Home Zdrowie Detoks alkoholowy Katowice – oczyszczenie organizmu z toksyn

Detoks alkoholowy Katowice – oczyszczenie organizmu z toksyn

by Agata Kubiak
Detoks alkoholowy

 

Odtruwanie alkoholowe na celu ma oczyszczenie organizmu z toksyn i substancji szkodliwych oraz przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym doprowadzenie do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wodno – elektrolitowej oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Bardzo często odtruwanie organizmu jest jedyną metodą, aby przerwać ciąg alkoholowy jednostki. Odtruwaniu organizmu towarzyszą nieprzyjemne objawy, dlatego osoby uzależnione od alkoholu powinny przechodzić detoks w kontrolowanych warunkach szpitalnych pod okiem doświadczonych specjalistów.

 

 

Odtruwanie organizmu – po co to wszystko?

Osoby zmagające się z chorobą alkoholową bardzo często zapijają złe samopoczucie, nie doprowadzają do kaca czy objawów, które dotykają ich po odstawieniu alkoholu. Nie potrafią same z siebie odmówić spożywania alkoholu. Proces odtruwania organizmu przebiega w zależności od stopnia zatrucia alkoholowego. Im silniejsze zatrucie alkoholowe (czyli im dłuższy czas przyjmowania alkoholu w dużych ilościach), tym silniejsze objawy zespołu odstawiennego oraz dłuższy proces detoksykacji organizmu. Z reguły czas ten wynosi około 10 dni na oddziałach szpitalnych. Dlaczego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej opieki pacjentowi? Organizm, który przez długi czas przyjmował substancje wysokoprocentowe po ich nagłym odstawieniu zaczyna się buntować. Podczas odtruwania alkoholowego występują objawy takie jak zawroty głowy, wymioty, nudności, biegunka, rozdrażnienie, bezsenność oraz o wiele poważniejsze jak na przykład omamy czy majaczenia. Dlatego tak ważna jest opieka specjalistów, którzy szybko mogą zareagować na wystąpienie niepokojących objawów i podejmować odpowiednie działania w momencie zagrożenia życia.

Głównym celem odtruwania alkoholowego jest oczyszczenie organizmu z toksyn i substancji szkodliwych. Spożywanie alkoholu zaburza prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno – elektrolitowej. Powoduje to szybsze wypłukiwanie się wody oraz minerałów i elektrolitów z organizmu. Podczas procesu detoksykacji należy zadbać o uzupełnienie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania  organizmu elektrolitów i minerałów takich jak sód, potas czy magnez. Odtruwanie organizmu to również czas, podczas którego można zadbać o narządy stale obciążone przez spożywanie alkoholu. Mowa tutaj głównie o wątrobie i nerkach, sercu czy trzustce. Detoks alkoholowy Katowice przynosi pozytywne efekty takie jak poprawa kondycji pacjenta, poprawa stanu zdrowia – psychicznego jak i fizycznego, wyregulowanie poziomu elektrolitów oraz pełna diagnoza pacjenta, która następuje przed przystąpieniem do detoksu. Kolejnym ważnym celem procesu detoksykacji organizmu jest zachowanie trzeźwości przez pacjenta przez okres kilku dni. Może to być impulsem do zaprzestania spożywania alkoholu i zgłoszenia się na terapię leczenia uzależnień.

 

