Home Zdrowie Higienizacja zębów – na czym polega i kiedy się na nią zdecydować?

Higienizacja zębów – na czym polega i kiedy się na nią zdecydować?

by Agata Kubiak
Higienizacja zębów

Higienizacja zębów – na czym polega?

Higienizacja zębów to popularna procedura mająca na celu utrzymanie należytego zdrowia jamy ustnej poprzez usunięcie niechcianej płytki nazębnej, kamienia nazębnego oraz bakterii zgromadzonych na powierzchni zębów.

Polega na kompleksowym oczyszczeniu zębów oraz przestrzeni międzyzębowych, co pozwala zapobiegać występowaniu próchnicy, zapaleń dziąseł oraz innych niepożądanych chorób związanych z zaniedbaniami higienicznymi.usunięciu kamienia nazębnego

Procedura rozpoczyna się od usuwania płytki nazębnej i kamienia nazębnego z powierzchni zębów, szczególnie z trudno dostępnych obszarów.

Skalary ultradźwiękowe wykorzystywane podczas zabiegu pomagają w skutecznym usuwaniu tych osadów bez jakiegokolwiek uszkadzania szkliwa.

Higienizacja zębów – jakich efektów możemy się spodziewać?

piaskowanie zębów Higienizacja zębów przynosi wiele korzystnych efektów dla zdrowia jamy ustnej.

Po przeprowadzeniu tego zabiegu można się spodziewać czystych i idealnie świeżych zębów. Usunięcie płytki nazębnej, kamienia nazębnego i osadów pokarmowych powoduje, że zęby stają się bardziej estetyczne i ładniejsze.

Dodatkowo, higienizacja zębów pomaga w redukcji stanów zapalnych dziąseł. Usuwanie płytki nazębnej oraz bakterii ogranicza ryzyko rozwoju próchnicy i innych niechcianych chorób jamy ustnej.

kamień nazębnyRegularne przeprowadzanie higienizacji zębów pomaga w utrzymaniu zdrowego uśmiechu, zapobiega poważniejszym problemom stomatologicznym i przyczynia się do ogólnego dobrego stanu zdrowia jamy ustnej, dlatego metoda ta jest powszechnie rekomendowana.

Wskazania do higienizacji zębów

Regularna higienizacja zębów jest zalecana dla wszystkich osób jako podstawowa forma profilaktyki jamy ustnej.

Osoby z nadmierną ilością płytki nazębnej, kamienia nazębnego, czy osadów pokarmowych są szczególnie wskazane do przeprowadzenia tego zabiegu.

usuwanie kamienia nazębnegoPacjenci z zapaleniem dziąseł, paradontozą, próchnicą, a także ludzie mający trudności w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej ze względu na nieprawidłowe ułożenie zębów, aparaty ortodontyczne czy protezy, również powinny korzystać z tej metody.

Zaleca się także przeprowadzenie tego zabiegu przed planowanymi interwencjami stomatologicznymi, aby zapewnić sobie należyte bezpieczeństwo.

Przeciwwskazania do higienizacji zębów

zabieg higienizacji jamy ustnej

Przeciwwskazania do higienizacji zębów obejmują głównie osoby z nadwrażliwością zębów lub dziąseł.

Również pacjenci z chorobami przyzębia w zaawansowanym stadium, nierzadko wymagają specjalnego podejścia i dostosowania procedury higienizacji.

Istnieją także przypadki, gdy obecność ran, owrzodzeń czy stanów zapalnych w jamie ustnej może utrudnić lub uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu.

W takich sytuacjach rekomenduje się skonsultowanie się ze stomatologiem w celu ustalenia odpowiedniego planu działania i ewentualnego leczenia stanu chorobowego przed przystąpieniem do higienizacji zębów.

lakierowanie zębówWażne, aby jakiekolwiek wątpliwości zawsze skonsultować ze specjalistą. Może to bowiem uchronić przed niepożądanymi reperkusjami.

Higienizacja zębów – zalecenia po zabiegu

wykonania zabiegu higienizacji zębów Po przeprowadzeniu higienizacji zębów występuje kilka zaleceń, które warto przestrzegać, aby zapewnić optymalne efekty i utrzymać zdrowie jamy ustnej.

Co najważniejsze, przez kilka godzin po zabiegu należy unikać jedzenia i picia, aby umożliwić zębom i dziąsłom regenerację.

Należy również powstrzymać się od palenia tytoniu, ponieważ nikotyna może wpływać negatywnie na gojenie się tkanek.

W przypadku wystąpienia miejscowego bólu lub dyskomfortu trzeba stosować delikatne płukanki z wody i soli, aby złagodzić objawy. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej po zabiegu.

Należy szczotkować zęby bardzo delikatnie, używając do tego celu miękkiej szczoteczki i niezbyt silnego nacisku.

kamień nazębnyRegularne stosowanie nici dentystycznej lub innych środków czyszczących przestrzenie międzyzębowe jest również relatywnie ważne.

Regularne wizyty kontrolne u stomatologa i utrzymanie należytej higieny jamy ustnej pomogą w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł przez długie lata.

