Home Moda Kształt paznokci–jaki wybrać i jak go uzyskać?

Kształt paznokci–jaki wybrać i jak go uzyskać?

by Agata Kubiak
Kształt paznokci

Kształt paznokci jest niezwykle ważnym aspektem, od którego zależy czy stylizację paznokci będzie można uznać za udaną.

wygląd dłoniOdpowiednia budowa paznokcia może, pod kątem estetycznym, całkowicie zmienić nasze dłonie. Dobrze jest więc wiedzieć, jakie wyróżniamy kształty płytki paznokciowej i jak dobrać idealną opcję dla siebie.

Jak dobrać właściwy kształt paznokcia?

Przy wyborze kształtu paznokcia, powinno się kierować przede wszystkim ogólnym wyglądem dłoni.

Sezonowe trendy i osobiste preferencje są kwestią drugorzędną, aczkolwiek również istotną. Wszak chodzi o ogólną estetykę i wytrzymałość wykonanego manicure.

W idealnym położeniu są osoby o smukłych i długich palcach, którym pasować będą niemal wszystkie paznokciowe propozycje.

paznokcie kwadratowePosiadaczki dłoni nieco pulchniejszych i tych z krótszymi palcami, powinny postawić przede wszystkim na optyczne wydłużenie płytki paznokciowej, czyli kształty o zdecydowanie węższym wykończeniu.

Co ważne, wyznacznikiem do pracy nad płytką zawsze powinny być naturalne paznokcie.

Wąskie będą źle wyglądać, kiedy sztucznie będzie chciało się je poszerzyć, natomiast szerokie, które na siłę będzie się zwężać nie będą wyglądały atrakcyjnie.

Jak dopasować kształt paznokcia do naturalnej płytki?

paznokcie owalnePunktem wyjścia przy dobieraniu odpowiedniego kształtu płytki paznokciowej zawsze powinien być naturalny paznokieć.

Nie powinno się dokonywać drastycznych zmian np. szerokości płytki. Nie będzie to dobrze i estetycznie wyglądało, a po drugie może znacząco wpływać na jakość i wytrzymałość samego manicure.

Dobrze jest jedynie sugerować się aktualnymi trendami, a nie ślepo za nimi podążać, tak aby paznokcie wyglądały dobrze.

Preferencje i upodobania są również istotne, jednak kształt dobieramy do możliwości naturalnej płytki.

Przy dopasowywaniu kształtu ważne są trzy aspekty:

  • Rodzaj posiadanej płytki – jest to podstawowy element, od którego rozpocząć należy wybór kształtu. Szeroka, ale krótka płytka najlepiej wygląda w delikatnym kwadracie z delikatnie zaokrąglonymi rogami. Wąska i długa jest idealna dla szpiczastych końcówek, a naturalnie długą płytkę dobrze jest zaokrąglić.
  • Budowa dłoni oraz kształt palców – krótsze palce będą optycznie wydłużone poprzez dłuższe paznokcie ze szpiczastą końcówką. Szerokie palce zaś, świetnie wyglądać będą w krótszych i zaokrąglonych paznokciach. Dla wąskich i długich palców najlepszym wyborem będą kwadratowe paznokcie.
  • Wygląd obłączka, czyli lunuli – mowa o jaśniejszym obszarze, który ma kształt półksiężyca. Znajduje się on tuż przy skórkach. Wyznacza on kształt, jaki powinny posiadać paznokcie. Jeśli sam jest zaokrąglony, taką formę powinno się wybrać dla płytki. Przy kwadratowym obłączku, paznokcie również piłowane powinny być w kwadrat.

Jakie kształty paznokci wyróżniamy?

krótkich paznokciachKształtów paznokci jest wiele, nie wszystkie z nich nadają się jednak do codziennego użytkowania. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane.

Okrągły kształt paznokci

Jeden z najpopularniejszych kształtów paznokci. Propozycja ponadczasowa i zawsze zgodna z trendami.

Dzięki temu, że boki są spiłowane, zdecydowanie bardziej odporne są na zadzieranie i uszkodzenia.

Świetna propozycja dla osób, które dużo pracują z użyciem dłoni. Jest to kształt, który dobrze wygląda na skróconych paznokciach.

Kształt paznokci kwadrat

paznokcie migdałkiRównież niezwykle popularny kształt, jednak nie jest aż tak uniwersalny, jak okrągły. Posiadaczki krótkich, ale szerokich palców, powinny być ostrożne przy wyborze tej formy.

Nie nadaje się do krótkich paznokci, najlepiej prezentuje się na płytce o średniej lub długiej długości.

Kształt ten, przez ostrzejsze zakończenie krawędzi, jest mało odporny na uszkodzenia, dlatego też przy jego wyborze, dobrze jest dodatkowo wzmocnić płytkę.

krótkie paznokcieUtwardzenie jej uodporni paznokcie na ewentualne złamania. Można do tego użyć żelu lub akrylu.

Owalny kształt paznokci

Kształt, który wspaniale wysmukla płytkę. Jest uniwersalnym wyborem i pasuje do większości paznokci.

Dzięki miękkiemu zakończeniu są oporne i świetnie nadają się do artystycznych zdobień.

Manicure z takim kształtem będzie trwały i estetyczny i jest często wybierany przez kobiety.

Kształt paznokci zaokrąglony kwadrat

kształty paznokciJest świetnym kompromisem pomiędzy kwadratem a owalem. Dzięki spiłowaniu w delikatne zaokrąglenia będzie zdecydowanie trwalszy niż typowy kwadrat.

Kształt paznokci owalny kwadrat

Jak w przypadku kwadratu z zaokrąglonymi bokami jest zdecydowanie bardziej odporny na uszkodzenia i pomaga w zapuszczeniu płytki paznokciowej, jednocześnie wygląda bardzo stylowo.

