Home Zdrowie Prezbiopia objawy, przyczyny i leczenie

Prezbiopia objawy, przyczyny i leczenie

by Agata Kubiak
Prezbiopia objawy, przyczyny i leczenie

Prezbiopia to pojęcie, które dla zdecydowanej większości z nas może brzmieć bardzo enigmatycznie. Starczowzroczność kojarzy już więcej osób, a jest ona tożsama z prezbiopią. Dobrze byłoby dowiedzieć się, co możemy zrobić, aby w miarę upływu czasu nasz wzrok nie ulegał pogorszeniu.

Przydać mogą nam się także informacje na temat tego, w jaki sposób leczyć starczowzroczność i jakiego rodzaju objawysoczewek kontaktowych powinny skłonić nas do wizyty u okulisty.

Dzięki temu naturalny proces starzenia się naszego narządu wzroku nie musi w znaczącym stopniu pogarszać jakości naszego codziennego funkcjonowania.

Co to jest prezbiopia?

Jak już zaznaczono na wstępie, prezbiopia może być określana zamiennie mianem krótkowzroczności. Warto jednak mieć świadomość tego, co kryje się pod tymi różnie brzmiącymi terminami.

soczewki dwuogniskoweOtóż okazuje się, że prezbiopia obejmuje tak naprawdę całe spektrum rozmaitych trudności związanych ze wzrokiem. Mowa tu przede wszystkim o kłopotach związanych z ostrym, wyraźnym czytaniem. Co ciekawe, kłopoty te pojawiają się najczęściej u osób między 40 a 50 rokiem życia.

soczewki kontaktoweStarczowzroczność może dotknąć zarówno przedstawicielek płci pięknej, jak i mężczyzn. Mogą uskarżać się na nią także osoby, które do tej pory nie miały trudności z funkcjonowaniem narządu wzroku.

Można w dosyć jednoznaczny sposób stwierdzić, że prezbiopia jest przede wszystkim efektem naturalnego starzenia się naszego organizmu, a więc i narządu wzroku.

Co zrobić, żeby nie pogarszał się wzrok?

Jak powszechnie wiadomo, zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać jakiejś przypadłości niż ją leczyć. Warto byłoby zatem dowiedzieć się, co takiego możemy zrobić, aby nie pogarszał nam się wzrok.

bóle głowyMusimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że mamy na to jedynie ograniczony wpływ. Na pewno jednak możemy nie przeciążać naszych oczu.

Nie zaleca się więc czytania w niewyraźnym świetle, bo to męczy nasze oczy. Poza tym zawsze trzeba przestrzegać zaleceń lekarza okulisty.

Jeśli więc zalecono nam noszenie okularów korekcyjnych, powinniśmy tego zalecenia przestrzegać. Warto także dokonać zmian w swoim sposobie żywienia.

Do diety należy wprowadzić produkty, które chronią wzrok, takie jak na przykład marchewka, jak również borówki. Pomyśleć można także o suplementacji, na przykład wyciągu z aksamitki.

Jak leczyć starczowzroczność?

soczewkami kontaktowymiWiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób leczyć starczowzroczność. Jedną ze skuteczniejszych i bardzo polecanych metod jest laserowa korekcja wzroku.

Niemniej jednak, istnieją określone przeciwwskazania do niej, z którymi warto byłoby się zapoznać. Pod uwagę należy wziąć także zabieg określany jako refrakcyjna wymiana soczewki.

Wybór sposobu terapii zależy zarówno od pacjenta, jak i od lekarza.

Od czego ma się astygmatyzm?

soczewki progresywneKolejnym problemem, którego istnienie wiele osób zauważa wraz z postępującym wiekiem jest astygmatyzm.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to problem, który dotyka także osób młodych i w średnim wieku.

Wiele z nich może zastanawiać się nad tym, skąd wziął się u nich astygmatyzm. Niestety, jego dokładna przyczyna nie jest poznana. Pozostają nam więc jedynie mniej lub bardziej trafne przypuszczenia. Z całą pewnością, dużą rolę w jego powstawaniu odgrywają czynniki genetyczne.

Prezbiopia (starczowzroczność)

zmęczenie oczuJak już zaznaczono wyżej, starczowzroczność pojawia się najczęściej w 4 lub 5 dekadzie życia. To, w jaki sposób utrudni nam ona codzienne życie, zależy w dużej mierze od stopnia jej nasilenia.

Spore znaczenie ma także sposób naszego postępowania. Z prezbiopią można w mniej lub bardziej skuteczny sposób walczyć.

Im szybciej podejmiemy odpowiednie działania, tym lepiej. Warto byłoby zatem dowiedzieć się, jakie są najpowszechniejsze objawy prezbiopii.

Objawy starczowzroczności (prezbiopii)

soczewki multifokalneStarczowzroczność raczej nie objawia się w sposób nagły.

Jej symptomy narastają stopniowo, dlatego nie od razu możemy je zauważyć.

Najczęściej zgłaszanym objawem jest niewyraźne widzenie tekstu z bliska podczas czytania.

Etiologia starczowzroczności (prezbiopii)

elastyczności soczewkiDo powstawania starczowzroczności, czyli inaczej prezbiopii dochodzi na skutek osłabionej pracy soczewki wewnątrzgałkowej.

Jest to efektem naturalnego procesu starzenia się organizmu, którego nie da się oczywiście w żaden sposób zatrzymać.

Można co najwyżej próbować spowolnić ten proces, ale nie mamy żadnej gwarancji co do tego, że uda nam się uzyskać satysfakcjonujący rezultat.

Sposoby korekcji starczowzroczności (prezbiopii)

Jak już zaznaczono wyżej, pacjent zmagający się ze starczowzrocznością może co do zasady wybrać dwie metody jej korekcji.

okulary progresywneMowa tu o laseroterapii, jak również o refrakcyjnej wymianie soczewki.

Obydwa zabiegi mogą dać naprawdę satysfakcjonujące rezultaty i są stosunkowo bezpieczne. Niemniej jednak, są kosztowne i nie każdy będzie mógł się im poddać.

Wątpliwe bezpieczeństwo gotowych okularów do czytania

wada wzrokuWiele osób próbuje zmniejszyć swój dyskomfort związany z prezbiopią poprzez używanie okularów do czytania.

Można zakupić je w każdej aptece, jak również w niektórych supermarketach.

Niestety, takie okulary mogą przynieść nam więcej szkody niż pożytku.

Najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie konsultacja z okulistą bądź optometrystą i indywidualny dobór okularów korekcyjnych. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że będą one nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne.

Zmniejszanie się wady wzroku „po 40” u osób z „minusami” – prawda czy mit?

korekcji wzrokuSporo osób zmagających się z krótkowzrocznością zgłasza swoim okulistom poprawę widzenia po 40.

I choć faktycznie, można pożegnać się z koniecznością zmiany okularów na „mocniejsze”, nie jest to równoznaczne z uniknięciem prezbiopii.

Starczowzroczność nie wiąże się bowiem ze zmianą wady, ale z nieostrym widzeniem przedmiotów.

wyraźne widzenieMoże dotyczyć zarówno widzenia z bliska, jak i z daleka.

Starczowzroczność (prezbiopia) – podsumowanie

Starczowzroczność stanowi skutek naturalnego starzenia się ludzkiego organizmu, a więc i narządu wzroku.

Można zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia uciążliwych dolegliwości między innymi dzięki odpowiedniej diecie, a także korekcji przy pomocy okularów.

Powiązane artykuły