Higienizacja zębów – efekty

Higienizacja zębów przynosi liczne korzystne efekty dla zdrowia jamy ustnej.

trwa higienizacja zębówPo przeprowadzeniu tego zabiegu można oczekiwać czystszych, świeższych i bardziej estetycznych zębów.

Usunięcie płytki nazębnej przyczynia się do redukcji stanów zapalnych dziąseł, a także poprawia nasze ogólne samopoczucie.

Zabieg eliminuje nieprzyjemny zapach z ust i poprawia higienę jamy ustnej. Usuwanie bakterii i osadów pomaga w zapobieganiu próchnicy oraz chorobom jamy ustnej.

Higienizacja zębów ma także pozytywny wpływ na ogólne zdrowie organizmu, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów związanych z zakażeniami i stanami zapalnymi w jamie ustnej, które mogą niekorzystnie wpływać na inne narządy.

Higienizacja zębów – co jeszcze warto wiedzieć?

zabieg higienizacji zębówRegularne wykonywanie higienizacji najlepiej realizować co pół roku lub zgodnie z zaleceniami stomatologa.

Dodatkowo, warto pamiętać, iż odpowiednia technika szczotkowania zębów jest istotna dla skutecznego usuwania płytki nazębnej, co może korzystnie działać na kondycję jamy ustnej.

Ważne jest również korzystanie z odpowiednich narzędzi, takich jak miękka szczoteczka do zębów i nici dentystyczne, oraz używanie pasty do zębów zawierającej fluor, który wyraźnie wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą.

Pamiętaj, że dbanie o higienę jamy ustnej to nie tylko higienizacja zębów, ale również regularne wizyty kontrolne u stomatologa, właściwe odżywianie i unikanie używek.

Higienizacja zębów – skaling

nadmiernej fluoryzacji zębówSkaling jest jednym z obligatoryjnych elementów higienizacji zębów. To metoda polegająca na usuwaniu płytki nazębnej, kamienia nazębnego i osadów pokarmowych z powierzchni zębów. Wykonuje ją stomatolog za pomocą specjalnego narzędzia, nazywanego skalarem.

Skaling jest skuteczną metodą usuwania twardych osadów, które nie mogą być usunięte za pomocą szczoteczki do zębów.

Procedura odbywa się z zachowaniem zasad aseptyki i jest zupełnie bezbolesna dla pacjenta. Usunięcie kamienia i płytki nazębnej poprawia higienę jamy ustnej, zmniejsza ryzyko zapalenia dziąseł, próchnicy i innych poważnych chorób.

Higienizacja zębów – piaskowanie

polerowanie zębówPiaskowanie jest jedną z technik wykorzystywanych podczas higienizacji zębów. Metoda ta polega na oczyszczaniu zębów za pomocą strumienia skoncentrowanych mikrocząsteczek piasku lub sody oczyszczonej.

Piaskowanie ma na celu szybkie usunięcie osadów, przebarwień oraz nalotu, które są trudne do zredukowania przy użyciu szczoteczki do zębów.

Strumień mikrocząsteczek jest kierowany na powierzchnię zębów, usuwając przy tym zanieczyszczenia i przywracając im naturalną biel.ryzyko powstawania próchnicy

Piaskowanie jest bezpieczne i nieinwazyjne, a ponadto nie powoduje uszkodzeń szkliwa. Sprawia to, że metoda ta jest powszechnie rekomendowana i zachwalana.

Higienizacja zębów – polerowanie

Polerowanie jest bardzo istotnym etapem higienizacji zębów. Polega ono na wygładzaniu powierzchni zębów za pomocą specjalnych narzędzi oraz past polerskich.

jamy ustnejCelem polerowania jest usunięcie wszelkich nierówności, płytkich przebarwień oraz osadów, które mogą pozostać po skalingu lub piaskowaniu.

Wygładzenie powierzchni zębów ma znaczenie estetyczne, ponieważ zapewnia im bardziej gładką i estetycznie lśniącą powierzchnię.

Dodatkowo, polerowanie pomaga w zapobieganiu gromadzeniu się płytki nazębnej, w efekcie czego zęby są bardziej odporne na potencjalną próchnicę.

Po polerowaniu zęby są idealnie gładkie i nieskazitelnie czyste. Metoda ta jest bezbolesna, a dodatkowo stanowi ważny element kompleksowej higieny jamy ustnej, przyczyniając się do utrzymania zdrowych i pięknych zębów.zabiegu higienizacji jamy ustnej

Higienizacja zębów – fluoryzacja

Fluoryzacja ma na celu wzmocnienie szkliwa i ochronę przed próchnicą. Jest to nanoszenie fluorku na powierzchnię zębów.

Fluorek pełni funkcję ochronną, tworząc warstwę, która wzmacnia szkliwo i zapobiega utracie minerałów.

Fluoryzacja może być przeprowadzana za pomocą żelu, pianki lub lakieru fluorkowego.

Po przeprowadzeniu fluoryzacji, zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów i bakterii, co zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy w przyszłości.

Regularna fluoryzacja, zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i za pomocą zwykłej pasty do zębów z fluorem, jest ważna dla utrzymania mocnych zębów przez całe życie.

Powiązane artykuły