Home Zdrowie Co zrobić, żeby zęby były białe?

Co zrobić, żeby zęby były białe?

by Agata Kubiak
Co zrobić, żeby zęby były białe?

Kolor naszych zębów wynika z wielu różnych czynników, w dużej mierze z naszego stylu życia oraz nawyków żywieniowych. Każdy na pewno się zgodzi, iż białe zęby i promienny uśmiech dodają pewności siebie, przebojowości, a także są uznawane za atrybut osób atrakcyjnych. Na szczęście nie musisz godzić się na to, by mieć zęby poszarzałe lub żółte – istnieje całkiem sporo metod, które pozwalają wybielić zęby nawet o kilka tonów.
Z czego wynika kolor zębów?
To jakie mamy zęby wynika z właściwości dwóch tkanek, jakie tworzą każdy ząb. Tymi tkankami są szkliwo oraz zębina. Zębina przyjmować może różnorakie ubarwienie, a im bardziej przezroczyste jest szkliwo, tym bardziej jest ona widoczna. Kolor zębiny jest warunkowany genetycznie i niewiele możemy z nim zrobić. Mamy, jednakże wpływ na kolor naszego szkliwa – dzięki odpowiedniej diecie, unikaniu niektórych produktów oraz dobrej higienie i pielęgnacji, możemy sprawić, iż szkliwo będzie odpowiednio jasne i zastopować naturalny proces jego szarzenia wraz z wiekiem.
Nasze zęby mogą się znacząco odbarwiać, jeśli w diecie dominują duże ilości pitej kawy, herbaty, wina czy soków. Na kolor zębów bardzo mocno oddziałuje także nikotynizm – zęby osób palących papierosy mają często żółty i mało estetyczny odcień. Ciekawostką niech będzie fakt, iż najbardziej białe zęby to mleczaki. Ale uwaga – przyjmowanie sporych dawek antybiotyków opartych na tetracyklinach w młodym wieku sprawia, iż uśmiech w późniejszych latach będzie żółto – szary.
Zdecydowanie warto zadbać o swój uśmiech i dążyć do tego, by był on promienny. Białe zęby to oznaka zdrowia, ale biały uśmiech ważny jest także ze względów psychologicznych, które często nie są uświadamiane – dodaje on bowiem pewności siebie i przekłada się realnie na życiowe sukcesy.
Prosty sposób na białe zęby – paski wybielające
Marzysz o białym i promiennym uśmiechu? Zdecydowanie możesz go mieć wybierając metody wybielające, które można stosować w domu. Osoby pragnące nieco wybielić swoje zęby (nawet o kilka tonów) sięgają najczęściej po specjalne pasty wybielające na bazie węgla lub po paski wybielające zęby. Powiedzmy nieco więcej o tej drugiej opcji.
Jak działają paski wybielające zęby?
Paski wybielające zęby działają przez pochłanianie nadmiaru światła, aby rozjaśnić przebarwienia. Paski można stosować na całym obszarze zębów lub tylko na części. Paski wybielające zawierają substancje chemiczne, które rozpuszczają się w tkance zęba i rozjaśniają przebarwienia.
Paski wybielające wykonane są z przezroczystej folii, która nasączona jest substancją wybielającą – taką substancją jest najczęściej nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Ich działanie jest niezwykle proste – paski zakładasz na górny oraz dolny łuk zębowy każdego dnia na około 30 – 40 min. Efektów można się spodziewać już po kilku zastosowaniach, a utrzymują się one nawet do pół roku.
Czego unikać wybierając paski wybielające?
Wybierając paski do wybielania zębów, unikaj tych, które zawierają środki wybielające, takie jak nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Mogą one powodować podrażnienia i wrażliwość. Unikaj również pasków, które są zbyt grube lub zbyt szerokie dla Twoich zębów. Mogą one być trudne do usunięcia i mogą powodować podrażnienie dziąseł.
Aby przeprowadzić wybielanie zębów paskami w bezpieczny sposób, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:
1. Przed rozpoczęciem przeczytaj instrukcję na opakowaniu.
2. Przed rozpoczęciem upewnij się, że Twoje zęby są czyste i suche.
3. Nałóż paski na zęby zgodnie z instrukcją.
4. Pozostawić paski na zalecanej ilości czasu.
5. Zdejmij paski i przepłucz usta wodą.
Paski wybielające mają wielu zwolenników, co zdecydowanie nie dziwi. To jedna z tańszych metod wybielania zębów, którą dodatkowo możesz stosować samodzielnie, w domu. Stosowanie pasków wybielających jest bardzo proste, to także jest jedną z większych zalet ich stosowania. Sukces odniesiesz wtedy, gdy będziesz stosować paski regularnie – można nimi wybielić zęby nawet o 3 tony, zależnie co było przyczyną przebarwiania się zębów i jaki jest ich kolor „wyjściowy”. Polecanymi paskami są amerykańskie paski Crest – dostępne w wielu wariantach i dedykowane nawet najbardziej wymagającym osobom.

Powiązane artykuły