Home Fitness Muzyka do biegania

Muzyka do biegania

by Agata Kubiak
Muzyka do biegania

Dla wielu biegaczy, zarówno amatorów, jak i zawodowców, muzyka jest nieodłącznym elementem każdego treningu. słuchać muzykiDzięki odpowiedniemu doborowi list odtwarzania możesz biegać szybciej, dalej lub bawić się więcej na kilometr.

Wszystko, czego potrzebujesz, to zestaw słuchawkowy i wiedza, które części wybrać. Podpowiadamy, jaka muzyka w słuchawkach sprawi, że będziesz biegał lepiej!

Muzyka do biegania – dlaczego jest niezbędna?

muzyka elektronicznaOgólnie rzecz biorąc, jogging jest skutecznym motywatorem, który dodaje siły do treningu.

Badania wykazały, że aktywność nadnerczy wzrasta, gdy ludzie ćwiczą i słuchają muzyki podczas treningu.

Nadnercza zwiększają wydzielanie adrenaliny, która wspomaga pracę mięśni oraz układu krążenia i oddechowego.

Co ciekawe, efekt u każdego jest inny – w dużej mierze zależy to od gustu biegacza. W końcu są piosenki, które wywołują szczęście i energię, a są też takie, które mogą nawet zrujnować nastrój i powstrzymać cię od spróbowania.

wysiłku fizycznegoŻywa, energiczna muzyka biegowa to najlepsze antidotum na nudę. Kiedy biegasz na dłuższych dystansach, po pewnym czasie zaczynasz czuć się zmęczony i znudzony, na przykład chodzenie tą samą trasą w kółko i oglądanie tej samej scenerii.

Muzyka to ogromna różnorodność biegania, pozwala skupić się na czymś przyjemniejszym niż przejechane kilometry i skupić się na biegu.

gotowych playlistPo ciężkim dniu pracy to błogosławieństwo dla wielu, aby móc oderwać się od codziennego życia.

Energiczna muzyka podczas biegania odciąga nas od skupienia się na tym, ile kilometrów minęło, ile kilometrów jeszcze przed nami i jak bardzo nasze nogi są kontuzjowane.

Najlepsza muzyka biegowa sprawia, że czujemy się mniej zmęczeni, dzięki czemu łatwiej jest osiągnąć zakładany dystans. Dobre emocje, które wywołuje muzyka, są bardzo pomocne.

Muzyka do biegania – jak wybrać odpowiednią?

disco poloStary fakt jest taki, że lubimy to, co znamy ,nie różni się to niczym od biegania z muzyką.

Piosenki, które słyszałeś wcześniej, są lepsze do treningu niż piosenki, które brzmią obco.

Okazuje się, że nasz mózg silniej reaguje na znane mu fragmenty, niż na nowe, nieznane dźwięki.

O tej prawidłowości warto pamiętać, pisząc playlistę do biegania. Warto postawić na piosenki, które budzą dobre skojarzenia.

W sporcie, kiedy potrzebujesz zastrzyku energii i motywacji, powinieneś wybierać piosenki, które nawiązują do miłych wspomnień.

trakcie bieguOdradzamy wszystko, co negatywne lub smutne, co nie dodaje skrzydeł, nie wywołuje entuzjazmu i uśmiechu.

Niezależnie od tego, co jest obecnie na topie, powinniśmy pamiętać, ilu biegaczy ma tak wiele gustów muzycznych.

Część z nich stawia na hip hop, część na klimat rockowy i heavy metalowy, inni na elektronikę, pop, gangsta rap, disco, a nawet muzykę klasyczną.

Czy istnieje więc idealny zestaw piosenek, które dodają skrzydeł treningowi?

david guettaOdpowiedź jest prosta – istnieje, ale to sprawa osobista, związana z gustem, rodzajem treningu i celami biegowymi.

Twórz listy odtwarzania na podstawie tempa do doskonały pomysł. Dopasuj tempo muzyki, czyli ilość uderzeń na minutę (BPM) utworu do tempa biegu.

Naukowcy odkryli, że piosenki o szybkim tempie od 120 do 140 bpm skutkowały najwyższą efektywnością treningu.

Szybka muzyka z wysokimi uderzeniami na minutę zachęca do przyspieszenia tempa, dzięki czemu możesz swobodnie wpływać na tempo biegu.

Nie musisz mierzyć tempa każdego utworu, możesz polegać na swojej intuicji, a ona podpowie Ci, jakie tempo muzyki najlepiej Ci odpowiada.

don't stop me nowPamiętaj, że kolejność utworów jest ważna. Muzyka ma ogromną moc, a jeśli zdecydujesz się trenować ze słuchawkami, nie zapominaj, że najlepiej układać utwory w nielosowej kolejności.

Najmocniejsze akcenty na Twojej liście odtwarzania — najbardziej energiczne utwory, powinny zostać zachowane na koniec, gdy będziesz zmęczony.

Twoje ulubione trasy będą przebiegały lepiej na pierwszych kilku kilometrach, ale będą spokojniejsze i zapewnią dobry nastrój przez cały bieg.

