

Paszport, będzie składał się z trzech różnych elementów:
– informacji od lekarza, która potwierdzi przebytego wirusa, specjalista wyda odpowiednie zaświadczenie lekarskie,
– preparatu, jakim została zaszczepiona dana osoba, gdzie i kiedy otrzymała szczepionkę, ile finalnie było dawek czy jedna, bądź dwie,
– negatywny test COVID-19, na jakiej podstawie został wydany, honorowane będą testy RT-PCR, bądź genetyczne czy antygenowe,

 

Paszport Covid-19Kto go otrzyma paszport covidowy?

Dokument, będzie przetłumaczony w dwóch językach, nieodpłatny, dostępny w dwóch wariantach: papierowym albo elektronicznym. Kod QR, który zostanie umieszczony, będzie stanowił autentyczność jak i bezpieczeństwo paszportu.
Przy weryfikacji kodu, dane, jakie zostaną brane pod uwagę to:
– data wydania świadectwa osoby zaszczepionej,
– data urodzenia,
– data uzyskania negatywnego testu.
Prawdopodobnie na paszporcie zamieszczony zostanie identyfikator, dzięki któremu w szybki sposób dana osoba, zostanie rozpoznana przez osóbę kontrolujący nasz dokument.
Będzie mógł zostać wydany obywatelom UE, jak i osobom, którzy nie są obywatelami Unii, ale zamieszkują jej ziemie.
Komisja Europejska w swoich zgromadzeniach podkreśliła, że paszporty będą uwzględniać szczepienia, które zostaną potwierdzone przez Europejską Agencję Leków ( EMA).
W tym momencie mówimy tutaj o szczepionkach, które są obecnie są dostępne na terenie Unii Europejskiej są to:
–  Moderna,
–  AstraZeneca,
–  Pfizer/BionTech
–  Johson&Johson

Mówi się również o innych odmianach innych szczepionek, które są w tym momencie testowane w innych krajach na świecie. Przykładem są tutaj Węgry czy Rosja, gdzie obywateli szczepi się rosyjską szczepionką o nazwie Sputnik czy Sinopharm.
Komisja w przyszłości potwierdza, że państwa, które są w Unii Europejskiej, będą mogły same zadecydować, czy chcą zatwierdzić szczepionki, które nie są zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków.
Przy okazaniu paszportu Covidowego, gdzie Komisja wydała pozwolenie, będzie zwalniało społeczeństwo do odbycia kwarantanny, bądź okazania negatywnego testu na wirusa COVID-19.

Paszport covidowy- kiedy zostanie wydany, czego możemy się spodziewać, będąc jej posiadaczami?Paszport Covid-19

Unia Europejska, chce do 25 czerwca wprowadzić paszport, szacuje się, że do końca lata tego roku, chce zaszczepić ponad 70 procent obywateli.
Dzięki posiadaniu paszportu z pewnością pojawi się nadzieja na lepsze jutro sektora turystycznego. Ogromne znaczenie w posiadaniu certyfikatu będzie to, iż umożliwi swobodne podróżowanie osobom zaszczepionym.
Turystyka stanowi bardzo ważny sektor rozwoju gospodarczego, gdzie będzie niósł na sobą duże dochody, które niestety zmalały przez pojawienie się COVID-19. Okazuje się, że nie tylko w gałęzi turystycznej, przyda się posiadanie takiej karty.
Rządzący na całym świecie, chcą udostępnić zaszczepionym wejścia do teatru, kin, boiska stadionu, branża kulturowa jest również bardzo ważna pod względem ekonomicznym, gdzie mogłaby ponownie przynosić duże zyski.
Mówi się też o innych branżach, gdzie bez posiadania certyfikatu możemy zostać niewpuszczeni. W media pojawiły się już informacje dotyczące, że np. bez paszportu nie będziemy mogli wejść do danej restauracji,
Czy to do końca prawda? W tym temacie, trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na dalsze nowiny od rządzących.

Paszport Covidowy podsumowanie

Podsumowując, każdaosoba w obecnych czasach dąży do normalności, dlatego karta jest przepustką do życia jakie mieliśmy przed koronawirusem.
Paszport umożliwia szybszy dostęp do wybranych sektorów gospodarczych, zaczynając od turystyki poprzez wyjścia kulturalne, kończąc na dostępie do innych branż.
Jeśli pojawiają się wątpliwości do paszportu to zrozumiałe, ponieważ znajdą się zwolennicy jak i przeciwnicy.
Trzeba zadać sobie pytanie: Skoro jestem już zaszczepiony, po co taki dokument?
Odpowiedź jest bardzo prosta, to potwierdzenie, że osoby z którymi przebywam obok, są zaszczepieni i nie ma ryzyka zarażenia się od nich. Niby banalne, a jednak niektórzy muszą się chwilę zastanowić.
Sytuacja z Covidem, przyniosła ogromne straty związane z różnymi branżami, chcąc je odbudować pamiętajmy, że posiadanie takiej karty ułatwi to nam w zupełności.
Nadzieja na lepsze jutro, pozostaje tylko w naszych rękach, więc cieszmy się, że mamy możliwość skorzystania z takiej opcji, aby w pełni cieszyć się życiem, jak do tej pory.

Powiązane artykuły