Home Zdrowie Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

by Agata Kubiak
Wybielanie zębów

Wybielanie zębów, piękny, zdrowy i śnieżnobiały uśmiech to marzenie każdego z nas. Czasem jednak nawet największa dbałość o higienę jamy ustnej nie wystarczy, aby uzyskać wymarzony efekt.

Wybielanie zębów – najlepsza metoda, czy taka w ogóle istnieje?

Niektórzy uważają, że tylko wybielanie zębów u dentysty daje pożądane, a przede wszystkim długotrwałe efekty. Nie każdy jednak chce od razu uzyskać śnieżnobiały uśmiech, niektórzy chcą tylko delikatnie rozjaśnić zęby, a do tego idealnie sprawdzą się metody domowe.

nakładkowe wybielanie zębów

nakładkowe wybielanie zębów

Ciężko jest wybrać najlepszą metodę, ponieważ wszystkie niosą za sobą ewentualne skutki uboczne, a długość utrzymywania się efektu często zależy od naszych starań.

Zabieg wybielania zębów u dentysty – jak wygląda i ile kosztuje?

Zanim dentysta podejmie się wybielenia naszych zębów, musi przeprowadzić odpowiedni wywiad, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. W wielu przypadkach konieczne jest dokładne oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego i wszelkich innych zanieczyszczeń, które usuwa się za pomocą piaskowania i skalingu.

zabiegi wybielania zębów

zabiegi wybielania zębów

Gdy zęby są prawidłowo przygotowane do procedury wybielania, wówczas można zająć się wyborem metody.

Niezwykle popularna jest metoda Beyond, która może rozjaśnić zęby nawet o 8 odcieni.

Zabieg polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu, który zaczyna działać, gdy uzyskuje kontakt ze światłem emitowanym przez profesjonalną lampę. Równie często stosuje się metodę Prevdent, która nie tylko wybiela zęby, ale również wzmacnia szkliwo.

Za wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym możemy zapłacić naprawdę zróżnicowane ceny. Wiele zależy nie tylko od wybranej metody (najdroższe jest laserowe wybielanie), ale również od renomy danej kliniki. Ceny mogą zaczynać się od 500 zł, a kończyć nawet na kilku tysiącach.

wybielenie zębów

wybielenie zębów

Efekt wybielania zębów może utrzymać się nawet 3 lata, ale należy przestrzegać wytycznych dentysty.

Bezpośrednio po zabiegu należy stosować białą dietę, bazującą na produktach, które nie powodują przebarwień. Przez kilka tygodni po wybielaniu, zęby są bardzo wrażliwe, więc są niezwykle podatne na działania niepożądanych substancji.

Metody wybielania zębów w domu

Na wielu stronach internetowych znajdziemy techniki, które pozwolą nam wybielić zęby produktami, które mamy w domu lub możemy dostać w pierwszym napotkanym markecie. Najpopularniejsze jest wybielanie zębów za pomocą węgla aktywnego, a także sody oczyszczonej. Nowym sposobem domowego wybielania jest stosowanie pasków wybielających.

żel wybielający

żel wybielający

Metoda wybielania zębów węglem

Węgiel aktywny w tabletkach kosztuje zaledwie kilka złotych i ma wiele prozdrowotnych zastosowań. Jeśli chcemy wybielić zęby za pomocą węgla, wystarczy rozgnieść tabletkę lub opróżnić kapsułkę i wymieszać węgiel z wodą. Przygotowaną mieszankę nakładamy na szczoteczkę do zębów i rozprowadzamy po całej jamie ustnej.

rozjaśnienie zębów

rozjaśnienie zębów

Po kilku minutach możemy zmyć miksturę i umyć zęby przy pomocy zwykłej pasty. Niemalże od razu możemy zauważyć delikatny efekt, jednak tylko przy regularnym stosowaniu tej metody, zęby staną widocznie bielsze.

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona ma bardzo mocne właściwości ścierne, więc stworzenie pasty z sody i wody, może nam pomóc pozbyć się kamienia nazębnego i przebarwień.

Warto jednak pamiętać, że soda może uszkadzać szkliwo i sprawiać, że zęby będą bardziej wrażliwe oraz podatne na uszkodzenia. Poprzednia metoda wykorzystująca węgiel również powoduje niszczenie szkliwa, jednak węgiel aktywny ma delikatniejsze działanie.

Wybielanie zębów paskami

Paski wybielające zęby zyskały bardzo dużą popularność, ponieważ wielu producentów zapewnia, że paski dają taki sam efekt, jak wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Paski są pokryte specjalnym żelem wybielającym, a stosowanie tego produktu jest banalnie proste.

Pasek musimy dokładnie nałożyć na górne i dolne zęby oraz przez określony czas utrzymywać w jamie ustnej. Co ciekawe, paski wybielające zęby nie powodują niemalże żadnych efektów ubocznych, ale z pewnością nie wybielą zębów w taki sam sposób, jak profesjonalny sprzęt stosowany przez dentystów.

Przeciwwskazania wybielania zębów

Wiele osób boryka się z problemem żółtych zębów, jednak nie każdy może poradzić sobie z tym problemem za pomocą wybielania. Kategorycznie zabrania się wybielania zębów osobom, które mają próchnicę, choroby przyzębia, paradontozę, czy też stan zapalny w jamie ustnej. Na zabieg wybielający nie powinni się też decydować ci, którzy cierpią na nadwrażliwość zębów.

Przeciwwskazaniem może być również przyjmowanie niektórych leków, noszenie aparatu ortodontycznego, czy też ciąża i karmienie piersią. Zanim zdecydujemy się na wybielanie, warto skonsultować tę decyzję ze stomatologiem, który rozwieje ewentualne wątpliwości.

Skutki uboczne wybielania zębów

Domowe metody wybielania zębów wydają się dość bezpieczne, jednak stosując je zbyt często, możemy narazić nasze szkliwo na zniszczenia. Wybielanie zębów u dentysty również niesie za sobą potencjalne problemy, ponieważ wiele osób po zabiegu skarży się na zwiększoną wrażliwość zębów oraz szybsze tworzenie się przebarwień. Niektórzy narzekają również na bóle głowy, krwawienie dziąseł, a nawet widoczne ubytki w szkliwie.

metoda wybielania

metoda wybielania

Warto pamiętać o tym, że wybielanie zębów nigdy nie jest na stałe. Jeśli chcemy, aby efekt utrzymywał się jak najdłużej, musimy dbać o higienę jamy ustnej oraz unikać produktów, które pogarszają wygląd zębów.

Kolor zębów zależy od wielu czynników – nawyków żywieniowych, nałogów, a nawet kwestii genetycznych. Wybielanie zębów to bardzo popularny zabieg, który możemy zrobić nie tylko u dentysty, ale również w domowym zaciszu.

dentistica wybielanie zębów

dentistica wybielanie zębów

Powiązane artykuły