Brzegi, w tym kształcie, powinny być jedynie nieznacznie piłowane, tak aby nadać formie jedynie delikatnego zaokrąglenia.

Kształt paznokci szpic

smukłych dłoniachJest to mocniej spiłowana wariacja paznokci o owalnym kształcie. Świetne dla optycznego wydłużenia dłoni.

Nie jest łatwo utrzymać naturalnych paznokci w tym kształcie, dlatego też powinno się je wzmocnić, decydując się na ich utwardzenie za pomocą akrylu lub żelu.

Warto zaznaczyć, że szpice mogą utrudniać codzienne życie, dlatego też wybierane są najczęściej na imprezy i eventy, ponieważ robią ogromne wrażenie.

Kształt paznokci migdał

boki paznokciaKształt, na który warto się zdecydować, jeśli chce się wyszczuplić i wysmuklić dłonie. Paznokcie – migdały najlepiej wyglądają na dłoniach o kwadratowej budowie.

Są bardzo popularny i uchodzą za niezwykle eleganckie. Lepiej niż na krótszych, wyglądają na dłuższych paznokciach. Wbrew pozorom nie jest to prosty kształt do uzyskania.

Kształt paznokci trumienka – coffin nails

Świetny kształt dla długich paznokci. Można powiedzieć, że jest to forma, która łączy kwadraty z migdałkami.

Niezwykle modna propozycja, która wysmukla dłonie. Trumienki bardzo często wykonuje się w połączeniu z fantazyjnymi zdobieniami.

Kształt paznokci balerina

stylizacji paznokciKształt, który jest zbliżony do trumienek i często z nim mylony. Różnią się one jednak ścięciem bocznych krawędzi.

W tej formie są one lekko zaokrąglone. Propozycja dla dłuższych paznokci, najlepiej dodatkowo wzmocnionych.

Kształt paznokci pipe

Jest to kształt dosyć nietypowy i zdecydowanie rzadziej spotykany. Idealny do dłuższych płytek paznokciowych. Z wyglądu przypominają tunele bądź rurki.

Są proste i długie, ale posiadają zaokrągloną krawędź z równoległymi brzegami.

Jak uzyskać dany kształt paznokci?

Chcąc nadać paznokciom wybrany kształt, dobrze jest poznać odpowiednie techniki piłowania płytki. Wiedza ta zdecydowanie pomoże w nadawaniu formy paznokciom oraz znacznie przyspieszy ten proces.

Najważniejsze zasady dotyczące piłowania płytki paznokciowej to:

  • Piłowanie jedynie suchych paznokci,
  • Stabilne oparcie dłoni o blat, nie powinno się piłować paznokci „w powietrzu”. Ruchy są wówczas nieprecyzyjne i można doprowadzić do zbyt dużego spiłowania paznokci,
  • Piłowanie paznokci powinno odbywać się w jedną stronę, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko ich rozdwojenia,
  • Dobór odpowiedniego narzędzia. Dobrze dobrany pilnik pomoże w uzyskaniu wymarzonego kształtu. Oprócz dobrania go do stanu płytki paznokciowej należy wziąć także pod uwagę, czy są to naturalne paznokcie, czy może pokryte zostały dodatkowym produktem jak żel, czy akryl.

Jaki kształt paznokci pasuje do grubych palców?

płytki paznokciaPosiadaczki grubszych palców powinny postawić na stylizację, która optycznie wyszczupli i wysmukli dłonie. Świetnym wyborem są migdałki, które są jednym z najpopularniejszych ostatnich trendów.

Dla pań, które chcą mieć krótsze paznokcie, dobrym wyborem będzie owalny kształt, który zapewni optyczne wydłużenie, a co za tym idzie odchudzenie palców.

Jaki kształt paznokci optycznie wyszczupla palce?

Chcąc uzyskać efekt optycznego wyszczuplenia trzeba zdecydowanie unikać kwadratowych i ostro szpiczastych kształtów.

Najlepszym wyborem będzie migdał i owal, które dzięki swojej budowie pozwalają na osiągnięcie wysmuklonego efektu.

Dla kogo strzałem w dziesiątkę jest naturalny kształt paznokci?

manicure hybrydowyNaturalny kształt paznokci dobrze sprawdzi się na krótszych płytkach paznokciowych.

Będzie też świetnym wyborem dla tych z pań, których dłonie narażone są na urazy i uszkodzenia.

Ich pielęgnacja jest prosta i bezproblemowa, a dzięki krótszej długości przez dłuższy okres będą prezentowały się nienagannie.

Jak dobrać kształt paznokci? 2 błędy, których musisz unikać

Kształt paznokci może diametralnie zmienić wygląd całej dłoni, dlatego tak ważne jest, aby był on idealnie dobrany.

Poważnym błędem jest używanie niewłaściwego pilnika, który może zniweczyć próby nadania wymarzonego kształtu.

manicure hybrydowyDrugim błędem jest niedopasowanie kształtu do naturalnej płytki, przez co, zamiast wyszczuplić dłonie jeszcze bardziej podkreśla się ich mankamenty.

Jak widać jest duża różnorodność w wyborze kształtów paznokci i każdy na pewno znajdzie odpowiadający jego preferencjom.

Dobrze jest tak dobrać formę, aby nie odbiegała znacząco od naturalnej płytki i korygowała mankamenty urody.

Jeśli samodzielne dobranie kształtu stanowi problem, zawsze warto skorzystać z pomocy doświadczonej manicurzystki, która odpowiednio dobierze wygląd płytki i dostosuje ją do naturalnego paznokcia.

 

 

Powiązane artykuły