Home News DVB-T2 Nowa telewizja cyfrowa

DVB-T2 Nowa telewizja cyfrowa

by Agata Kubiak
DVB-T2

DVB-T2 – od kiedy zmiana częstotliwości w Polsce?

naziemna telewizja cyfrowaW Polsce zmiana sposobu nadawania telewizji naziemnej z systemu DVB-T na DVB-T2 rozpocznie się w 2022 roku.

Zmiana została podzielona na 4 etapy i będzie trwała od 28 marca do 27 czerwca.

  • 28 marca do systemu zostaną włączone województwa dolnośląskie i lubuskie
  • 25 kwietnia województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie oraz zachodniopomorskie
  • 23 maja województwa łódzkie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie oraz świętokrzyskie
  • 27 czerwca jako ostatnie zostaną włączone województwa lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i podlaskie

Czy zmiana na DVB-T2/HEVC jest potrzebna?

odbioru telewizji naziemnejZmiana na DVB-T2/HEWC nie jest od nas zależna. Jest to decyzja Parlamentu Europejskiego.

Parlament wraz z radą wydały decyzję o dopuszczeniu wykorzystania częstotliwości 470-790 MHz i zaprzestaniu stosowania pasma 700 MHz na terenie Unii Europejskiej. Termin tej zmiany upływa 30 czerwca 2022 r.

Jakie zmiany przyniesie DVB-T2/HEVC?

naziemnej telewizji cyfrowejZmiany standardu nadawania to przede wszystkim możliwość dostępu do większej ilości programów telewizyjnych, poprawa jakości obrazu oraz dźwięku, dzięki wykorzystaniu technologii Dolby AC-4.

Technologia ta ma wpływ na jakość ścieżek dialogowych oraz zwiększa możliwość personalizacji ścieżki dźwiękowej na odbiornikach TV.

DVB-T – zmiana na duży plus

zmiana standardu nadawaniaZmiana DVB-T na DVB-T2 poza zwiększeniem ilości programów TV, pozwala również na oglądanie już istniejących ulubionych programów w wyższej jakości.

Nowa technologia to również większa stabilność łącza i odporność na zakłócenia nadawania.

Niektóre programy będą umożliwiały korzystanie z alternatywnych ścieżek dźwiękowych, wykorzystujących dźwięk przestrzenny czy standardzie dvboryginalny język.

Warto pamiętać, że aby nowy sposób nadawania działał na naszych telewizorach należy zadbać o aktualność urządzenia oraz dokupienie ewentualnych dekoderów do dnia rozpoczęcia nadawania w nowym standardzie.

Zmiana nadawania na DVB-T2 – od kiedy?

telewizja hybrydowaZmiana częstotliwości na DVB-T2 nastąpi między końcem marca 2022 a końcem czerwca 2022 w zależności od rejonu Polski.

Od dnia kiedy w danym województwie nastąpi zmiana systemu, nie będzie już możliwe odbieranie sygnału telewizji w starej formie.

Dofinansowanie odbioru naziemnej TV cyfrowej

Aby przejście na nową formę nadawania telewizji naziemnej, nie wiązało się z koniecznością ponoszenia wysokich nowy standard nadawaniakosztów, na terenie Polski został wprowadzony program dofinansowań. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania dekodera lub telewizora z funkcją odbierania sygnały DVB-T2/HEVC.

Wniosek może zostać złożony osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem Internetu, lub w placówce pocztowej.

Sprawdź swój odbiornik

lepszej jakościSprawdzanie, czy dany telewizor odbiera sygnał DVB-T2 jest bardzo proste.

1 sposób: Włącz TV, znajdź USTAWIENIA, wybierz ODBIÓR NAZIEMNY, uruchom AUTOMATYCZNE WYSZUKIWANIE PROGRAMÓW, wyłącz USTAWIENIA i przeszukaj nową listę kanałów. Sprawdź czy możesz odbierać TVP Kobieta, Kultura, Polonia, Rozrywka, Dokument. Innym sposobem jest wyszukanie w programach planszy testowej Sprawdzam TV i sprawdzenie, czy widzisz obraz i słyszysz dźwięk. Jeśli nie możesz odbierać wymienionych programów oraz nie działa plansza Sprawdzam TV musisz kupić dekoder.

2 sposób: Telefon na infolinię  42 2535430

3 sposób: Sprawdzenie modelu telewizora na stronie https://telewizjanaziemna.pl/ ,model znajdziesz z tyłu urządzenia na tabliczce znamionowej.

Program dofinansowania do odbioru TV

Żeby skorzystać z programu dofinansowania do zakupy odbiornika cyfrowego DVB-T2/HEVC należy złożyć odpowiedni wniosek. Możesz to zrobić:

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby pełnoletnie, zameldowane w Polsce na stałe lub na pobyt czasowy trwający powyżej 30 dni, nie posiadające środków na zakup odbiornika w nowym standardzie.

Z dofinansowania może skorzystać wyłącznie jeden domownik. Przyznawane jest ono na poszczególne gospodarstwo domowe.

Co jest potrzebne przy uzyskiwaniu dofinansowania w placówce pocztowej?

  • imię i nazwisko
  • numer PESEL
  • adres gospodarstwa domowego
  • adres e-mail
  • numer telefonu

nowy standard dvbOsoby składające wniosek online muszą zalogować się do systemu przez profil zaufany, podpis kwalifikowany lub e-dowód. We wniosku uzupełniają te same dane jak w placówce pocztowej.

Po rozpatrzeniu Twojego wniosku otrzymasz w formie e-maila i wiadomości SMS specjalny KOD, który należy podać sprzedawcy w celu realizacji dofinansowania.

Wniosek dla danego gospodarstwo, może zostać złożony przez pełnomocnika czyli członka najbliższej rodziny lub domownika.

WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA

Wysokość dofinansowania zakupu urządzenia  typu dekoder to 100 zł. W trakcie procesu legislacyjnego jest zmiana ustawy, w zakresie zwiększenia kwoty maksymalnej dofinansowania zakupu telewizora do kwoty 250 zł.

Gdzie można zrealizować świadczenie

KOD możesz zrealizować w sklepach, które przystąpiły do programu dofinansowań. Jak podaje strona rządowa jest ich na obecną chwilę ponad 1500. Realizacja kodu jest możliwa w sklepach stacjonarnych oraz sklepach online.

Listę sklepów realizujących program dofinansowań znajdziesz na: dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka

Sklep realizujący dofinansowania znajdziesz w prawie każdym większym mieście.

Powiązane artykuły