Home Zdrowie Anorgazmia – trudność lub niemożność osiągnięcia orgazmu

Anorgazmia – trudność lub niemożność osiągnięcia orgazmu

by Agata Kubiak
Anorgazmia

Anorgazmia, czyli trudność lub niemożność osiągnięcia orgazmu, to stan, który dotyka wiele osób. Może on wprowadzać frustrację i napięcia w życiu seksualnym, jednak z odpowiednią wiedzą i wsparciem, można skutecznie zarządzać tym zaburzeniem.

Co to jest anorgazmia?

Anorgazmia to zaburzenie seksualne, charakteryzujące się brakiem orgazmu po fazie silnego podniecenia seksualnego, pomimo wystarczającej stymulacji. Może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Przyczyny anorgazmii

Przyczyny mogą być zarówno fizyczne, jak i psychiczne:

Fizyczne przyczyny

 • Zaburzenia hormonalne
 • Choroby przewlekłe
 • Skutki uboczne leków

Psychiczne przyczyny

 • Stres i lęki
 • Problemy w relacji
 • Traumy seksualne

Objawy anorgazmii

Głównym objawem anorgazmii jest brak orgazmu. Inne sygnały to frustracja seksualna oraz obniżone zainteresowanie aktywnością seksualną.

Diagnoza anorgazmii

Diagnoza opiera się na wywiadzie medycznym oraz seksuologicznym. Lekarz może zadać pytania dotyczące historii seksualnej, zdrowia ogólnego i obecnych relacji.

Metody leczenia anorgazmii

Terapia seksualna

Terapia seksualna w przypadku anorgazmii ma na celu nie tylko pomoc w zrozumieniu przyczyn problemów z osiąganiem orgazmu, ale również rozwijanie nowych, zdrowszych zachowań seksualnych i poprawę komunikacji między partnerami.

Jest to podejście holistyczne, które traktuje seks jako ważny aspekt zdrowia i dobrostanu.

Elementy terapii seksualnej

 1. zaburzenia lękoweEdukacja seksualna – Wiele osób cierpiących na anorgazmię nie posiada pełnej wiedzy o swojej seksualności. Terapeuta może dostarczyć informacji na temat anatomii, fizjologii oraz psychologicznych aspektów seksualności, co jest fundamentem do dalszej pracy.
 2. Techniki behawioralne – Terapia często wprowadza specyficzne techniki, które mają na celu zwiększenie doświadczeń seksualnych i zrozumienie reakcji własnego ciała. Może to obejmować ćwiczenia skupione na stymulacji, które pacjent może wykonywać samodzielnie lub z partnerem.
 3. Praca nad komunikacją – Ważnym elementem terapii jest również nauka otwartej i szczerej komunikacji seksualnej między partnerami. Terapeuta może pomóc parom w rozwijaniu umiejętności wyrażania swoich potrzeb, pragnień i obaw związanych z seksualnością.
 4. Adresowanie lęków i blokad emocjonalnych – Często problemy z orgazmem mają podłoże w negatywnych przekonaniach lub emocjonalnych blokadach. Terapia seksualna może pomóc w identyfikacji i przepracowaniu tych aspektów, co umożliwia bardziej satysfakcjonujące życie seksualne.

Proces terapeutyczny

Proces terapii seksualnej zazwyczaj rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, który pomaga terapeucie zrozumieć kontekst życia seksualnego pacjenta, w tym jego historię seksualną, obecne problemy i oczekiwania związane z terapią. Na tej podstawie terapeuta dobiera odpowiednie techniki i metody pracy, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta czy pary.

Terapia psychologiczna

terapię behawioralnąLeczenie anorgazmii za pomocą terapii psychologicznej może być skuteczną metodą, która pozwala pacjentom przepracować swoje lęki, traumy i inne psychologiczne bariery.

Jest to proces, który może wymagać czasu i zaangażowania zarówno ze strony pacjenta, jak i terapeuty, ale efekty mogą znacząco poprawić jakość życia seksualnego i emocjonalnego osoby cierpiącej na anorgazmię.

Ważne jest, aby osoby doświadczające trudności z osiągnięciem orgazmu szukały wsparcia profesjonalnego, gdyż odpowiednio wczesna interwencja może przynieść najlepsze rezultaty w leczeniu.

Psychologiczne przyczyny anorgazmii

 1. LękiStrach przed intymnością, strach przed brakiem kontroli nad własnym ciałem czy obawy związane z samym aktem seksualnym mogą poważnie utrudniać osiągnięcie orgazmu.
 2. Traumy – Doświadczenia seksualne z przeszłości, które były traumatyczne, jak na przykład molestowanie seksualne, mogą mieć długotrwały wpływ na seksualność osoby i jej zdolność do osiągnięcia orgazmu.
 3. Stres i problemy emocjonalne – Codzienne stresy, problemy w związku lub inne niepokoje emocjonalne mogą negatywnie wpływać na życie seksualne i prowadzić do anorgazmii.

