W Polsce każde dziecko niedługo po urodzeniu przechodzi przesiewowe badanie słuchu. Dzięki temu dzieci z niedosłuchem wrodzonym szybciej otrzymują specjalistyczną pomoc. Czasami jednak problem wykrywany jest w późniejszym wieku lub niedosłuch jest powikłaniem przebytego zapalenia ucha. Sprawdź, dlaczego dziecko źle słyszy.
Po czym rozpoznać niedosłuch u dziecka?
Najczęściej rodzice zauważają, że dziecko źle słyszy, gdy nie reaguje ono na cichsze dźwięki oraz bodźce słuchowe pojawiające się dookoła. Niedosłuch sugerować może również brak gaworzenia u dziecka około 6. miesiąca życia. Dziecko rozwija się prawidłowo i osiąga po kolei tzw. kamienie milowe, głuży, ale nie występuje u niego kolejny etap, jakim jest gaworzenie. Powinno to skłonić rodziców do konsultacji z laryngologiem i wykonania badania słuchu.
Niedosłuch u dziecka powinien zostać odpowiednio wcześnie wykryty, aby nie dopuścić do jego powikłań, takich jak:
- zaburzenia mowy,
- rozumienie mowy,
- utrudniony rozwój.
Niedosłuch może zostać pomylony m.in. z autyzmem, ponieważ dzieci zamykają się w swoim świecie, nie reagując na bodźce zewnętrzne, których w tym przypadku po prostu nie słyszą.
Jeśli dziecko jest starsze, a niedosłuch pojawia się jako powikłanie np. przewlekającego się zapalenia ucha, rodzice zgłaszają specjaliście niereagowanie na imię czy bardzo głośne oglądanie bajek.
Dlaczego dziecko źle słyszy?
Przyczyny niedosłuchu u dzieci są różne. U niektórych z nich występuje niedosłuch wrodzony, któremu sprzyja występowanie niedosłuchu lub głuchoty u rodziców, powikłania okołoporodowe czy przebycie przez matkę choroby zakaźnej w czasie ciąży, np. cytomegalii. U starszych dzieci zaburzenia słuchu związane są z powiększeniem migdałków, co objawia się także chrapaniem czy niewyraźną mową.
Niedosłuch u dziecka może również wystąpić w przebiegu zapalenia ucha. Przewodzeniowy niedosłuch jest jednym z objawów zapalenia ucha środkowego, zarówno ostrego, jak i przewlekłego. Problemy ze słuchem mogą być również symptomem perlaka, który powstaje na skutek uszkodzenia błony bębenkowej podczas zapalenia czy m.in. nieprawidłowego czyszczenia uszu patyczkami higienicznymi. Aby wykryć niedosłuch i poszukać jego przyczyny, należy udać się do laryngologa i wykonać badanie audiofonologiczne.
Ból ucha u dziecka – nie można go lekceważyć!
Ból ucha u dziecka jest zazwyczaj na tyle nieprzyjemny, że maluch głośno go manifestuje. U małych dzieci najczęściej towarzyszą mu inne objawy, takie jak wymioty i bóle brzucha. Dlatego u wszystkich maluszków z podobnymi symptomami powinny zostać zbadane uszy, aby wykluczyć zapalenie. Niewykryte i nieleczone zapalenie ucha u dziecka może prowadzić do poważnych powikłań w postaci m.in. perforacji błony bębenkowej, zapalenia wyrostka sutkowatego, opon mózgowo-rdzeniowych czy ropni.
Przyczyny bólu ucha u dziecka
Ból ucha u dziecka pojawia się najczęściej jako symptom ostrego zapalenia ucha środkowego. Poza tym może być też konsekwencją obecności ciała obcego (np. zabawki) w przewodzie słuchowym. Uszy mogą również boleć w przebiegu infekcji przebiegających z nasilonym katarem, a także po urazie. Czasami ból ucha ma etiologię zębopochodną i jest efektem promieniowania bólu z żuchwy czy szczęki. Aby poznać dokładną przyczynę bólu ucha u dziecka, konieczna jest konsultacja lekarska.
Jak zapobiec powikłaniom po zapaleniu ucha u dziecka?
Odpowiednio szybka diagnostyka zapalenia ucha i wdrożenie odpowiedniego postępowania najczęściej pozwalają na uniknięcie powikłań choroby. Czasami jednak konieczne jest natychmiastowe włączenie antybiotyku. Stosuje się go m.in. u dzieci przed 6. miesiącem życia, z wysoką gorączką i wymiotami, a także w przypadku wystąpienia wycieku z ucha. W innych przypadkach postępowanie opiera na stosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz ponownej kontroli lekarskiej po 24-72 godzinach.