Home Podróże Zanzibar-idealny kierunek na egzotyczne wakacje

Zanzibar-idealny kierunek na egzotyczne wakacje

by Agata Kubiak
Zanzibar

wyspa przyprawZanzibar. Każdy z nas marzy o niezapomnianych wakacjach. Jeżeli zależy nam na pełnym wrażeń wypoczynku, warto rozważyć kierunek Zanzibar.

To przepiękna i kryjąca wiele niespodzianek wyspa położona na Oceanie Indyjskim. Zanim jednak się na nią wybierzemy, dobrze byłoby dowiedzieć się, kiedy możemy liczyć na najlepsze warunki pogodowe.

Warto byłoby także mieć świadomość tego, jakie miejsca są godne odwiedzenia.

Na tym nadal nie koniec. Dobrze byłoby także dowiedzieć się, z jakimi warunkami pogodowymi będziemy musieli się zmierzyć.

Warto byłoby także zdawać sobie sprawę z tego, z jakimi cenami będziemy musieli liczyć się na Zanzibarze.

Pogoda na Zanzibarze – kiedy wybrać się na wakacje?

wyspą przyprawWiele osób, które podejmują decyzję o udaniu się na Zanzibar zastanawia się nad tym, kiedy najlepiej wybrać się w podróż.

Okazuje się, że najlepsze warunki pogodowe panują z reguły w czerwcu, lipcu oraz sierpniu.

Wydaje się więc, że należałoby pomyśleć o wzięciu urlopu właśnie w którymś z tych miesięcy.

Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że będziemy zadowolonymi turystami.

egzotyczne wakacjeJeżeli jednak z jakichś względów nie uda nam się odwiedzić Zanzibaru w wymienionych miesiącach, po prostu liczmy się z nieco trudniejszymi warunkami pogodowymi. Nadal jednak możemy być zadowoleni z wyjazdu.

Stone Town, czyliegzotyczne owoce Kamienne Miasto

Kamienne Miasto to jedna z największych atrakcji Zanzibaru. Nie bez powodu znalazło się ono na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co takiego wyróżnia to wyjątkowe miejsce?

Otóż Kamienne Miasto łączy w sobie elementy wielu kultur. Mowa tu przede wszystkim o kulturze arabskiej, afrykańskiej, europejskiej oraz indyjskiej. W Stone Town można podziwiać charakterystyczne wąskie uliczki, po których nie sposób przemieszczać się przy pomocy samochodu.tropikalne owoce

Prison Island – sanktuarium żółwi na Changuu

Kolejną z ciekawych atrakcji na Zanzibarze jest sanktuarium żółwi na Changuu, które mieści się na Prison Island. To nic innego jak rezerwat tych wyjątkowych stworzeń.

grillowanych owoców morzaNa wyspie można podziwiać między innymi przepiękne żółwie olbrzymie, których dużym atutem jest pokaźny rozmiar.

Na uwagę zasługują także rozgwiazdy oraz kraby, które można podziwiać na znajdującej się na Prison Island plaży.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, aby nie dokarmiać niczym zamieszkujących rezerwat zwierząt. W przeciwnym razie, możemy nieświadomie im zaszkodzić.

Tajemnicze jaskinie w Mangapwani

tropikalny klimatJeżeli chcemy poczuć dreszczyk emocji na skórze, wybierzmy się także do Mangapwani, w którym będziemy mogli zwiedzić tajemnicze jaskinie.

Miejsce to położone jest mniej więcej dwadzieścia pięć kilometrów od stolicy wyspy.

Można zwiedzić między innymi Jaskinię Niewolniczą, której nazwa nie wzięła się znikąd. Służyła ona do przetrzymywania niewolników wykonujących za dnia prace na okolicznych plantacjach.

W tym miejscu warto nadmienić, że na Zanzibarze handel niewolnikami kwitł jeszcze długo po tym, jak w 1873 roku oficjalnie zakazano niewolnictwa.

Park Narodowy Jozani i farma motyli Butterfly Center

najpiękniejszych plażWarto rozważyć także podróż do mieszczącego się w południowej części Zanzibaru Parku Narodowego Jozani.

Przyciąga on naprawdę rzesze turystów. Ich uwagę przyciągają przede wszystkim gerezy rude. Są to małpy o wspaniałym ubarwieniu i pogodnym usposobieniu.

Wiele z nich bez obaw podchodzi do ludzi. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż dokarmianie zwierząt zamieszkujących Jozani jest zakazane. Będąc na Zanzibarze warto rozważyć również odwiedziny na farmie motyli Butterfly Center. To prawdziwa gradka dla miłośników tych wyjątkowych owadów.tropikalny klimat

Będziemy mogli podziwiać je w przeróżnych stadiach rozwoju. Jeżeli zdecydujemy się odwiedzić to miejsce, koniecznie skorzystajmy z pomocy przewodnika, który chętnie przedstawi nam różnego rodzaju ciekawostki.

Wioska rybacka Kizimkazi i pływanie z delfinami

turkusowe wody oceanu indyjskiegoBędąc na Zanzibarze warto odwiedzić także wioskę rybacką Kizimkazi.

Można podziwiać tam między innymi ruiny perskiego pałacu. Wydaje się jednak, że największą uwagę turystów przyciąga przepiękna plaża.

Piasek przybrał tam wyjątkową barwę śnieżnej bieli. Na tym jednak nie koniec.

W okolicznych wodach pływają delfiny, które są wyjątkowo przyjaźnie nastawione do ludzi.

