Zdrowe paznokcie, łamliwe, rozdwajające się i zniszczone czynnikami zewnętrznymi (chemicznymi i atmosferycznymi) paznokcie dłoni to problem wielu kobiet, który powoduje dyskomfort, oraz wprowadza w stan zawstydzenia i zakłopotania podczas codziennego życia.
Duże znaczenie odgrywa tutaj dieta, gdyż ta niewłaściwa i niezdrowa, uboga w niezbędne minerały tj. wapń, magnez i żelazo, powoduje osłabienie kondycji płytki paznokci.
Ważną przyczyną złego stanu naszych paznokci jest również nieumiejętne używanie akcesoriów do wykonywania domowego manicure – przede wszystkim zły dobór grubości oraz rodzaju pilniczka, w wyniku czego paznokcie rozdwajają się, stając się jednocześnie nadmiernie łamliwe i miękkie.
Aby zapobiec dalszemu wyniszczaniu płytki paznokci i wspomóc jej naturalną regenerację, należy skorzystać z odpowiedniego zabiegu (w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i jaki mamy konkretnie problem z paznokciami), który wzmocni je już w okresie 2 tygodni od jego wykonania.
Przedstawione poniżej najpopularniejsze i nadzwyczaj zdrowotne manicure w towarzystwie odżywczych maseczek na skórę dłoni, oraz peelingów, można wykonać samemu, w domowym zacisz, bądź też, jeśli nie czujemy się na siłach do przeprowadzenia takich poczynań, udać się na wizytę do kosmetyczki, która w pełni profesjonalnie zajmie się towarzyszącą nam dolegliwością.
Manicure odżywczy – prosty sposób na wzmocnienie paznokci.
Nie każdy zabieg, wykonywany na paznokciach musi wiązać się nałożeniem koloru, czy zdobień. Jednym z takich przedsięwzięć, w którym nie użyjemy lakieru do paznokci jest wykonanie manicure odżywczego.
Polega na uprzednim opracowaniu płytki paznokcia; należy nadać odpowiednią długość i kształt paznokciom, którymi się zajmujemy, a następnie nałożyć odżywcze preparaty, bogate w witaminy i minerały, które wzmocnią proces ich regeneracji.
Aby wykonać taki zabieg, należy szczegółowo dobrać preparat, który zostanie nałożony na paznokcie.
Dostępnych jest wiele wszelkiego rodzaju odżywek i lakierów wzmacniających, ukierunkowanych swym składem na konkretne działanie, dlatego, zanim przystąpimy do wykonywania manicure odżywczego musimy dokładnie sprecyzować problem, który planujemy wyleczyć.
Jeśli kłopotów z paznokciami mamy kilka i zbiegły się one w czasie, to warto skorzystać z odżywki 3w1, która jednocześnie zniweluje zaistniałe problemy. Taką kurację stosuje się najczęściej nie dłużej, niż 3 tygodnie, gdyż czas ten w zupełności wystarcza do zauważenia zmian na płytce paznokciowej.
Manicure klasyczny – szybki sposób na zdrowe paznokcie.
To podstawowy zabieg z użyciem koloru, poprawiający w mgnieniu oka wygląd skóry dłoni i paznokci, który wykonuje się na naturalnej płytce.
Polega on przede wszystkim na pozbyciu się starego lakieru z powierzchni paznokci i właściwym ich skróceniu i opiłowaniu.
Gdy już nadamy paznokciom odpowiedni kształt i długość, należy uważnie i delikatnie zmatowić ich płytkę, przy użyciu specjalnego pilnika polerskiego, a następnie odtłuścić ją przeznaczonym do tego preparatem, aby pozbyć się z powierzchni paznokci zbędnych zanieczyszczeń i opiłków.
Istotnym elementem w tym zabiegu jest wycięcie skórek tak, aby nie uszkodzić macierzy paznokcia, gdyż spowoduje to powstanie wgłębień i wyżłobień na naturalnej płytce.
Ostatni etap, to bezdyskusyjnie najmilsza część tego manicure – malowanie paznokci kolorem. Kluczem do wykonania odpowiedniej stylizacji, przy wykorzystaniu tejże metody jest zapamiętanie przyjętych przez specjalistów zasad;
– okrągłe i krótkie paznokcie nie powinny być pomalowane błyszczącymi bądź perłowymi lakierami,
– paznokcie długie i głęboko osadzone w palcach winny być pomalowane tzw. frenchem,
– w przypadku zastosowania jaśniejszych lakierów z palety beżu (tzw. nude), można ozdobić płytkę paznokcia dodatkowymi wzorami, bądź naklejkami
Manicure japoński – regenerujący masaż paznokci.
Jest to manicure, który polega na wmasowaniu w płytkę paznokcia specjalnej pasty i wypolerowaniu powierzchni paznokcia specjalistycznym pudrem.