Jeśli potrafisz przewidzieć, kiedy Twój trening będzie wymagał dodatkowego wzmocnienia – zaplanuj to na liście odtwarzania i umieść w niej te piosenki, które Cię zmotywują!

Najlepsze piosenki dla początkujących

Doświadczenie i badania naukowe wielu biegaczy pokazują, że słuchanie muzyki podczas biegania nie tylko sprawia, że trening jest przyjemniejszy, ale często poprawia osiągane wyniki.

Muzyka może redukować stres w ciele, zmniejszać zmęczenie, pomagać w utrzymaniu prawidłowego rytmu i rytmu, a także pobudzać i energetyzować.

Jednak znalezienie idealnej kolekcji piosenek do biegania może być trudne, ponieważ ludzie mają różne gusta. Dla jednych najlepiej sprawdza się energetyczna elektronika, dla innych hard rock, a dla innych trening z disco czy hip hopem.the chemical brothers

Wybrany tor musi być przede wszystkim dobrze znany i lubiany, więc te, które są często polecane biegaczom, ale nie pasują do kogoś lub wydają się denerwujące, nie są warte zawracania sobie głowy.

Czas przejść do sedna tego artykułu i zastanowić się, jakie słuchawki wybrać do biegania i treningu. Najważniejszymi kryteriami są oczywiście jakość dźwięku i wygoda.

Ale warto też przyjrzeć się innym cechom i funkcjom, od rozmaitych udogodnień dla osób aktywnych, po jakość połączeń. Ponieważ najlepszymi wyborami muzycznymi są dynamiczne, szybkie produkcje, warto poszukać słuchawek o tym charakterze brzmieniowym, z największym naciskiem na bas i dynamikę.

Nie będzie to problemem, ponieważ większość zestawów konsumenckich dostępnych na rynku spełnia te wymagania. Słuchawki z dynamicznymi przetwornikami zapewnią dość czysty i mocny dźwięk z naprawdę wyczuwalnym basem.

Najlepsze piosenki rockowe do biegania

Muzyka biegowa powinna być dostosowana do naszych upodobań, wywoływać dobre skojarzenia i pasować do intensywności naszych treningów.

W tej kwestii możesz skorzystać z wielu stron internetowych, gotowych list odtwarzania lub specjalnych kanałów z muzyką do biegu. Nie jest trudno znaleźć przydatną muzykę podczas spokojnego biegu, dynamicznej rozgrzewki lub akcentu.

Jeśli masz już taką playlistę, powinieneś używać jej we wszystkich sesjach treningowych. Kiedy jesteśmy zmęczeni, muzyka biegowa zwiększa naszą motywację i pozwala ukończyć biegi zawarte w planie treningowym. Istnieje również ukryty cel korzystania z takich list odtwarzania.

Momentum to natychmiastowy efekt tu i teraz, ale największą korzyścią jest rozpoczęcie wyścigów. Poniżej przedstawiamy rockowe piosenki do biegania.

 1. Steppenwolf – Born To Be Wild
 2. The Cult – Spiritwalker
 3. Moby – Lift Me Up
 4. The Killers – Somebody Told Me
 5. Kings of Leon – Sex On Fire
 6. Fall Out Boy – Sugar, We Goin ‘Down
 7. Nickelback – Gotta Be Somebody
 8. Red Hot Chili Peppers – Can’t stop
 9. The Cranberries – Zombie
 10. Nirvana – Smells Like Teen Spirits

Muzyka do biegania – playlista

Dobrze skomponowana playlista biegowa może nawet zmotywować Cię do bardzo wczesnego treningu i dostarczyć energii na resztę dnia – w końcu zaplanowany trening to także świetna motywacja do dalszej pracy. Wszyscy mamy dni, kiedy nie chcemy robić żadnej aktywności, a pogoda za oknem nas nie rozpieszcza. Dobrze zorganizowana playlista do biegania pomoże Ci się zmotywować.

 1.  So Am I – Ava Max
 2.  Polaroid – Jonas Blue, Lennon Stella, Liam Payne
 3.  i’m so tired… – Lauv, Troye Sivan
 4.  Ritual –  Jonas Blue, Rita Ora, Tiësto
 5.  I Don’t Care (with Justin Bieber) – Ed Sheeran, Justin Bieber
 6. Till I Collapse – Eminem, Nate Dogg
 7.  I Don’t Care – Ed Sheeran, Justin Bieber
 8.  Dance Monkey – Tones and I
 9. Sucker- Jonas Brothers
 10. „SICKO MODE – Travis Scott

Ważne, aby słuchając muzyki w uszach nie zapomnieć o bezpieczeństwie swoim i innych. Chociaż, zdaniem naukowców, słuchanie zwiększa naszą dystrakcję, możemy tak bardzo nawigować po ulubionych utworach, że nie słyszymy na przykład zbliżającego się samochodu lub zderzenia z przypadkowym przechodniem.

Warto więc ściszyć tylko na tyle, by kontrolować sytuację na trasie lub wyjąć jedną słuchawkę z ucha. Przy okazji warto wybrać miejsce o mniejszej liczbie potencjalnych zagrożeń, z drugiej strony, nawet biegając w parku czy lesie, musimy być czujni i pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

Powiązane artykuły