Detoks alkoholowy – krok po kroku

Pacjent, który zgłasza się na odtruwanie alkoholowe lub zostało mu to zalecone przez lekarza internistę czy psychiatrę, konsultuje się z lekarzem. Specjalista zbiera wywiad od pacjenta – o ile jest to możliwe oraz zleca dodatkowe badania diagnostyczne w celu postawienia trafnej diagnozy i oceny stanu zdrowia pacjenta. Dla lekarza cenne są informację o tym od kiedy pacjent nadmiernie spożywa alkohol, jak wyglądały jego ostatnie dni, czy pacjent pił alkohol tylko i wyłącznie z legalnych źródeł czy może zdarzyło mu się spożyć alkohol niewiadomego pochodzenia. Lekarz dokonuje pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu przez pacjenta, zleca badanie krwi – między innymi w celu ustalenia stężenia potasu, magnezu czy witaminy B1 oraz badanie moczu. Lekarz może również zlecić wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej pacjenta  oraz inne badania jeżeli stwierdzi taką potrzebę. Następnie następuje okres usuwania toksycznych i szkodliwych substancji z organizmu pacjenta. Kolejnym etapem jest nawodnienie organizmu, czyli podawanie kroplówek z płynami i elektrolitami w celu ustabilizowania gospodarki wodnej i elektrolitowej, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Kolejno następuje wyrównanie poziomów składników odżywczych w organizmie pacjenta. Chodzi tutaj o wyrównanie poziomu witamin – zwłaszcza z grupy B i C, ustabilizowanie niedoboru potasu, magnezu czy sodu, które są niezbędne dla życia i zdrowia pacjenta. Jeżeli podczas odtruwania organizmu pacjent źle znosi występujące objawy, lekarz może zalecić terapię farmakologiczną, która zazwyczaj polega na podaniu leków uspokajających oraz nasennych. Podczas całego procesu lekarz może zlecać również kolejne badania krwi lub przeprowadzać inne testy diagnostyczne, ma to na celu ocenę jak długo jeszcze powinien trwać detoks oraz ile jeszcze w organizmie nagromadzonych jest toksyn.

 

Kiedy odtruwanie alkoholowe jest skuteczne?

Skuteczność całego procesu jest zależna między innymi od ustabilizowania biochemicznych parametrów organizmu. O skutecznym odtruwaniu organizmu możemy mówić również wtedy, kiedy pacjent nie odczuwa już żadnych fizycznych ani psychicznych objawów odstawienia alkoholu. Wszystko to składa się na poprawę stanu zdrowia pacjenta oraz może być doskonałym początkiem stanu abstynencji i rozpoczęcia terapii leczenia uzależnień.

 

Należy jednak podkreślić, że odtruwanie organizmu nie jest metodą leczenia choroby alkoholowej a jedynie elementem wspomagającym cały proces terapeutyczny. Bardzo często placówki wymagają od pacjentów, aby przed rozpoczęciem terapii leczenia uzależnień przystąpili do detoksykacji organizmu. Jest to bardzo pomocne w całym procesie ponieważ wydłuża okres trzeźwości pacjenta, pozwala mu “na chłodno” i w zupełnej trzeźwości podejść do leczenia. Pacjent poznaje również życie bez alkoholu, co może zachęcić go do zaprzestania spożywania alkoholu.

 

Jakie są zalety odtruwania alkoholowego?

Odtruwanie organizmu niewątpliwie niesie za sobą określone pozytywne skutki. Jest to między innymi przerwanie ciągu alkoholowego, ogólna poprawa kondycji organizmu, poprawia zdrowia fizycznego oraz psychicznego. To również usunięcie toksyn z organizmu, wyrównanie poziomu elektrolitów oraz substancji odżywczych, poprawa samopoczucia pacjenta czy uznanie gotowości do rozpoczęcia leczenia choroby alkoholowej. Proces detoksykacji to również pierwszy ogromny krok, aby przywrócić sobie kontrolę nad własnym życiem. Bardzo często to również pierwsza okazja od dłuższego czasu do doświadczania otaczającego świata i napływających bodźców w trzeźwości.

Co więcej jeżeli podczas odtruwania organizmu obecny jest również psycholog może on pomóc pacjentowi w całym procesie. Dzięki temu może podbudować zniszczoną samoocenę pacjenta, może pomóc mu przejść przez trudne chwile i trudne stany depresyjne, lękowe czy obniżenie nastroju. Może wyposażyć pacjenta w niezbędną wiedzę i instrumenty – gdzie podjąć leczenia, co należy wykonać i jakie kroki trzeba podjąć. Aby rozpocząć leczenie pacjent musi być zmotywowany i pełny chęci do zmiany swojego stylu życia. Odstawienie alkoholu to pierwszy poważny i ogromny krok do skutecznego procesu leczenia.

Powiązane artykuły