Procedura przygotowania paznokci to tegoż zabiegu jest identyczna, jak w przypadku manicure klasycznego, lecz zamiast kolorowego lakieru nakładamy ich powierzchnię przeznaczoną do tego pastę polerską.
Po dokładnym wmasowaniu w paznokcie pasty należy odczekać około 5 minut i przystąpić do wmasowania pudru, którego zadaniem jest zatrzymać w paznokciach składniki zawarte w paście i zabezpieczyć je przed zbyt szybkim utlenieniem, bądź wypłukaniem podczas m.in. kąpieli, lub kontaktu z detergentami.
Pasta stosowana przy wykonywaniu tego rodzaju manicure zawiera minerały, które regulują gospodarkę wodno – tłuszczową płytki paznokcia. Dzięki temu zabiegowi paznokcie stają się gładkie i jedwabiste w dotyku, oraz niebywale się błyszczą. Ten różowy blask, który zawdzięczamy dobrze wmasowanej paście, utrzymuje się do 2 tygodni.
Maseczka na paznokcie – witaminowa bomba dla naszych dłoni.
To najszybszy i najprostszy sposób, pozwalający zregenerować paznokcie i dłonie. Aby przystąpić do zabiegu, musimy zaopatrzyć się w gotowe maseczki, które znajdziemy w każdej aptece, drogerii, oraz sklepie kosmetycznym, bądź…przygotować maseczkę w domowym zaciszu, przy wykorzystaniu składników, które znajdziemy w każdej kuchni.
Gotowe wersje maseczki, które należy uprzednio zakupić, to zestawy witamin i minerałów takich jak m.in. masło shea, jod, wapń, ekstrakt z aloesu i lnu, olejek makadamia i jojoba, wosk pszczeli i ekstrakty z cytryny i grejpfruta.
Maseczki przygotowane samodzielnie, w domu, mogą mieć różnorodne właściwości, w zależności od tego, jakich użyjemy składników. Najpopularniejsze i najszybsze w przygotowaniu to;
– maseczka na wzrost paznokci z oliwy z oliwek, pomarańczy i ząbka czosnku,
– maseczka na rozdwajające się paznokcie z oliwy z oliwek i soku z cytryny,
– maseczka na wzmocnienie paznokci z ogórka, jabłka i soku z cytryny,
– maseczka natłuszczająca z mleka, miodu i imbiru,
Peeling na paznokcie – niezbędna pielęgnacja na każdą porę roku.
To specjalistyczna mikstura, która występuje w formie żelu w duecie z mikro drobinkami, odpowiedzialnymi za złuszczanie i usuwanie martwego naskórka.
Zaaplikowaną na paznokcie i skórę dłoni papkę należy odpowiednio wmasować kolistymi ruchami przez około 10 minut, a następnie dokładnie spłukać starte pozostałości i pozostawić paznokcie do całkowitego wyschnięcia (nie osuszamy ich ręcznikiem).
Efekty zabiegu widoczne będą już po pierwszym zastosowaniu peelingu, a starte skórki zarastające paznokieć dadzą się bez problemu usunąć, już przy pomocy drewnianego patyczka do skórek.
Zabieg ten należy wykonywać minimum 2 razy w miesiącu, dzięki czemu utrzymamy odpowiedni poziom nawilżenia płytki paznokcia i zapobiegniemy zaleganiu martwego naskórka na powierzchni dłoni. Peeling ten polecany jest szczególnie latem, ponieważ chroni skórę dłoni przed nadmiernym wysuszeniem.
Zabiegi parafinowe – szybki sposób natłuszczenia paznokci.
Parafina zastosowana na paznokcie ma za zadanie poprawić krążenie dłoni i złagodzić ból stawów palcowych, poprzez wcześniejsze rozluźnienie mięśni paliczków.
Zabieg ten ma działanie przeciwstarzeniowe, przez co skóra dłoni pozostaje elastyczna i jędrna, a paznokcie twarde i odporne na złamania i czynniki zewnętrzne (przesuszenia/przewodnienia płytki). Zabiegi parafinowe niwelują przebarwienia na paznokciach i przyśpieszają proces gojenia się wybroczeń i grudek, zauważalnych na ich powierzchni.
Oczyszczone i osuszone ręcznikiem dłonie należy energicznie zanurzyć w przygotowanej parafinie, a następnie pozostawić je w spoczynku do całkowitego zastygnięcia substancji. Tak utworzoną i zaschniętą na dłoniach maseczkę winno się owinąć folia i przykryć ręcznikiem na około 15-20 minut.
Zabiegi parafinowe powinno się stosować nie częściej niż raz na miesiąc, gdyż mogą one spowodować nadmierne przetłuszczenie się płytki paznokciowej i problem z utrzymaniem lakieru na paznokciach (paznokcie staną się tak tłuste, iż lakier będzie miał problem z całkowitym wyschnięciem i szybko będzie odpadał, tworząc przy tym środowisko do rozwoju m.in. grzybicy paznokci).