Home Zdrowie Toksyczny związek sygnały o tym świadczące

Toksyczny związek sygnały o tym świadczące

by Agata Kubiak
Toksyczny związek

Sygnały świadczące o tym, że twój związek jest toksyczny

Toksyczny związek, czyli ?? Żyli długo i szczęśliwie – chyba każdy chciałby móc tak powiedzieć o swoim związku. toksyczny związekNiestety, wielu z nas wiąże się z osobami, które działają na nas destrukcyjnie. Toksyczne związki szkodzą najczęściej obu stronom, w takich wypadkach może pomóc terapia i obopólna chęć do zmian.

Możemy mieć jednak też pecha i trafić na toksyka, dla którego jesteśmy pożywką. To co w toksycznych relacjach jest najtrudniejsze, to fakt, że bardzo trudno jest się z nich uwolnić.

Czy da się rozpoznać, że jesteśmy w związku z osobą toksyczną, zanim zostaniemy skrzywdzeni?

Czy można uniknąć związania się z nieodpowiednią osobą

toksycznego związkuNie ma związków ani partnerów bez wad. Niemniej jednak obie strony związku powinny czuć się w nim bezpiecznie i mieć takie same prawa.

Niestety, w związku z osobami toksycznymi często tak nie jest. Jesteśmy stale i systematycznie poddawani manipulacji, która ma na celu zmniejszenie naszego poczucia wartości i pewności siebie.

Dzięki temu łatwiej jest nas kontrolować i wpływać na nasze decyzje.

rozpoznać toksyczny związekSygnały, które powinny zaniepokoić nas już na początku i dać powód do przemyśleń, czy warto wchodzić w dany związek nazywamy czerwonymi flagami.

Często dostrzegamy czerwone flagi dopiero wtedy, kiedy obejrzymy się za siebie. Mijając je, coraz bardziej angażowaliśmy się w związek z osobą, która stawia siebie na pierwszym miejscu i nie liczy się z naszymi potrzebami.

Warto wiedzieć i mieć świadomość, że związek z osobą toksyczną może nas wiele kosztować. Dlatego czerwone flagi powinny być sygnałem do wycofania się z relacji.

Czerwone flagi – sygnały, które mogą świadczyć o tym, że partner jest toksyczny

toksycznej relacjitoksyczny związekJakie sygnały świadczą o tym, że osoba, z którą się związaliśmy jest toksyczna? Ich zestawienie i natężenie może być różne, jednak każda z tych cech może być sygnałem o toksyczności związku.

  • Ciągła kontrola ze strony partnera sprawia, że czujemy się osaczeni. Na pozór może uchodzić za troskę, niemniej w skrajnych wypadkach może doprowadzić do odizolowania partnera od rodziny i przyjaciół.
  • Dominacja – to typowa cecha toksycznej osoby. W takim związku zawsze czujemy, że nasze zdanie i nasze potrzeby nie są ważne. Całe życie rodziny podporządkowane jest jednej osobie – toksykowi.
  • Toksyczna osoba nie szuka kompromisów. Nie ma dyskusji – warunki dyktuje toksyczny partner i nie przewiduje sprzeciwu.
  • Brak rozmów – jedną z form przemocy psychicznej jest tak zwane karanie ciszą. W związku z osobą toksyczną może być tak, że nie ma możliwości poruszenia żadnych trudnych i niewygodnych tematów.
  • W toksycznym związku często dochodzi także do przemocy psychicznej i ubliżania najbliższej osobie. Fakt, niektórzy toksycy przepraszają, zapominają jednak o tym, że słowa potrafią ranić. W ten sposób zadane rany często nie mogą zagoić się przez lata.

Nie ma miłości bez zazdrości?

toksycznego związkuZ jakiegoś powodu zazdrość uznaje się za nieodłączną część związków. Czy jednak w zdrowej relacji powinna pojawiać się zazdrość?

Niekoniecznie, a z pewnością nie zaborczość i chorobliwa zazdrość. Tego typu zachowania psują związki, wyrzuty i podejrzenia potrafią doprowadzić jedynie do konfliktów.

Okazywanie zazdrości może sprawić, że druga strona będzie ograniczać kontakty z innymi ludźmi, aby uniknąć konfliktu z partnerem.

zakończenie toksycznego związkuNie jest to zdrowa sytuacja. Pamiętajmy, że w związku są dwie osoby, prowadzące dwa życia. Mające prawo do rozwoju zawodowego, realizacji pasji i kontaktów towarzyskich.

Zazdrość podważa także jeden z najważniejszych filarów zdrowego związku – zaufanie.

objawy toksycznego związkuOsoba, która jest o nas bez przerwy zazdrosna – nie ufa nam, a przynajmniej daje to nam odczuć. Jest to ocena krzywdząca, nie dowód miłości.

Brak zaufania i zazdrość są jednym z najbardziej ewidentnych sygnałów świadczących o toksyczności związku.

To nic nie znaczy

toksycznych związkachZazdrość w toksycznym związku może dotyczyć także złej reakcji na sukcesy partnera. Jednak w tym wypadku sprawa jest jeszcze poważniejsza.

W toksycznym związku często dochodzi do dewaluacji poczucia wartości partnera toksycznej osoby.

poczucie winyNiedocenianie sukcesów, umniejszanie zasług, niedostrzeganie tego co partner wnosi do związku – to wszystko jest formą przemocy psychicznej, która ma na celu umniejszenie drugiej osobie.

Co z tego, że osiągnęliśmy sukces, skoro osoba dla nas najważniejsza nawet tego nie zauważa, albo co gorsza krytykuje.

W zdrowym związku strony wspierają się wzajemnie, świętują nawet niewielkie sukcesy.

zakończyć toksyczny związekW zdrowej relacji każdy ma prawo do rozwoju.

Toksyczny partner w twoim sukcesie będzie widział zagrożenie, często będzie dążył nawet do tego aby uzależnić od siebie drugą osobę.

Brak rozwoju może się równać z brakiem samodzielności, która dla toksycznego partnera może być sytuacją pożądaną.

Gdybyś był/była inna…

odbudować poczucie własnej wartościTo, po czym jeszcze można poznać toksyczną osobę to fakt, że próbuje nas zmienić. Owszem, można zmienić się przy drugiej osobie, jednak chęć zmiany powinna wyjść od nas samych.

Zmiana w tym wypadku często oznacza rozwój i pokonywanie ograniczeń. W toksycznym związku toksyk próbuje zmienić partnera według własnych oczekiwań.

Nie ma tu miejsca na rozwój osobisty. Zmiana w takim wypadku jest bardziej lub mniej świadomym podporządkowaniem się toksycznemu partnerowi.

niskie poczucie własnej wartościW takim związku z biegiem czasu tracimy to co dla nas powinno być najważniejsze – samych siebie.

Pamiętajmy, że w związku powinniśmy czuć się kochani, docenieni, ale przede wszystkim wolni.

toksyczne relacjeKiedy czujemy, że w naszym związku jesteśmy zawsze na drugim miejscu powinniśmy zastanowić się, czy nie jest to związek toksyczny.

W takim wypadku warto pomyśleć o terapii dla par, ale to co jest najważniejsze należy zrobić wszystko, aby zadbać o siebie.

Zdrowy związek mogą stworzyć dwie osoby, które troszczą się o siebie wzajemnie, ale nie zapominają o sobie. Niestety, czasem jedynym sposobem, aby ratować siebie jest odejście.

Powiązane artykuły