Home Zdrowie Na czym polega akupunktura?

Na czym polega akupunktura?

by Agata Kubiak
akupunktura

Akupunktura ma bardzo długą tradycję, ponieważ wywodzi się z medycyny wschodniej, a konkretnie ze starożytnych Chin. To metoda, traktowana jako medycyna naturalna, polegająca na nakłuwaniu punktów na ciele specjalnymi igłami. Takie działanie sprawdza się w terapii bardzo wielu schorzeń. Jakich dokładnie? Komu pomoże akupunktura? Jak wybrać najlepszy gabinet akupunktury? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

1. Na co pomaga akupunktura?

2. Jak wygląda zabieg?

3. Czy akupunktura boli?

Jeżeli interesuje cię akupunktura, Warszawa  – jako duże miasto – oferuje spore możliwości w tym zakresie. Pamiętaj, by zawsze korzystać ze sprawdzonych punktów.

Na co pomaga akupunktura?

Mimo że leczenie akupunkturą nie zawsze jest postrzegane jako pełnoprawna metoda, warto wiedzieć, że medycyna konwencjonalna ją docenia. Między innymi WHO uznało akupunkturę za skuteczną w przypadku wielu chorób, w tym w likwidowaniu bólów różnego pochodzenia. Kiedy jeszcze warto się na nią zdecydować? Najczęstsze wskazania to:

  • migreny i inne bóle głowy,
  • zwyrodnienia stawów,
  • choroby kręgosłupa i bóle pleców,
  • zaburzenia nerwów, korzeni nerwowych i splotów,
  • bóle nieznanego pochodzenia,
  • niektóre choroby dróg oddechowych, między innymi zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli czy nawracające infekcje,
  • zapalenie dziąseł,
  • poekstrakcyjne bóle zębów,
  • choroba wieńcowa,
  • problemy z ciśnieniem.

Jak widać, zakres zastosowania jest dość spory i wielu przypadkach odnotowywana jest znaczna poprawa. Istnieją jednak także przeciwwskazania. Akupunktura nie pomoże jednak w przypadku chorób w zaawansowanym stadium ani przy schorzeniach przewlekłych. Nie zastąpi standardowych terapii nowotworów czy leczenia chorób układu immunologicznego. Ostrożnie trzeba stosować ją przy chorobach psychicznych.

Więcej na ten temat przeczytasz na https://www.holisticmed.pl/akupunktura.html.

Jak wygląda zabieg?

Akupunktura polega na nakłuwaniu konkretnych miejsc na ciele – tzw. punktów akupunkturowych – specjalnymi cienkimi igłami. Najczęściej podczas jednego zabiegu wykorzystuje się ich kilkanaście, natomiast dokładne rozmieszczenie dopasowywane jest do potrzeb pacjenta. Indywidualnie ustala się także grubość igieł, głębokość oraz kąt wbicia – wszystko po to, by osiągnąć dobre rezultaty w ludzkim organizmie.

Czy akupunktura boli?

Odczucia podczas zabiegu mogą być różne. Przeważnie pacjent odczuwa jedynie lekki dyskomfort, ewentualnie ciepło, mrowienie, swędzenie lub delikatne rozpieranie. Zdarza się jednak, że poddający się zabiegowi czują ból. Co ciekawe, im pacjent ma lepszą kondycję, tym silniej odczuwa wbicie igły.

Powiązane artykuły