Terapia psychologiczna jako metoda leczenia

Terapia psychologiczna w leczeniu anorgazmii skupia się na zidentyfikowaniu i przetwarzaniu tych psychologicznych barier. Terapeuta może zastosować różne metody, takie jak:

 1. czym jest anorgazmiaTerapia poznawczo-behawioralna (CBT) – Pomaga zmienić negatywne myślenie i zachowania, które mogą przyczyniać się do anorgazmii. Poprzez zmianę myślenia o seksie i uczuciu własnego ciała, CBT może pomóc w łagodzeniu lęków związanych z seksualnością.
 2. Psychoterapia psychodynamiczna – Skupia się na głębszym zrozumieniu emocjonalnych problemów i nieprzetworzonych konfliktów, które mogą wpływać na zdolność do osiągnięcia orgazmu.
 3. Terapia par – Jeśli problem anorgazmii wpływa na relację, terapia par może pomóc obu partnerom zrozumieć i rozwiązać problemy w sferze intymnej.

Leczenie farmakologiczne

Zastosowanie leków w leczeniu anorgazmii

Leczenie farmakologiczne anorgazmii obejmuje stosowanie różnych grup leków, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Oto niektóre z nich:

 1. mięśni dna miednicyInhibitory selektywne wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – Często stosowane w leczeniu depresji, mogą mieć wpływ na funkcje seksualne. U niektórych osób mogą powodować anorgazmię jako efekt uboczny, ale w niektórych przypadkach, przy odpowiedniej regulacji dawki, mogą także pomóc w jej leczeniu.
 2. Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5) – Są to leki najczęściej stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn, ale czasami są używane również u kobiet do zwiększenia przepływu krwi w obszarze narządów płciowych, co może wspierać osiąganie orgazmu.
 3. Hormony – U kobiet, zwłaszcza w okresie menopauzy, stosowanie terapii hormonalnej (estrogeny, progesteron) może poprawić zarówno libido, jak i zdolność do osiągnięcia orgazmu. Regulacja poziomu hormonów może być szczególnie pomocna, gdy anorgazmia wiąże się ze zmianami hormonalnymi.
 4. Dopaminergiczne leki stymulujące – Leki zwiększające poziom dopaminy w mózgu mogą również pomóc w leczeniu anorgazmii, poprzez zwiększenie libido i poprawę ogólnego stanu nastroju.

Kiedy warto rozważyć leczenie farmakologiczne?

zaburzenia orgazmuLeczenie farmakologiczne jest zazwyczaj rozważane, gdy inne metody, takie jak terapia psychologiczna czy seksualna, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lub gdy są konkretne wskazania medyczne do regulacji biochemicznej.

Zanim jednak zdecyduje się na leczenie farmakologiczne, pacjent powinien przejść dokładną ocenę medyczną, aby upewnić się, że takie leczenie będzie bezpieczne i skuteczne.

Potencjalne skutki uboczne

Jak każde leczenie farmakologiczne, także leczenie anorgazmii może wiązać się z różnymi skutkami ubocznymi. Mogą to być zmiany nastroju, wpływ na inne funkcje seksualne czy reakcje alergiczne. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem terapii dokładnie omówić wszystkie potencjalne ryzyka i korzyści z lekarzem.

Jak żyć z anorgazmią?

 • Otwarta komunikacja z partnerem
 • Eksperymentowanie z różnymi formami stymulacji
 • Regularne konsultacje z terapeutą

Gdzie szukać pomocy?

Wiele przyczyn anorgazmii ma podłoże psychiczne lub emocjonalne. Profesjonalni terapeuci, szczególnie ci specjalizujący się w terapii seksualnej, mogą pomóc w zrozumieniu i przetworzeniu czynników psychologicznych stojących za anorgazmią.

 1. zaburzenia seksualnePsycholog – Może pomóc w rozwiązaniu lęków, stresu czy problemów emocjonalnych, które mogą blokować osiągnięcie orgazmu.
 2. Terapeuta seksualny – Specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów seksualnych przez edukację, terapie behawioralne i poradnictwo.

Grupy wsparcia i organizacje

Dołączenie do grupy wsparcia lub skorzystanie z zasobów oferowanych przez organizacje zajmujące się zdrowiem seksualnym może również przynieść korzyści. Wymiana doświadczeń z innymi osobami, które mają podobne problemy, może nie tylko dostarczyć praktycznych rad, ale także zwiększyć poczucie zrozumienia i akceptacji.

Internetowe źródła informacji i pomoc

W dobie Internetu dostęp do wiedzy medycznej i wsparcia jest łatwiejszy niż kiedykolwiek. Wiele serwisów internetowych oferuje artykuły, poradniki i fora dyskusyjne, gdzie można znaleźć pomoc i porady dotyczące anorgazmii. Ważne jest jednak, aby korzystać z wiarygodnych źródeł i pamiętać, że informacje znalezione w Internecie nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej.

Powiązane artykuły