Home Moda Wybielanie zębów wszystko co należy wiedzieć

Wybielanie zębów wszystko co należy wiedzieć

by Agata Kubiak
Wybielanie zębów

Wybielanie zębów i dbanie o zęby jest niewątpliwą wizytówką  każdego człowieka. Stanowią swoisty rodzaj ozdoby, która jest widoczna jako jedna z pierwszych podczas spotkania.wybielanie zębów
Z anatomicznego punktu widzenia uśmiech eksponujący uzębienie jest grymasem.

Udowodniono w badaniach naukowych, że osoby uśmiechające się częściej nie tylko żyją dłużej, ale dodatkowo są bardziej atrakcyjni dla otoczenia.

wybielanie zębówNajważniejszą kwestią uśmiechu są zdrowe i zadbane zęby. Przyjęło się, że uzębienie zdrowe to takie, które przyjmuje odcienie od kości słoniowej po bardzo jasną biel.

Naturalnie ciemniejsze zęby są…zdrowsze


wybielanie zębówChoć może wydawać się to mało prawdopodobne, zęby mające żółtawy odcień są zdrowsze.

Wynika to z faktu, że charakteryzują się podwyższoną odpornością na próchnicę dzięki zębinie, której rolą w organizmie człowieka jest odpowiadanie za reakcje obronne zębów.

wybielanie zębówPonadto, to właśnie zębina decyduje o naturalnym kolorze uzębienia człowieka.

Wybielanie zębów nie ma większego i znaczącego wpływu na wymienione właściwości, za to może powodować chwilową nadwrażliwośćnakładkowe wybielanie zębów wybielanych powierzchni, co naturalnie nie należy do przyjemnych doświadczeń.

Stanowi to dla niektórych dostateczny powód, aby rezygnować z chęci posiadania śnieżnobiałego uśmiechu.

Dlaczego zęby żółkną?

nakładkowe wybielanie zębówZęby mogą zmieniać swój odcień z kilku powodów.

Wiele cech u człowieka jest uwarunkowanych genetycznie, w tym żółtawe szkliwo.

Upływ czasu i starzenie sprzyjają zużywaniu się uzębienia, a mocna i biała warstwa po prostu się ściera. Drugim częstym powodem jest palenie tytoniu.kosztuje wybielanie zębów

Produkty z tym surowcem, od fajek po papierosy pociemnieją z czasem zęby.

Zażywanie niektórych leków, jak na przykład antybiotyków takich jak tetracyklina mogą powodować ciemnienie zębów u dzieci poniżej ósmego roku życia.

Wybielanie zębów

Podobnie sprawa ma się w przypadku leków dla osób dorosłych, takich jak antyhistamina, leki przeciwdepresyjne i na nadciśnienie.

kosztuje wybielanie zębówWarto sprawdzić, czy przyjmowane leki mogą posiadać skutki uboczne w postaci wpływu na kolor uzębienia.

Walka z chorobą wymagającą na przykład agresywnej chemioterapii i/lub naświetlaniu sprzyja zmiany koloru z jasnego na brązowawy.

Najczęstszą przyczyną nieestetycznego odcienia zębów jest zdecydowanie niedokładna i niedostateczna higiena jamy ustnej.czym polega wybielanie zębów

Brak regularności w nitkowaniu, płukaniu i szczotkowaniu zębów przyspiesza odkładanie się płytki nazębnej, której nadmiar skutkuje niechcianym żółtym zabarwieniem.

Zanim zaczniesz wybielać

Przed przystąpieniem do nadawania uśmiechowi jaśniejszej i bliższej bieli barwy należy udać się na zabieg higienizacji. Polega domowe wybielanie zębówona na dokładnym oczyszczeniu powierzchni zębów z zalegającej płytki nazębnej i osadów.

Ten rodzaj zabiegu estetycznego wykonuje się w gabinetach stomatologicznych. Również śluzówka i dziąsła powinny być zdrowe oraz wolne od stanów zapalnych.

 

Metody rozjaśniania i wybielania zębów 

domowe wybielanie zębówWybielanie jest zabiegiem z dziedziny stomatologii estetycznej.

W dużym skrócie opiera się on o zmianie odcienia o przeważnie kilka tonów poprzez działanie odpowiednich preparatów chemicznych, takich jak nadtlenek mocznika i wodoru.
Zęby wybielać można zarówno w domowym zaciszu, jak i w gabinecie u dentysty.wybielenie zębów

Warto pamiętać, że niewskazane jest wybielanie częściej, niż raz w roku, niezależnie od preferowanej metody. W domu najbezpieczniejszą opcją jest stosowanie past do zębów.

Obecnie producenci oferują szerokie spektrum past wzbogaconych metody wybielania zębówo różne substancje czynne, takie jak bambus, węgiel, czy srebro. Ponadto można zaopatrzyć się w paski wybielające lub żel.

Gabinety stomatologiczne oferują zaś wybielanie, które jest bardziej miarodajne, a jego efekty utrzymują się znacznie dłużej w porównaniu z mniej inwazyjnymi środkami stosowanymi w domu.wybielania zębów

Pierwszym zabiegiem, jaki może wykonać dentysta jest usuwanie przebarwień szkliwa za pomocą nakładek.

Do pacjenta należeć będzie, aby przez 2-4 tygodni rozprowadzać żel na specjalnie wyprofilowanej do zgryzu nakładce, a następnie nakładać ją na zęby na 4 godziny w dzień lub w nocy.

gabinecie stomatologicznymPo każdym takim zabiegu należy dokładnie wyszczotkować je pastą z fluorem.

Kolejną metodą jest wybielanie laserem. Zabieg trwa od czterdziestu do dziewięćdziesięciu minut i jest w stanie zmienić odcień uśmiechu o nawet osiem odcieni.

wybielania zębówIstotnym jest mieć na uwadze, że przeciwskazaniami do takich zabiegów są liczne wypełnienia zębów, ciąża, okres kamienia piersią, ubytki oraz odsłonięte szyjki zębowe.

Ostatnim szczególnie popularnym sposobem na piękny uśmiech są licówki maskujące.

wybielania zębówNiestety jest to najdroższa z przedstawionych metod. Sam zabieg opiera się na przymocowaniu cienkiego płatka porcelany na powierzchnię zęba.

Ogromnym atutem licówek jest dodatkowa korekta drobnych krzywizn i asymetrii.

wybielania zębów

Podsumowując, istnieje dużo metod na to, aby posiadać piękny uśmiech. To, jaka zostanie wybrana zależy wyłącznie od preferencji i zasobności portfela.

Ważne, by znać umiar, gdyż zbyt białe zęby wyglądają nienaturalnie i sztucznie, a jednocześnie są znacznie bardziej narażone na atak próchnicy.

Powiązane artykuły