Jeżeli więc kochamy te ssaki, może warto byłoby z nimi popływać? Pamiętajmy jednak o zachowaniu elementarnych zasad bezpieczeństwa. Poza tym musimy brać pod uwagę to, że nie mamy wpływu na to, czy delfiny się nami zainteresują.

białe plaże

Spice Tour, czyli w poszukiwaniu egzotycznych przypraw

egzotyczne wakacjeJedną z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej interesujących atrakcji turystycznych Zanzibaru jest Spice Tour.

Warto byłoby wybrać się na taką wycieczkę, jeżeli chcemy dowiedzieć się czegoś na temat egzotycznych przypraw. Nie będzie to jednak wiedza czysto teoretyczna.

Osobiście będziemy mogli bowiem podziwiać rosnące gatunki wielu roślin, z których później pozyskiwane są przyprawy. Wydaje się, że najlepiej będzie skorzystać z pomocy i doświadczenia przewodnika.

Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że poznamy jakieś interesujące ciekawostki o świecie przypraw.

Egzotyczne wakacje na Zanzibarze

stone town Jeżeli interesują nas wakacje na Zanzibarze, najlepiej skorzystać z oferty profesjonalnego biura podróży.

Samotna wyprawa może nie być zbyt udana, zwłaszcza jeśli nie mamy większego doświadczenia w organizowaniu wycieczek. Pamiętajmy także o tym, aby zabrać ze sobą wszelkie niezbędne nam ubrania oraz akcesoria.

Lepiej być przygotowanym na różnego rodzaju sytuacje, w których niekoniecznie chcielibyśmy znaleźć się na wakacjach. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że będziemy gotowi na każdą okoliczność.

Zanzibar – plaże

egzotycznych owocówJeżeli wybieramy się na wakacje na Zanzibar, zapewne będziemy chcieli wiedzieć, z jakimi plażami będziemy mieć do czynienia. Na pewno godna naszej uwagi będzie wspomniana już plaża w Stone Town.

Interesująca jest także plaża znajdująca się w Kizimkazi. Możemy zdecydować się również na odwiedzenie plaży w Pingwe.

Znaleźć tam można przede wszystkim spokój, o którym marzy wielu turystów. Będziemy mogli podziwiać tam także przepiękne krajobrazy.

Zanzibar – pogoda, temperatura

Wakacje na Zanzibarze będą na pewno bardziej udane, jeżeli dowiemy się czegoś na temat panujących tam warunków atmosferycznych. Jak już zaznaczono na wstępie, miesiące letnie są tam zazwyczaj ciepłe i słoneczne.

stone townDługa pora sucha na tej wyspie panuje zazwyczaj od czerwca do października. Możemy więc liczyć na to, że temperatury w tym okresie będą oscylowały w granicach 30 stopni.

Co ciekawe, w styczniu i lutym ma miejsce tak zwana krótka pora sucha, kiedy to termometry wskazują nawet 35 stopni w cieniu.

Problematyczna bywa wysoka wilgotność powietrza, która sprawia, że możemy czuć się niekomfortowo. Od marca do końca maja musimyzanzibar wycieczki liczyć się natomiast z długą porą deszczową, a od końca listopada do końca grudnia spodziewajmy się krótkiej pory deszczowej.

Pogoda nie sprzyja wówczas plażowaniu ani wycieczkom. Jeśli więc wybierzemy się na Zanzibar w porze deszczowej, najatrakcyjniejszym miejscem może być dla nas hotel, w którym się zameldujemy.

Mało kto chciałby zaś spędzić wakacje na egzotycznej wyspie w pokoju, nawet jeżeli byłby on luksusowy.

Zanzibar – ceny

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są koszty związane z wakacjami na Zanzibarze. Na pewno ważne jest to, aby wybrać profesjonalne biuro podróży.

temperatura wodyDobrym pomysłem może okazać się porównanie ze sobą kilku różnych ofert. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć propozycję atrakcyjną pod względem cenowym oraz jakościowym.

Jeśli chodzi zaś o ceny na samym Zanzibarze, posiłek w taniej restauracji wiąże się z kosztami mniej więcej 30 złotych.

Za butelkę piwa zapłacimy równowartość 12 złotych, a za puszkę Coca-Coli 4 złotych. Pamiętajmy jednak o tym, że ceny poszczególnych produktów mogą się różnić, w zależności od tego, gdzie robimy zakupy.

Zanzibar – szczepienia

zanzibar wakacjeJeżeli chcemy wybrać się na Zanzibar, zapewne interesują nas kwestie związane ze szczepieniami. Warto mieć świadomość tego, że Tanzania, do której należy Zanzibar nie wymaga od turystów z Polski żadnych szczepień.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że dla własnego bezpieczeństwa należałoby rozważyć poddanie się niektórym szczepieniom. Rozważamy przecież wyjazd do kraju tropikalnego.

Musimy więc liczyć się z tym, że nasz organizm nie będzie posiadał odporności na wiele chorób.

Zalecane jest na pewno szczepienie na tak zwaną żółtą febrę. Jest to choroba dosyć częsta na Zanzibarze. Z tego też względu, warto byłoby zrobić wszystko, aby się przed nią zabezpieczyć.

W przeciwnym bowiem razie, nasze wakacje mogą nie być tak udane, jakbyśmy chcieli.

Ciągle będziemy bowiem musieli martwić się o to, czy nie zachorujemy na coś poważnego. Warto byłoby także rozważyć szczepienie przeciwko WZW typu A, jak również przeciwko cholerze czy błonicy. Dobrym pomysłem będzie także szczepionka na tężec.

Nietrudno zauważyć, że zaszczepienie się na wymienione choroby będzie wymagało od nas sporo wysiłku. Niemniej jednak, znacząco uda nam się zmniejszyć ryzyko poważnych problemów zdrowotnych.

Powiązane artykuły